Формально Юлія Тимошенко балотувалася на посаду президента лише двічі: у 2010-му та у 2014-му році. Але у 2004-му Юлія Володимирівна також плекала мрію про президентську булаву, хоча й мужньо відмовилася від її реалізації. Згодом ЮВТ усвідомила: її жертва була марною. Тож у майбутньому лідерка "Батьківщини" нікому не дозволить збити себе з пантелику. Ані Віктору Ющенку, ані Арсенію Яценюку, ані будь-кому іще.

Читайте також: Вибори наближаються: хто може стати наступним Президентом України?

Я більше нікому не довірю цю справу,
– говорить Тимошенко, маючи на увазі президентство.

Про це вона сама заявила минулої п'ятниці в ефірі каналу NewsOne.


Всі на вихід, Юля – на вхід. Ця жінка більше нікому не довірить керувати Україною

Колесо сансари

У 2004-му Тимошенко, давши дорогу Ющенкові, пообіцяла навіть "прати білизну" в його штабі. Аби той врешті-решт переміг та зламав хребта олігархізації країни. Очевидно, тодішнє самоприниження досі болить Юлії Володимирівні, якщо вона продовжує згадувати цю фразу й досі. Виправдання, яке вона знаходить для себе, полягає в тодішній "недосвідченості" її як політика.

Читайте також: У кого найбільше шансів на виборах президента України: думка експерта

Досвід до Тимошенко прийшов із часом: двічі побувши прем'єром за президентства Віктора Ющенка, вона передумала перекваліфіковуватися у пралі. У 2010 році ЮВТ балотувалася в президенти, вийшла у другий тур, але дуже суттєво поступилася тодішньому переможцю – Віктору Януковичу. Останній отримав 35,32% голосів, тоді як Тимошенко – 25,05.


Ющенкові Тимошенко збиралася "прати білизну", але згодом зрозуміла, що той такого трудового подвигу не гідний

Наступна спроба ЮВТ мала місце у 2014-му. Колишня ув'язнена Качанівської колонії знову здобула "срібло", але цього разу її результат був ще менш "гоноровим": 12,81% голосів проти 54,70%, відданих за Петра Порошенка, котрий – за результатами першого та єдиного туру – і став президентом України. Тепер на кону – 2019 рік: ще один (можливо, останній) забіг за право одержати цю країну в "одноосібне користування".

І хоча до 2019 року ще доволі далеко, станом на зараз шанси отримати президентську посаду у Юлії Тимошенко є доволі високими. Щоправда, зовсім свіжих рейтингів поки немає – останні заміри проводилися влітку. Згідно із даними групи "Рейтинг", які були оприлюднені в червні, Тимошенко випереджає чинного "гаранта" на 3%.

Якби вибори президента України відбулися наступної неділі, то за Юлію Тимошенко проголосували б 15,2% із тих, хто має намір взяти участь у виборах та визначився з вподобаннями. За Петра Порошенка проголосували б 11,6% (…).

Моделювання другого туру виборів президента України дало такі результати: у парі Порошенка та Тимошенко 24% підтримують діючого главу держави, 32% – лідера ВО "Батьківщина", 30% – не братимуть участь за таких умов, 14% – не визначилися", – писало видання "Главком" з посиланням на соціологів.


В Арсенії Яценюку Юлія Володимирівна розчарувалася також…

Дещо згодом, у серпні, свої дані представили учасники спільного соціологічного проекту – центр "Соціальний моніторинг" та Український інститут соціальних досліджень імені Яременка. Згідно з їхніми замірами, за президентство Тимошенко готові були проголосувати 11,2%, за Порошенка – 9,5%, повідомляв "Інтерфакс-Україна".

Чи знають про це на Банковій? Безперечно. На Банковій не знають поки що тільки того, як позбутися небезпечного конкурента. Один варіант, щоправда, почав було накльовуватися. Це також мало місце влітку – невдовзі після оприлюднення президентських рейтингів.

Знов на рибу гроші

Кажуть, що не можна увійти двічі в одну й ту саму річку, але, напевно, можна увійти двічі в один і той самий "газ". Після слів Тимошенко про те, що її газовий контракт 2009 року буцімто допоміг Україні перемогти російський "Газпром", у "Блоці Петра Порошенка" вирішили піти ва-банк, звинувативши ЮВТ у державній зраді.

