Так, місцевий референдум – це форма вирішення питань у громадах. Тексту законопроєкту наразі немає, однак нардепка Ольга Совгиря навела основні положення ініціативи.

До теми В Україні можуть відбутися перші референдуми: ЦВК відправляє представників на збори

Які питання пропонують виносити на референдум

  • На референдум виноситимуть питання місцевого значення – ті, що пов’язані з організацією діяльності та функціонування територіальної громади.
  • Наприклад, затвердження статуту територіальної громади або змін до нього, дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови.

На голосування можна буде вносити лише одне питання з чіткими варіантами відповідей: "так або ні". Рішення буде прийнято, якщо його підтримає більшість виборців.

Які питання не можна виносити на місцевий референдум

У законопроєкті зазначили, що на референдум я не зможуть виносити питання, які суперечать Конституції або не стосуються повноважень місцевої влади. Зокрема, ті, що спрямовані на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, питання місцевих бюджетів та тарифів на житлово-комунальні послуги.

Хто зможе ініціювати референдум

  1. територіальна громада (щонайменше 10% виборців);
  2. сільська, селищна, міська рада;
  3. сільський, селищний, міський голова.

Взяти участь у місцевому референдумі зможуть повнолітні українці, які зареєстровані за адресою, що належить до території цієї громади.

Коли не можна буде проводити місцевий референдум

Голосування не можуть призначати і проводити при воєнному чи надзвичайному стані.

Зауважили, що рішення місцевого референдуму будуть обов’язковим для виконання. Його можна буде змінити лише через місцевий референдум не раніше ніж через 3 роки з дня його ухвалення.

Зауважимо, президент Володимир Зеленський підписав закон про всеукраїнський референдум. За документ Верховна Рада проголосувала ще 26 січня 2021 року.

Закон про референдум
Закон про референдум / Інфографіка 24 каналу