Що сталося і хто у списку?
Згідно документам, Партія регіонів за півроку в 2012 році витратила на потреби своєї політичної сили понад 66 мільйонів доларів. За словами колишнього заступника глави СБУ Віктора Трепака, загальні витрати регіонів на політичну корупцію склали близько 2 млрд доларів.
Регіонали, як люди дисципліновані, скрупульозно ставилися до своїх витрат, тому вели так звану "чорну бухгалтерію", куди вносили прізвища всіх, чиї послуги вони оплачували. Список довжелезний, сотні прізвищ. Причому це і регіонали, й опозиціонери, і люди, які робили для тодішньої партії влади ті чи інші послуги. Приміром, придворний соціолог Партії регіонів Євген Копатько, який після революції гідності виїхав за кордон. Або політтехнологи Кость Бондаренко і Олексій Мустафін. Також чиновники, зокрема – нинішній голова ЦВК Михайло Охендовський, який отримав понад 1 млн на відрядження доларів.
Особливий резонанс викликали прізвища так званих опозиціонерів. Зокрема, голови "Української народної партії" Юрія Костенка. А ще – партія колишнього президента України Віктора Юшенка "Наша Україна", виборчу парламентську кампанію якої, за словами Лещенка, регіони фінансували в 2012 році, витративши на неї 1 млн доларів.
Голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль взагалі заявив, що Віктор Ющенко, глава його секретаріату Віктор Балога і Віра Ульянченко отримали майже мільярд доларів від Віктора Януковича за те, що "здали" владу.
Колишній народний депутат Тарас Чорновіл заявив, що гроші отримувала і ВО "Батьківщина". Зокрема, перший віце-прем’єр Андрій Клюєв платив Юлії Тимошенко щороку по 3 млн доларів за те, щоб включити певних людей до бютівських списків.
Списки фігурантів з "чорної каси" Партії регіонів – довжелезні . Сотні прізвищ
Головними кураторами фінансової діяльності Партії регіонів Лещенко назвав нинішнього народного депутата Євгена Гелера (група "Відродження"), який отримав 3,53 млн доларів і екс-нардеп від ПР Віталій Калюжний (3,9 млн доларів).
На хабарі членам Центральної виборчої комісії під час парламентських виборів у 2012 році регіонали витратили близько 3 млн доларів.
У списках чимало і представників від Партії регіонів. Приміром, екс-міністр юстиції Олена Лукаш, кримінальне провадження проти якої днями призупинено. Колишній міністр іноземних справ Леонід Кожара. Екс-заступник секретаря РНБО Віктор Сівкович – один з фігурантів справи з розгону студентського Євромайдану. Та інші.
Читайте також: Фігурантами "чорної бухгалтерії" Партії регіонів є чинні депутати, — Луценко
Чому інформація про політичну корупцію з’явилася саме зараз – версій кілька. Одна з найбільш вірогідних, вважає Володимир Фесенко – екс-заступник голови СБУ Віктор Трепак пішов і, можливо, вирішив голосно грюкнути дверима на прощання. За його словами, була інформація, що частина цих документів була одразу після Майдану. Однак, можливо, в списках фігурували люди з верхівки Майдану, які не давали їй ходу. Приміром, зазначає він, ходили чутки про тодішнього голову СБУ Валентина Наливайченка, його зв’язки з відомим олігархом-регіоналом Дмитром Фірташем.
Які наслідки?
Чи потягне за собою оприлюднена інформація політичні чи юридичні наслідки, думки експертів розділилися. Зокрема, на думку політичного експерта Євгена Магди, юридичних наслідків не буде. Хоча в цивілізованому світі – політики, прізвища яких з’являються в подібному контексті, якщо не припиняють повністю політичну діяльність, то беруть паузу. Однак наші політики будуть чіплятися за посади.
Народний депутат Антон Геращенко вважає, що довести факти дачі та одержання хабарів, викладені в так званій "чорній бухгалтерії" Партії регіонів з точки зору кримінального процесу вкрай складно або майже неможливо.
У той же час Володимир Фесенко переконаний, що антикорупційне бюро розслідуватиме ці справи. Щоправда, на це можуть піти роки, вважає він. Адже у списках сотні людей. Навіть для проведення банального розслідування: зняття слідчих показань, їх перевірка, експертиза почерків – це багато слідчо-процесуальних дій.
Робити висновки рано, та не виключено, що справу замнуть. Так, як фактично це зробили з розслідуванням розстрілу Небесної сотні або щодо злочинів Януковича і колишніх чиновників-регіоналів. Втім, для НАБУ – як нового органу, створеного для боротьби саме з корупцією, це шанс довести, що в Україні є неупереджені і об’єктивні чиновники, готові довести справу до завершення.
Що говорять експерти:
Володимир Фесенко, голова Центру політичних досліджень "Пента"
Ефект від скандалу з "чорною касою" Партії регіонів, самого розслідування, хоча десь його будуть намагатися приглушити і пригальмувати, буде більший, ніж від повернення Надії Савченко. Це частина проблем нашої політики.
Прізвищ у списках багато. І реальні проблеми можуть бути для тих, хто потрапляє під дію антикорупційних законів. Ті, хто був на різних посадах. Той же глава ЦВК Михайло Охендовський, чиє ім'я там фігурує. І народні депутати, які одержували додаткову оплату, що суперечить Конституції. Вони є потенційними фігурантами антикорупційного розслідування.
