Як оцінюють збитки для енергетики

Внаслідок повномасштабного вторгнення Росії на територію України енергетичний сектор зазнав прямих збитків і непрямих фінансових втрат на суму 56,2 мільярда доларів.

Читайте також Тривалі відключення світла та дефіцит в енергосистемі: як розумно користуватись електроенергією

Водночас потреби у відновленні, що передбачають повну реконструкцію зруйнованих об’єктів за принципом "Відбудувати краще, ніж було", становлять 50,5 мільярда доларів.

Найбільші збитки спричинили руйнування:

  • об’єктів генерації електричної енергії – 8,5 мільярда доларів;
  • магістральних ліній передачі електроенергії – 2,1 мільярда доларів;
  • нафтогазової інфраструктури – 3,3 мільярда доларів.

Під час повномасштабного вторгнення було окуповано понад 18 гігаватів електрогенерувальних потужностей, зокрема, найбільшу в Європі атомну електростанцію – Запорізьку АЕС. До того ж були повністю зруйновані Каховська та Дніпровська ГЕС, а також Зміївська та Трипільська ТЕС.

Скільки коштів потрібно на відновлення

Непрямі втрати енергетичного сектору оцінюються в майже 40,1 мільярда доларів, основна частка цієї суми припадає на втрачені доходи енергетичних компаній – 39,6 мільярда доларів. Решта належить до витрат на розбір завалів та проведення демонтажних робіт на пошкоджених об’єктах – 0,5 мільярда доларів.

Ця сума включає фінансові потреби на відбудову у повному обсязі зруйнованої та пошкодженої енергетичної інфраструктури за принципом "Відбудувати краще, ніж було" (48,5 мільярда доларів). Решта 2 мільярди доларів призначені для забезпечення ліквідності енергетичних компаній, які втратили доходи через війну.

Потреби відновлення електроенергетичного сектору оцінені у 33,8 мільярда доларів, зокрема, 29,3 мільярда доларів необхідно для відновлення об’єктів генерації.