Нагадуємо, що зранку 6 червня російські окупанти вкотре здійснили терористичний акт, підірвавши Каховську ГЕС. Це найбільша техногенна катастрофа останніх десятиліть, яка загрожує країні екологічною катастрофою та дефіцитом питної води.

Читайте також Наслідки підриву Каховської ГЕС: що буде з овочами, фруктами та ґрунтами

Яких втрат зазнала українська енергетика через підрив

Голова Укргідроенерго Ігор Сирота в прямому ефірі телеканалу "Рада" розповів, що Каховська гідроелектростанція з минулого року, а саме з жовтня, не працює в енергосистемі країни. Тобто її було вимкнуто з мережі.

Якщо гідроелектростанція в рік виробляє 10 мільярдів кіловат-годин, то частка Каховської станції у ній була від 1,5 до 2 мільярдів кіловат-годин, тобто ми розуміємо, що це від 8 до 10% залежно від паводка. Якщо ж ми беремо загальний баланс по країні, то це буде всього 1%,
– додає він.

Втім, якщо говорити про те, що потрібно буде якимось чином акумульовувати воду, тобто її збирати, то для цього доведеться зменшити виробіток електроенергії й на решті станцій.

У коментарі 24 Каналу Олег Попенко, експерт з ЖКП, голова правління Спілки споживачів комунальних послуг, каже, що зараз підрив на ГЕС не вплине на енергетику України через те, що вона не була під'єднана до нашої енергосистеми. А уся електроенергія, яка вироблялася, була направлена на тимчасово окуповані території.

Олег Попенко

Експерт з ЖКП, голова правління Спілки споживачів комунальних послуг

Однак в майбутньому це може вплинути на роботу Укргідроенерго. Адже рівень води впаде в системі, а це напряму вплине на вироблення електроенергії. Тобто в перспективі вже ж таки проблеми можуть виникнути.

Експерт підсумував, що з врахуванням загальної енергосистеми, більшість електроенергії, яку виробляла Каховська ГЕС, "йшла" на тимчасово окуповані території. Відтак це не мало б спричинити значного негативного вплину. Але, якщо говорити про всю роботу саме української гідрогенерувальної системи, то тут будуть наслідки:

  • Впаде рівень води (влітку він падає завжди, а цього разу впаде ще більше),
  • Відповідно, на Дніпрі менше вироблятиметься електроенергії.

У скільки Україні обійдеться нова гідроелектростанція

В Мінекономіки порахували, що будівництво нової гідростанції замість Каховської ГЕС обійдеться у понад 1 мільярд доларів.

Ціна будівництва нової ГЕС може коштувати близько 1 мільярд доларів, оскільки мова йде не тільки про встановлення нових гідроагрегатів, а про відновлення цілісності величезної греблі,
– розповіла перша віцепрем'єр-міністерка економіки Юлія Свириденко.

За даними Міндовкілля та Держекоінспекції, внаслідок підриву росіянами ГЕС завдано 2 мільярди гривень збитків для водних ресурсів. І ця цифра буду лише зростати. А на відновлення дамби може піти орієнтовно 5 років.