Про це в ефірі 24 Каналу заявив керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок. Він зазначив, що Володимир Путін виношує плани захоплення, зокрема й міста Нарва, яке розташоване в Естонії.
Дивіться також "Клац", тиша, а потім усмішки: країни Балтії успішно від'єдналися від енергомережі Росії
Володимир Зеленський заявляв, що Путін має намір створювати ескалації та розширювати війну проти інших країн.
Загроза від Путіна значно більша, ніж може здаватися на перший погляд. В Європі це чудово розуміють. Однак європейська тенденція – зосереджуватися винятково на соціальних питаннях, а не на військовій сфері,
– сказав Клочок.
Він додав, що європейська модель ЄС не є настільки успішною, як здається.
Безпека Європи
Наприклад, темпи зростання ВВП у Європі суттєво відстають від США. Хоча населення обох регіонів приблизно однакове, економіка США зростає у півтора раза швидше, оскільки там вибудувана інша економічна модель. Вона не подобається багатьом американцям, але дозволяє ефективніше розпоряджатися ресурсами.
США готові та здатні витрачати в рази більше на оборону для власної безпеки, ніж Європа.
Європейців постійно переконують витрачати більше на власну безпеку. Але для багатьох із них зручно, що Росія напала саме на Україну, а не на них. Вони розуміють, що Путін не зможе воювати на два фронти одночасно,
– зазначив Валерій Клочок.
Він додав, що наразі Росія зберігає свою наступальну спроможність завдяки Китаю, який забезпечує 76% її імпорту. А також завдяки Північній Кореї, яка минулого року відправила 13 тисяч працівників для роботи на будівельних майданчиках. Проте це не врятувало Росію від кризи у будівельній сфері: нерухомість не продається, іпотека заморожена, відсоткові ставки надто високі тощо.
"Європейці це розуміють і вважають, що таким чином можуть відтермінувати загрозу для себе. Вони неохоче говорять про необхідність створення нових військово-політичних блоків за участю України та про збільшення оборонних витрат", – додав Валерій Клочок.
Вибори впливають на рішення
Клочок зазначив, що Польща – єдина країна в Європі, яка підтримує політику США щодо збільшення видатків на оборону та розуміє загрози. Вона рухається у відповідному напрямку. Інші ж країни Європи також усвідомлюють небезпеку, але не готові публічно про це говорити, оскільки попереду вибори.
"Ця проблема є наслідком правління ліберальних демократів, що створило нішу для ультраправих у всьому світі. Заяви Ілона Маска та Дональда Трампа перегукуються з їхньою риторикою, і це може спровокувати нову кризу. За два роки у США відбудуться вибори до Сенату, але це питання поки не на часі для європейців, які стикаються з викликами, створеними Росією, неефективною політикою демократів та новими заявами Трампа. Вони це усвідомлюють, але їхня інертність грає з ними злий жарт", – пояснив Клочок.
Змушені переглянути рішення
Він додав, що зараз у Вісбадені під егідою НАТО діє нова група, яка займається забезпеченням України зброєю. А наступного тижня в межах "Рамштайну" відбудеться зустріч, де будуть присутні й американці, і обговорюватимуть питання безпеки, зокрема України.
Сьогодні європейці змушені переглянути свої підходи до безпеки та будувати новий оборонний пояс у Європі,
– зазначив Клочок.
Він нагадав, що 3 лютого неподалік Брюсселя відбувся неформальний саміт лідерів країн ЄС.
"Мені б хотілося, щоб у ідеальному варіанті 2 – 3 дивізії США були розміщені в Україні разом із ракетами "Томагавк" і допомагали нам боронитися від російської агресії. Можливо, так і буде, адже Трамп обіцяв Україні певні гарантії безпеки", – сказав Валерій Клочок.
Він додав, що Європа має зрозуміти, що Трамп не буде захищати її власним коштом. Тому європейські лідери повинні проводити відповідну роботу з громадянами та пояснювати їм реальні загрози.