Читайте також: Тимошенко – це завжди кризова ситуація, а Україна до кризи зараз не готова

Ключову тезу озвучив у червні новий голова фракції БПП Артур Герасимов, який закликав слідчі органи перевірити той давній контракт на предмет зради та корупції.

Але річ у тім, що газові угоди Тимошенко вже були предметом судового розгляду. Вікопомний суддя Кірєєв (який, як подейкують, перебазувався до Криму) вів цю справу у 2011 році і засудив лідерку "Батьківщини" до семи років позбавлення волі. Пізніше було звільнення Тимошенко після перемоги Революції Гідності та її театралізована поява на Майдані в інвалідному візку.

Згодом парламентарі декриміналізували статтю 364-ту Кримінального кодексу України, за якою було засуджено ЮВТ. Йшлося в цій статті про перевищення службових повноважень, що спричинило важкі наслідки. Крім цього, Верховний Суд України скасував вирок Печерського районного суду від 11 жовтня 2011 року, з якого почалося ув'язнення ЮВТ у Качанівській колонії.

Нарешті, у 2014-му Верховна Рада ухвалила Закон "Про реабілітацію осіб на виконання рішень Європейського суду з прав людини", під дію його підпала й Тимошенко. Станом на 2014 рік Юлія Володимирівна була "очищена" від усіх звинувачень. Отож, питання полягає в тому, чи мають намір у БПП відправити ЮВТ на лаву підсудних знову?

Гра, яку влітку провадив Блок Порошенка, виглядала доволі несподіваною поза всіма тими емоціями, які викликає постать Тимошенко і її давнішнє загравання з Путіним, а також укладені ними газові контракти. Утім, можливо, Юлю просто вирішили "полякати"? Хай там як, а "розкрутити" Тимошенко на гнівну відповідь вдалося легко. ЮВТ назвала все, що відбувається, "істерією", направленою проти неї особисто та проти партії "Батьківщина".

Плюс Тимошенко не залишилася в боргу, вихлюпнувши на опонентів свій власний черпачок компромату. Вона заявила, що службу безпеки глави фракції БПП Артура Герасимова очолював та, можливо, продовжує очолювати відомий терорист "ДНР" Ігор Безлер на прізвисько "Бєс".

Читайте також: Хто з депутатів потрапить під приціл ГПУ і НАБУ восени: думка експерта

Війна взаємних обвинувачень могла б тривати і далі, але, на жаль (чи на щастя), політичний сезон в Україні добіг кінця, і депутати розійшлися на літні канікули. Повернувшись з вакацій, про держзраду парламентарі (навіть з лав БПП) згадувати не стали.


Проте зараз головне, аби претендентка на президентське крісло не опинилася за ґратами. Звідти керувати виборчою кампанією буде дещо проблематично

Можливо, їхнє мовчання триває не стільки у зв'язку з емпатією до Юлії Володимирівни (яка вже двічі побувала за ґратами – за Кучми та за Януковича), а здебільшого через те, що абсолютно неясно, як Тимошенко ув'язнити ще раз. Адже ніхто не може бути засуджений за один і той самий злочин двічі.

Втім, за Юлю взялися з іншого боку: Печерський суд Києва зобов'язав ГПУ відкрити кримінальну справу проти "Батьківщини" за недостовірні дані в фінансовому звіті партії, встановлені під час розслідування програмою "Наші гроші". Зокрема, журналістське розслідування виявило невідповідності між звітом та реальними внесками, які здійснювали донори "Батьківщини".

Згідно зі звітом, партія нібито отримувала по кілька тисяч гривень від пенсіонерів, які розповідали, що насправді перераховували по 2, 4 або 10 гривень. Національне агентство із запобігання корупції також виявило порушення у фінансовому звіті "Батьківщини" і завело кримінальну справу за фактом підробки документа. Наскільки ця справа буде вагомою і як далеко вона заведе Юлію Тимошенко покаже час.

Читайте також: Тимошенко подала до суду на журналістів: стало відомо, за що

Нарешті, ще один привід отруїти Юлії Володимирівні спокійну підготовку до президентських перегонів пов'язаний з її недавніми мандрами (в компанії Міхеїла Саакашвілі) через державний кордон. Тимошенко стала третім народним депутатом України, який отримав протокол про це адміністративне порушення, повідомив речник Держприкордонслужби Олег Слободян.