Оприлюднена інформація правдоподібна. Не реагувати на неї не можна. Адже це стосується не тільки регіоналів і тих, хто з ними пов'язаний. Така практика існувала не тільки в Партії регіонів.
При цьому це величезний масштаб розслідування, на яке потрібні роки. У списках сотні людей, реально – тисяча. Частина з них за кордоном, але багато тут. Навіть для проведення банального розслідування: зняття слідчих показань, їх перевірка, експертиза почерків – це багато слідчо-процесуальних дій.
У той же час, чому так звана чорна каса регіоналів спливла тільки зараз, може бути кілька сценаріїв. Чутки ходили, що частина документів спливла відразу після Майдану. Екс-заступник голови СБУ Віктор Трепак пішов і, можливо, вирішив голосно грюкнути дверима на прощання. Ще варіант – хтось тільки зараз злив інформацію. Можливо, хтось із колишніх регіоналів. Скривджених. Крім того, в 2014 році документи могли не оприлюднювати з тієї причини, що там могли фігурувати люди з верхівки Майдану, але які теж отримували гроші. Вони могли гальмувати розслідування.
Ще один сценарій, за його словами, пов'язаний з нинішніми ударами на Петра Порошенка. Можливо, люди президентської команди, які не причетні до цього скандалу, вирішили нанести удар у відповідь. Плюс перемикання уваги.
Але, скоріше за все, це мотивація Трепака. Він підстрахувався, підключив відомих журналістів. Як в шпигунських детективах: якщо зі мною щось трапиться, то ось вам компрометуючі матеріали. При цьому для того, щоб справа не гальмувалася і її не поховали, частково інформація буде продовжувати зливатися.
Євген Магда, політичний експерт
Юридичних наслідків після оприлюднення чорної бухгалтерії Партії регіонів, де фігурують політики з різних політичних таборів, може і не бути. Хоча це той випадок, коли було б корисно для України з погляду на необхідність оновлення влади. Однак українські політики будуть чіплятися за свої посади до останнього.
У цивілізованому світі – політики, прізвища яких з’являються в подібному контексті, якщо не припиняють повністю політичну діяльність, то беруть паузу. Однак наші політики будуть чіплятися за посади. Доти, доки не прозвучать номера купюр, а потім якимось дивом їх вилучать з гаманців політиків, вони не підуть у відставку.
У той же час після того, як екс-заступник голови СБУ Віктор Трепак передав інформацію до антикорупційного бюро, спостерігається цікава тенденція збільшення кількості документів з чорної каси. Думаю, це те, що називається розмивання сигналу та переключення уваги, щоб ці документи не були прийняті суспільством на віру,
При цьому в списках дійсно фігурують люди з різних політичних таборів. Що не дивно: Партія регіонів, яка була при владі, намагалася її максимально монополізувати.
Щодо причин оприлюднення документів саме зараз, то, можливо, це елемент дестабілізації ситуації в Украйні. Однак ці документи становлять суспільний інтерес і будуть користуватися попитом.
Тарас Чорновіл, політичний експерт
Я готовий свідчити у Національному антикорупційному бюро про так звані "чорні каси" регіоналів. У партії Януковича раніше існували "виборча каса" та "каса для проведення мітингів".
Там може і моє прізвище з'явитися, адже я також отримував гроші від Партії регіонів.
Існувало дуже багато кас. Кожен з лідерів Партії регіонів мав свою касу, свої гроші, свої впливи. І дуже часто, скажімо, Клюєвські каси, за які купувалися спочатку місця в списку "Батьківщини", куди запихали людей з "Батьківщини". Потім купувалися люди, ті, які вже вийшли з "Батьківщини" в 2006-2007 роках, а потім — так само купувалися. Я особисто знаю про людей, за яких Клюєв платив Тимошенко по три мільйони щороку.
Геннадій Москаль, голова Закарпатської ОДА
Що ми шукаємо в "чорній касі" Партії регіонів на два мільярди доларів, якщо майже один мільярд забрали за здачу влади Януковичу колишній президент України Ющенко та його глави адміністрацій Балога і Ульянченко? Це ж усім добре відомо! І чому всі забули про аферу всеукраїнського масштабу з "Лікарнею майбутнього"? Невже важко підняти матеріали, коли Віктор Ющенко та його дружина Катерина створили фонд "Україна 3000" і в прямих ефірах влаштовували телемарафони, збираючи кошти для будівництва дитячої "Лікарні майбутнього"? У фонд добровільно-примусово платили всі олігархи – по 10, 50, 100 мільйонів гривень. А прості громадяни, що наївно повірили в цю аферу, вносили добровільні пожертви хто скільки міг. У результаті гроші з фонду вкрали, ніякої лікарні ніхто не збирався будувати і не збудував. Це відверта корупція і зловживання владою з метою особистого збагачення, за які так ніхто й не притягнутий до відповідальності.
Хоча ще за Януковича я особисто направляв усі матеріали в Генеральну прокуратуру.
Чому "Лікарнею майбутнього" не займається Національне антикорупційне бюро? Адже це його пряма компетенція – зловживання владою найвищими посадовими особами. Масштабній афері з дитячою лікарнею давно слід дати юридичну оцінку.
Будь-яке антикорупційне бюро починає свою роботу з вищого керівництва держави, тому я пропоную почати з екс-президента України Віктора Ющенка. А від нього ниточки потягнуться і до "чорної каси" Партії регіонів, і до корупційних схем, за якими він здав владу Януковичу.