Ізраїль звинуватив деяких співробітників Агентства ООН у Секторі Гази у справах палестинських біженців у причетності до атак на єврейську державу. Також Єрусалим повідомив про призупинення фінансування UNRWA зі свого боку.

Читайте також Ізраїль заявив, що ХАМАС планував теракти в Європі

Що сказав Ізраїль

Європейська держава звинуватила 12 працівників UNRWA у тому, що вони брали участь у нападі палестинських бойовиків на Ізраїль. Після цього США призупинили фінансування Агентства ООН у Секторі Гази.

Америка вважається основним донором UNRWA. Згодом збільшилась кількість країн, які теж призупинили фінансування організації. Це також зробили Велика Британія, Канада, Франція, Нідерланди, Італія, Фінляндія, Австралія.

Глава МЗС Ізраїлю Ісраель Кац привітав рішення цих країн та заявив, що єврейська держава працюватиме над повним припиненням діяльності цієї організації у Секторі Гази.

Ми вже багато років попереджаємо, що UNRWA увічнює проблему біженців, підриває мир і слугує цивільним підрозділом ХАМАС у Секторі Гази,
– сказав він.

Як відреагували в UNRWA

Генеральний комісар UNRWA Філіп Лаззаріні відреагував на звинувачення з боку єврейської держави. Він пообіцяв звільнити цих людей. Також Лаззаріні запевнив, що ці 12 співробітників, яких підозрює Ізраїль, понесуть відповідальність, якщо їхню провину доведуть.

Палестина відповіла

Міністр Палестинської автономії з цивільних справ Хусейн аль Шейх прокоментував скандал. За його словами, рішення деяких країн про призупинення фінансування Агентства ООН у Секторі Гази "несе великі політичні та гуманітарні ризики для надання допомоги".

ХАМАС теж відреагував на припинення фінансування UNRWA низкою держав. Палестинські бойовики звинуватили Ізраїль у "погрозах та шантажі" та закликали ООН й міжнародні організації "не піддаватися".

Що відомо про фінансування ХАМАС

  • Нещодавно високий представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Ізраїль фінансував створення ХАМАС. Однак прем'єр-міністр єврейської держави Беньямін Нетаньягу раніше відкидав подібні звинувачення.
  • За словами Борреля, ізраїльський уряд у такий спосіб хотів послабити Палестинську адміністрацію на чолі з ФАТХ. Також європейський дипломат виступив за те, щоб війна між ХАМАС та Ізраїлем завершилася мирним рішенням у вигляді створення палестинської держави.
  • Після цього ізраїльський журналіст Цві Зільбер у коментарі 24 Каналу підтвердив заяву Борреля. Він зауважив, що у 1980-х роках ФАТХ та організація звільнення Палестини представляли основні проблеми для Єрусалима.
  • Єврейська держава зробила ставку на рух ХАМАС, який збирався будувати школи, мечеті тощо, щоб перетягнути увагу палестинців. Зільбер назвав це рішення помилковим та наголосив, що підтримка та фінансування ХАМАС Ізраїлем завершилися наприкінці 80-х, коли цей палестинський рух перейшов до відкритої терористичної діяльності.