Дата розгляду справи щодо подібного адмінпорушення вже визначена. Мостиський районний суд Львівщини вивчатиме "справу Тимошенко" 2 листопада, повідомляє УНІАН.

Готовність номер нуль

Тим часом – хай би що не затівала влада – її головній опонентці слід бути готовою до того, щоб не лише відбивати атаки, а й впроваджувати свою стратегію перемоги. Втім, треба віддати належне Юлії Володимирівні — вона ніколи не перебуває в стані спокою. Життя як безперервна політична боротьба є, очевидно, її кредо.

Соціологи стверджують, що у випадку, коли виборець вагається у своїх симпатіях, але твердо налаштований узяти участь у голосуванні, він у більшості випадків пристане до більш перспективного кандидата. Тому думку про те, хто є справжнім переможцем, треба вкладати в електоральні голови якомога раніше. Навіть якщо до виборів лишається майже два роки.

Читайте також: Тимошенко виглядає дуже погано, – експерт припустив, що лідер "Батьківщини" – важко хвора

Знаючи це, Тимошенко активно діє. Одним з головних проектів, над яким вона працює, є проведення референдуму з продажу землі. А із земельною проблемою ситуація, нагадаємо, наступна. У Верховній Раді лежить законопроект, який дозволяє продаж землі, але лише громадянам України.

Мова йде про те, що ми можемо створити модель ринку землі, яка буде дозволяти тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить,
коментував його принагідно прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Впровадження такого механізму є частиною меморандуму з МВФ, тому природно, що уряд усіляко обстоюватиме його "запуск". Однак, як переконує Гройсман, остаточно мораторій на продаж землі буде знято лише тоді, коли "буде визначено механізм захисту власників землі і будуть створені "сучасні і якісні умови обороту земель".

Читайте також: Земля як товар: що нам дасть моніторинг земельних відносин

Ця проблема належить, без сумніву, до найскладніших питань. Але Юлія Тимошенко не вагається в оцінці подібної ідеї вона "увімкнула" нове гасло і підняла його на свої прапори: земля не може бути об'єктом купівлі-продажу. А для остаточного розв'язання подібного питання потрібен, мовляв, всеукраїнський референдум. Не зайве зауважити, що коли Юлія Володимирівна обіймала посаду глави уряду, її погляди на землю були діаметрально протилежними.

Але зараз вона вже не глава уряду. Зараз вона опозиція, яка дуже хоче стати владою. І задля цього готова на все. Власне, те, що парламент відмовився розглядати земельну реформу і переніс її на невизначений термін, Тимошенко, майже стовідсотково запише собі в актив.

Читайте також: Кого в Україні намагалися позбавити недоторканності і за що: зради, популізм, перемоги

Немає також сумніву, що надалі свою виборчу кампанію Тимошенко будуватиме на тотальній критиці всіх кроків нинішньої влади. Наприклад, її спроба домогтися дострокових парламентських виборів та імпічменту президенту, хоча і приречена на провал, але дозволяє їй підтримувати стабільний рейтинг. В цьому їй може допомогти і Міхеїл Саакашвілі, який сам не має можливості брати участь в парламентських або президентських виборах, але може закликати своїх прихильників підтримати лідера "Батьківщини", зазначається у публікації "Комсомольської правди".

Видання також наводить слова політолога Вадима Карасьова, який зазначає:

Юлія Тимошенко буде критикувати те, що Порошенко вважає власною заслугою. Мовляв, ніяких реальних досягнень у боротьбі з корупцією, соціальних стандартів немає. Мінські угоди – провал тощо. І це безпрограшний варіант, оскільки більшість людей, особливо в провінції, дійсно незадоволені нинішнім рівнем життя і владою,
– вказує експерт.

Доволі дивно, щоправда, у світлі останніх подій під Верховною Радою Юлія Володимирівна не проявила себе хоча б якось яскраво. Втім, можливо, це не свідомий "ігнор" "злоби дня", а продумана стратегія. Швидше за все, ЮВТ ще здивує свій електорат. В усякому разі, не зрадить його очікувань – образ полум'яної борчині за справедливість до цього зобов'язує.

Читайте також: Ніхто не знає, чим це може закінчитися, – Керрі про Саакашвілі і Тимошенко