Про візит Лаврова до США і його спілкування з Трампом можна сказати одне: не варто надавати дипломатичній рутині серйозного політичного значення. Абсурдно також вважати, що звільнення директора ФБР Джеймса Комі, що сталося напередодні, якось пов'язане з цим візитом. Важко собі уявити, що Лавров привіз агенту Дональду зашифроване послання від Путіна: "Негайно знімай".

Про нинішню політику президента США. У Трампа просто немає ніякої певної лінії поведінки. Взяти його нескінченні пости в Твіттері, вони ніби написані дитиною 10-11 років. "Це буде дуже-дуже добре", "це погано", "це скверно", "це чудово", "це буде чудово".

Тому надавати якесь значення всім цим жестам руками містера Трампа – ставати з ним на один піарівський рівень. У нього зараз скрутне становище – це абсолютно очевидно. Запас міцності президента, звісно, великий, тим більше, коли Конгрес складається з його партії, а вже як би республіканці до нього не ставилися, але вони, як і раніше, його однопартійці, і не влаштовуватимуть імпічмент. Але становище тяжке. Головна проблема – скасування закону Обами про охорону здоров'я. Це вам не Сирію бомбити, тут важче буде. Друге найголовніше завдання (власне, те, під що його обирали) – скорочення податків. Але й воно зависло. Тому що скорочувати легко, а що робити з бюджетним дефіцитом? Словом, його головні внутрішньополітичні американські завдання вирішуються поки насилу.

Читайте також: 100 днів Трампа: цифри не брешуть

В іншому – скандал за скандалом. Ну звільнив він директора ФБР – це абсолютно нормальне рішення, президент має на це право. Причина суспільного резонансу від цього звільнення – огидна репутація Трампа. Коли звільняє людина з хорошою репутацією – це працює на поліпшення його репутації. І навпаки.

Не можна сказати, що Трамп у стані переддефолту, але це непопулярний президент з безглуздими діями, з дуже тріскучим піаром і слабкими результатами.

Що стосується зовнішньої політики, то тут поки що нічого немає крім цих розгонистих рухів і безглуздих заяв. Заява, що він вважав би для себе за велику честь зустрітися з лідером Північної Кореї. По-перше, це божевільна заява для президента США. По-друге, ти ж сам, за кілька днів до цього, кричав слова про диктатуру та необхідність їх приборкати тощо.

З президентом Філіппін аналогічна ситуація. Президент Філіппін – вбивця. Про що він сам з великою гордістю розповідає. Можливо, він і має рацію, й іншого виходу з тієї ситуації немає. Може, так і треба боротися з наркоторговцями. Я не фахівець у боротьбі з наркомафією. Але знаю, що на Заході не заведено публічно вбивати людей і з задоволенням про це розповідати. Це не комільфо. І схвалювати таку поведінку теж не годиться. Тому висловлювання Трампа щодо цього теж дивні. У президентові Філіппін його приваблює те, що він ображав Обаму. Але Обаму багато хто ображав. Якщо він збере теплу компанію всіх, хто ображав Обаму і буде їх по черзі запрошувати в Білий дім, то йому буде чим зайнятися в найближчі чотири роки.

Тому складно говорити про якусь політичну лінію Трампа. По-моєму – це хаотичні рухи. То він кричав що поставить Китай на місце, то він неймовірно здружився з керівником Китаю. То він волав, що збудує стіну на кордоні з Мексикою і змусить самих мексиканців платити за неї. Тепер вже зрозуміло, що ніхто за неї платити не буде, а чи буде ця стіна взагалі – відкрите питання.

А що стосується його відносин з Росією, то він вляпався по своєму звичаю у все, у що міг. Під час виборчої кампанії абсолютно безглуздо говорив про те, як обожнює Путіна і яка чудова Росія. Навіщо йому це треба було? Ніяких голосів йому це не дало. Тільки для того, щоб зайвий раз вкусити Обаму? "Обама – дурень, зіпсував відносини з Росією, а я ці відносини налагоджу". Це можна було сказати набагато спокійніше. Але це все одно нічого не дає всередині Америки, там зовсім не тремтять щодо відносин з Росією.

