Новина про укладений договір не стала несподіванкою, це анонсували напередодні. Політолог Михайло Шейтельман назвав 24 Каналу три вагомі тези підписаних гарантій безпеки зі США.
Найголовніше тут США та Україна підписали 10-річну оборонну угоду
Що означає безпековий договір зі США
По-перше, безпекові домовленості зі США ведуть Україну в НАТО. У договорі чітко зафіксовано, що наша держава без жодних сумнівів стане членом Альянсу. Це, своєю чергою, знімає усі суперечності в промовах Джозефа Байдена. Приміром, у 2023 році американський лідер підтвердив майбутнє членство України в Північноатлантичному альянсі, проте згодом заперечив сказане. Втім, тепер у безпековому договорі чітко вказано, що безпека України є нероздільною частиною євроатлантичного регіону, і це ще до слів про вступ до НАТО.
По-друге, укладена угода заявляє, що безпека України неможлива без відновлення територіальної цілісності у межах 1991 року. Це дуже потужна теза, за словами Шейтельмана, тепер не можна говорити, що "хтось з чимось" вмовить "когось" підписати договір про відмову від територій. Відмова нашої країни від територій означатиме, що безпеки немає. Водночас підписана домовленість каже, що "обіцяємо вам безпеку".
По-третє, американці в безпековому договорі зазначили, що потрібно підтримати ефективну програму реформ в Україні, зокрема: зміцнення незалежного управління; боротьба з корупцією; дотримання прав людини; верховенство закону. Далі мовиться, як це буде: посилити реформу українського правосуддя, запровадити антикорупційні заходи. Опісля знову пункти: реформувати правоохоронні, податкові, митні та безпекові органи; посилити корпоративне управління тощо.
Це означає, що вони (американці – 24 Канал) з нами сидітимуть. Повірте, цих пунктів будуть дотримуватися. Цей договір не покладуть під сукно (відкласти на невизначений термін – 24 Канал), він розійдеться по американських міністерствах та відомствах. Сяде Мін'юст, скаже: "Наш 4 розділ". До нас приїдуть представники Мін'юсту США, може після війни, може зараз, договір все ж на 10 років,
– зазначив Михайло Шейтельман.
"Скажуть: "Ми збиралися по цьому розділу вам допомогти, ось що пропонуємо..." Україна не змогла самостійно відбити атаку росіян, у цьому допомогли ще близько 53 країн. Так само самостійно не впораємося з корупцією, з реформою адміністративною, правосуддя і так далі. Водночас разом з американцями та європейцями впораємося. До того ж в угоді з Великою Британією є схожі пункти, що вони зобов'язуються допомогти Україні це все перемогти. Це також великий позитив", – констатував політтехнолог.
Зустріч Зеленського та Байдена: основні заяви
- Президент Джозеф Байден наголосив на 3 кроках на саміті G7, що є сигналами до Владіміра Путіна щодо підтримки України. Серед них: 10-річна безпекова угода, підписана між Вашингтоном та Києвом; історична допомога про надання Україні 50 мільярдів зі суверенних фондів Росії; угода про використання санкцій проти третіх країн, що допомагають Кремлю обходити обмеження.
- Також лідер США зазначив, що планом перемоги України над Росією є безпекові угоди, які підписав Вашингтон та низка інших країн. Американський президент запевнив, що Штати надаватимуть допомогу Україні стільки, скільки це потрібно. Адміністрація Байдена проводить дискусії з українською стороною щодо того, що конкретно треба робити.
- Під час пресконференції Володимир Зеленський перерахував головні здобутки українсько-американського договору. Зокрема, США зобов'язалися надати системи Patriot та цілі бойові ескадрильї, які включатимуть F-16, але не обмежуються ними. Також постачати конкретні обсяги озброєння і співпрацювати у посиленні оборонної промисловості. Більше про деталі угоди читайте за посиланням.