1. Справа Онищенка.

Народного депутата від фракції "Воля народу" Олександра Онищенка підозрюють в організації злочинного угрупування, яке привласнило державне майно в особливо великих розмірах. У 2013-2016 роках нардеп створив злочинну організацію, яка розкрадала кошти ПАТ "Укргазвидобування". Загалом до цього причетні 20 осіб, а організатором схем у НАБУ вважають Онищенка. Збитки, завдані державі, оцінили в 3 мільярди гривень. Самому Онищенку "світить" до 12 років ув’язнення.


Онищенко створив цілу злочинну группу

ГПУ довго затягувала процес подання до Верховної Ради постанови щодо зняття з Онищенка депутатської недоторканності. Поки правоохоронці готували документи, нардеп виїхав з України. Наразі невідомо, де він перебуває. В НАБУ не виключають, що нардеп переховується в Росії. Депутатського імунітету Онищенка позбавили.

Генпрокуратура готувала повідомлення про підозру – тільки 27 липня генпрокурор Юрій Луценко підписав відповідний документ. Як додають в НАБУ, наступний крок – оголошення Онищенко в розшук, у тому числі міжнародний. Також, за повідомленням НАБУ, один із фігурантів справи дав згоду на співробітництво із слідством.

Читайте також: Справи корупційні: чи вдасться ГПУ покарати всіх винних?

Онищенко, зрозуміло, в Україну не повернеться. Його можуть засудити заочно. Також, швидше за все, будуть покарані деякі фігуранти цієї справи. Щодо міжнародного розшуку, то перспективи слабкі. Чиновників-утікачів режиму Януковича Інтерпол зняв з розшуку. Одна з причин – українська сторона не надала відповідних доказів причетності їх до злочинів, які їм інкримінують. В той же час, якщо Онищенко в Росії, то Москва не видасть його Україні.

2. Справа про розгін Євромайдану.

ГПУ провела обшуки в маєтках екс-глави адміністрації Януковича Андрія Клюєва і екс-заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича в рамках розслідування справи щодо кривавого розгону студентського Євромайдану восени 2013 року. Зокрема, представники ГПУ провели обшуки у 8-ми приміщеннях, які належать Клюєву і Сівковичу. Вони потрібні для отримання додаткових доказів і встановлення місцезнаходження осіб, які знаходяться в розшук, а також для виявлення майна в разі, якщо треба відшкодувати збиток.


Сівковича і Клюєва вважають головними винуватцями трагедії на Євромайдані

Слідство не повідомило, чи знайдено якісь докази, але є сумніви, що в будинках щось ще залишилося. Хоча політичний експерт Тарас Чорновіл вважає, що втікачі-регіонали, в першу чергу, вивозили гроші і цінності. Документи могли і залишитися, оскільки багато хто з оточення Януковича вірив у певну безкарність, тому не поспішав забирати компрометуючі папери. В той же час, на його думку, документи могли бути схованими в різниках схованках, і вивезти їх було проблематично.

Читайте також: Обшуки в екс-регіоналів: початок великого процесу чи імітація?

З іншого боку, експерти і журналісти вважають, що навряд чи через два роки після трагічних подій можна знайти щось суттєве в будинках екс-чиновників.

Клюєв і Сівкович перебувають за межами України і наразі їх місце пребування невідоме. Не виключено, що обидва перебувають в Росії, як і більшість чиновників-утікачів часів Януковича. Росія їх не видасть. Якщо правоохоронці зберуть доказову базу, то Клюєва і Сівковича можуть засудити заочно. Однак слідство, як і суд, можуть тривати роками.

3. Діамантові прокурори.

У липні 2015 року заступника голови слідчого управління Генпрокуратури Володимира Шапакіна і заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця затримали за підозрою у вимаганні хабара в особливо великих розмірах.

Під час обшуку у Шапакіна було знайдено:

– 130 тисяч доларів в кабінеті;

– 30 тисяч доларів і 22 тисячі євро у будинку;

– 170 тисяч доларів і 500 тисяч гривень в квартирі;

– документи на депозитні вкладення на суму 800 тисяч гривень, а також незареєстровану вогнепальну зброю та боєприпаси.