Мені здається, це зайвий раз доводило, що ніякий він не російський агент, і ніяких таємних відносин з Росією у нього немає. Він так щиро думав. А може щиро думає досі. Йому подобався Путін. Путін багатьом подобається на Заході і на Сході. Рішучий, швидкий тощо. Але подобався Трампу Путін чи ні, зрештою він вляпався у Путіна. Далі в Америці пішла вся ця істерика: агент, не агент, агент впливу, оточений шпигунами тощо.

Читайте також: Для Лаврова зустріч із Трампом є доказом того, що Росія повернулася з ізоляції, – Politico

Якби він навіть і хотів зближення з Росією, все одно залишається одна проблема. Крім Трампа є ще Конгрес, Держдеп, ЗМІ, яким доведеться пояснювати, навіщо потрібно це зближення. Не йому особисто, тому що Іванка подивилася російський фільм "Летять журавлі", розплакалася, прибігла до тата та закричала: "Вони – чудові хлопці, у них була війна, вбили 20 мільйонів людей, ти повинен зблизитися з ними".

Але треба буде пояснити, навіщо це потрібно не тільки Іванці та Кушнеру, а навіщо це потрібно Америці. Відповіді на це питання не існує. Зрозуміло, для чого Росії потрібно зблизитися з Америкою – дістали фінансові санкції. Російським компаніям погано без дешевих західних кредитів. Не смертельно, але погано. Крім того, представникам російської еліти дуже неприємно, що їх внесли у різні санкційні списки.

Ну й найголовніше: зближення з США потрібно насамперед Путіну. Якщо він піде на вибори в березні 2018 року, його єдина фішка – зовнішня політика. Всередині країни похвалитися, прямо скажемо, нічим. Нормалізація відносин означатиме визнання Заходом правоти Росії. При цьому, Путін нічим не поступився: "Крим – наш, Донбас – наш, Сирія – наша, і Захід – теж наш".

Навіщо Росії потрібно помиритися з Заходом – зрозуміло. Навіщо це потрібно американським і європейським елітам? Навіщо це було потрібно Марін Ле Пен – зрозуміло, вона платний агент Росії і виконала б завдання центру. Але вона не президент Франції, багато в чому через занадто великі старання Росії. А Трамп – не агент ФСБ, щоб там про нього не говорили.

Налагоджувати відносини з Росією заради торгівлі? Це нісенітниця. Це незначний обсяг торгівлі, який нічого не дає. Зі страху перед Росією? Це нісенітниця. Ніхто з нормальних людей Росію не боїться, всі розуміють, що Росія – не країна самогубець. Заради боротьби з міжнародним тероризмом? Що означає ця загадкова фраза в перекладі на просту людську мову? Міжнародний тероризм і знаменитий ІДІЛ – це на 99% продукт творчості західних ЗМІ. Більш розпіареної організації в світі ще не існувало. Хіба що "Аль-Каїда".

Читайте також: Лавров у Вашингтоні не виконав завдання Путіна, – експерт

Заходу міг би бути потрібен Путін тільки для одного. Для того ж, навіщо Путіну потрібен Захід. Мова йде про піар. Дуже ефектно: зустрічаються Трамп, Путін і, припустимо, Туск, як голова Європейської ради. Кладуть руку на руку, підходять телеоператори, і ось вам нова Велика трійка. Черчілль, Рузвельт і Сталін. Історія повторюється. Дуже ефектно, не тільки для Путіна, але і для Трампа.

Але є маленька проблема: сьогодні немає ніякого реального приводу (крім піару) для цих братніх обіймів. Черчілль і Рузвельт ненавиділи Сталіна набагато більше, ніж сучасні західні лідери ненавидять Путіна. Але у них був не ІДІЛ, а реальний смертельний ворог, і питання стояло так: або ми загинемо, або ми врятуємося всі разом. А зараз такого питання не існує в природі.

Російський журналіст Леонід Радзіховський, "Новое время"
Оригінал