Предстоятель ПЦУ в інтерв’ю Укрінформу прокоментував останні заяви почесного патріарха Філарета про відновлення УПЦ КП та складну ситуацію в церкві.
Читайте також: Конфлікт у ПЦУ між Епіфанієм і Філаретом: з'явилась перша реакція Варфоломія
За його словами, абсолютна більшість архієреїв ПЦУ вірні тим принципам, які одноголосно прийняли на Об'єднавчому соборі українських церков 15 грудня 2018 року. Проти цих принципів проголосував лише один учасник Собору з двохсот.
У нас є ідея. Ми хочемо розбудовувати нашу єдину помісну православну церкву, яка визнана з боку Вселенського патріархату, і в майбутньому буде визнаною з боку інших помісних православних церков. Якщо говорити про якісь інші механізми повернення чи проголошення патріархату, всупереч Об’єднавчому собору – це автоматично може нас повернути до попереднього стану, стану невизнаної церкви,
– наголосив Епіфаній.
Митрополит зауважив, що саме тому "майже всі архієреї, духовенство і вірні засвідчують, що вони бажають бути у визнаній незалежній автокефальній помісній православній церкві".
"А заяви, які лунають від певних ієрархів нашої церкви, не мають практично жодної підтримки. Тому архієреї, бачачи певну небезпеку, згуртувалися і показали, що ми єдині і рухаємося тільки в напрямку, який ми накреслили до цього часу", – додав він.
Що відомо про конфлікт у ПЦУ між Епіфанієм і Філаретом?Нинішній почесний патріарх ПЦУ Філарет звинуватив главу церкви митрополита Епіфанія у відмові від домовленостей, досягнутих під час Об'єднавчого собору 15 грудня. За словами Філарета, сьогодні в Українській православній церкві відбувається "розділення, двовладдя, і це може призвести до сумних наслідків".
Патріарх додав, що на Соборі начебто досягли домовленості про те, що керуватиме новоствореною церквою в Україні він, а за кордоном її представлятиме митрополит Епіфаній. Проте цього не сталося. Далі Філарет зробив декілька гучних заяв. Наприклад, сказав, що Київський патріархат досі існує. І що Епіфаній поводить себе так, наче "він – предстоятель, а я – ніхто".
Також Філарет заявив, що якби Київський патріархат і Українська автокефальна православна церква знали зміст тексту Томосу, то не погодилися б на нього.