У Корнійця було знайдено 35 пакетів з діамантами загальною кількістю 65 каменів. Через таку кількість дорогоцінних каменів справа і отримала назву "діамантових прокурорів".


Попри такі докази прокурори своєї вини не визнають

Буквально за кілька тижнів після затримання прокурорів випустили під заставу. Наразі слідство триває. Та, як стверджує колишній заступник генерального прокурора Віталій Касько, 12 липня 2016 року апеляційний суд Києва скасував арешт майна "діамантового" прокурора Олександра Корнійця.

4. Справа заступника голови Миколаївської ОДА.

В червні 2016 року військова прокуратура затримала за підозрою в отриманні хабара в сумі 100 тисяч доларів заступника голови Миколаївської облдержадміністрації Миколу Романчука.

Під час проведення обшуку в Романчука виявили валізу з великою сумою валюти золото і набір нацистських хрестів. Чиновник зберігав також велику кількість ювелірних виробів. Під будинком чиновника співробітники СБУ знайшли мережу тунелів, в яких були сейфи з золотими злитками, старовинними іконами, антикваріатом і столовим сріблом. Цікаво, що чиновник має звання Героя України, яке отримав під час президентства Віктора Ющенка, до чиєї партії "Наша Україна" він свого часу належав.


У "героя" України знайшли цілий бункер із захованими коштовностями

Незважаючи на таку кількість коштовностей, суддя Приморського районного суду Одеси не обрав запобіжний захід і відклав засідання на невизначений термін. Причина – поганий стан здоров’я Романчука.

Президент Петро Порошенко звільнив голову Миколаївської ОДА Вадіма Мерікова, щоб, так би мовити, був більш розбірливим в кадрах. Однак це дисциплінарне стягнення. Що стосується чиновника-хабарника, то є сумніви, що він буде притягнений до реальної відповідальності. Не виключено, що йому взагалі не винесуть жодного покарання.

5. Справа Одеського припортового заводу.

В липні 2016 року за підозрою у вчиненні розтрати коштів в особливо великих розмірах і майна державного підприємства затримано голову наглядової ради ОПЗ Сергія Перелому й першого заступника цього підприємства Миколу Щурікова.

Правоохоронцями встановлено, що в травні 2015 року в першого заступника голови правління НАК "Нафтогаз України", який одночасно є головою наглядової ради акціонерного товариства "ОПЗ", виник умисел на розтрату коштів зазначеного товариства на користь ВАТ "Укрнафта ", де 50% + 1 акція належить приватним акціонерам.

Зокрема, через компанію "Енергоальянс" закуповували природній газ по завищеним цінам – на суму 250 мільйонів гривень. З них 3% мали залишитися на рахунках вказаного приватного підприємства, а інші із залишком – перераховані на рахунки ПАТ "Укрнафта".

Перелома вступив у змову з першим заступником акціонерного товариства "Припортовий завод" Щуріковим, і вони з травня по грудень 2015 року шляхом зловживання своїм службовим становищем та укладання договорів на постачання газу за завищеними цінами завдали державі шкоду на суму понад 200 мільйонів гривень.


Один із фігурантів справи Перелома

Суд арештував Перелому і Щурікова. Останнього з правом внесення застави в розмірі всього 40 584 гривень. Хоча НАБУ вимагало встановити розмір застави не менше 205 мільйонів гривень. Вочевидь, чиновник незабаром вийде на волю.

6. Справа мерів Бучі і Ірпеня.

Генпрокуратура підозрює міського голову Бучі Анатолія Федорука та мера Ірпеня Володимира Карплюка в тому, що протягом шести років вони незаконно відводили у власність земельні ділянки своєму оточенню. Загалом мери розкрали 890 га лісу під Києвом, вартість якого складає сотні мільйонів гривень.

В будинках мерів були проведені обшуки, і, за інформацією ЗМІ, ГПУ знайшла документи, що підтверджують злочинну діяльність Федорука.

Міським головам Ірпеня та Бучі загрожує від 6 років ув’язнення, а якщо їм інкримінують статтю про перевищення службових повноважень, то строк покарання може сягнути до 12 років.

Журналісти програми "Схеми" з’ясували що Володимир Карплюк упродовж 2013-2015 років мав бізнес у Польщі, проте не вносив його до своєї декларації.

Мер Ірпеня Карплюк виїхав за межі України, і його місце знаходження не відомо. Федоруку ж запобіжний захід поки що не обрали, і він продовжує працювати на посаді мера.


Федорук і Карплюк вкрали в громади сотні гектарів лісу

При цьому мери-хабарники заявили, що обшуки були проведені з порушеннями. Тому не факт, що їх взагалі притягнуть до відповідальності. Тим більше, їх навіть не можна зняти з посади, оскільки вони обрані на місцевих виборах. Також невідомо, чи вдасться повернути у власність громади вкрадені сотні гектарів лісу. Швидше за все, якщо навіть мери і будуть покарані, то землю ніхто не поверне.

7. Справа "Еліта-центру".

Розслідування справи відомої фінансової піраміди частково завершено. До відповідальності був притягнутий організатор афери Олександр Волконський (Шахов). В квітні його відпустили за "законом Савченко" – він відсидів у СІЗО 7,5 з 15 років.

Суд призначив йому заставу у розмірі 384 мільйонів гривень, однак, за даними ЗМІ, він ці кошти так і не виплатив, через що суд призначив йому цілодобовий домашній арешт. Кілька днів тому Волконський втік з-під домашнього арешту. За словами адвоката потерпілих Артема Середи, швидше за все, в Росію, оскільки має російське громадянство.


Волконський втік, а разом з ним зникли і сотні мільйонів гривень

Проблема в тому, що, за даними правоохоронців, від афери "Еліта-центру" постраждали 1693 особи, у яких загалом виманили понад 383 мільйонів гривень на будівництво житла, яке так і не побудували. Потерпілі так і не повернули свої кошти. Тому, хоча цю справу відкривали багато років тому, до логічного завершення правоохоронці її так і не довели. Після втечі головного винуватця, схоже, вкрадені ним кошти, так і не будуть повернуті.

8. Вбивство журналіста Павла Шеремета.

Резонансне вбивство відомого журналіста, який загинув вранці 20 липня під час вибуху автомобіля в центрі Києва, вразило багатьох українців. Водночас жахливий злочин викликав масу запитань і версій щодо мотивів вбивства. Як з’ясували правоохоронці, вбивство було чітко спланованим групою осіб. Слідство триває, і,. зокрема, генпрокурор Юрій Луценко обіцяє знайти і покарати винних.


Чи знайде ГПУ вбивць і замовників цього страшного злочину?

Поки що немає більш конкретної інформації. Таємниця слідства. Хоча, як відомо, такі кримінальні злочини, якщо їх не розслідувати по "гарячих слідах", згодом можуть стати "висяками". Щоправда, на думку політичного експерта Євгена Магди, з одного боку, це дуже серйозний виклик для ГПУ і подразник для правоохоронців. З іншого, це вбивство не буде розкрите за день, адже злочин ретельно готували. Очевидно, прораховувався і спосіб прикриття. Тому результату не варто очікувати в короткі терміни.

9. Справа судді Вищого господарського суду.

ГПУ добралася навіть до "святая святих" – суддів. Зокрема, 27 липня Юрій Луценко особисто вручив повідомлення про підозру судді Вищого господарського суду Віктору Швецю. Його підозрюють у тому, що він вимагав від підприємця 10 тисяч американських доларів за нестворення перешкод у здійсненні комерційної діяльності. Під час обшуку у робочому кабінеті та за місцем проживання судді правоохоронці вилучили майже 300 тисяч доларів, боргові розписки на загальну суму 475 тисяч доларів, коштовності та паспорт громадянина Угорщини, виданий на його ім’я.


Луценко особисто прийшов у кабінет судді-хабарника

Те, що Луценко особисто вручив підозру, звичайно, позитивний момент. Та це ще геть не говорить про те, що справу доведуть до кінця. Притягнути суддю до відповідальності вкрай складно через імунітет.

Читайте також: Справи олігархічні: на кого досі впливають бізнес-магнати