Як виявилося F-16 вже сідали на українську землю, а наші пілоти літали на них. Речник Повітряних сил Юрій Ігнат в ефірі телемарафону уточнив, що це відбувалося ще до повномасштабної війни.
Дивіться також Призначені для різних цілей: яку роль можуть виконувати F-16 на полі бою
F-16 вперше були в Україні під час Євро
За словами Ігната, окремі західні ЗМІ неправильно переклали інформацію про перші візити західних винищувачів до України. Насправді, вони прилітали до нас у далекому 2012 році. Під час забезпечення Євро-2012 F-16 були на аеродромі Миргород Полтавської області. Сідали на наші злітні смуги та почувалися на них добре. І наші пілоти мали можливість покерувати. Брали ручку правління на себе вже в небі, заявив Ігнат.
А у 2018 році на аеродромі в Староконстянтинові Хмельницької області сідали F-15. І українські пілоти теж могли політати на них.
F-16 здатні змінити хід війни
Наразі вже ухвалені рішення про передачу Україні винищувачів F-16. Треба чекати їх реалізації. Ігнат зауважив, що ці літаки здатні змінити перебіг війни, тобто дадуть те, що Україні потрібно найбільше – перевагу в повітрі на окупованих територіях. Наразі на цих територіях спокійно почуваються 8-9 російських винищувачів, кидають авіабомби, пускають авіаційні ракети. Після передачі F-16 їм не вдасться цього робити.
Перевага в повітрі – це ключ для успіху на землі,
– наголосив Ігнат.
Україна спроможна захистити F-16
Чимало дискусій було з приводу того, чи підходять злітно-посадкові смуги українських аеродромів для західних літаків. Як зазначив речник Повітряних сил, більшість злітних смуг наших військових аеродромів зроблені штучно: з так званих бетонних плит, між якими є відповідні шви – їх треба загладжувати. Якщо підготувати належним чином ці смуги, то в принципі жодних проблем для посадки F-16 не повинно бути. Хіба що F-16 має низько розташований повітрезабірник, який може засмоктувати сторонні предмети. Це небезпечно. Для цього треба тримати в чистоті злітно-посадкову смугу.
Також слід врахувати, що раніше F-16 сідали в Україні у більш-менш мирний час. А ось під час війни, окрім доглянутих смуг, треба робити іншу логістику та інфраструктуру, яка в умовах бойових дій буде захищати винищувачі, і робити все для того, аби ворог не зміг їх знищувати на наших аеродромах.
Це питання багато піднімається в західних ЗМІ. Як, мовляв, ви будете захищати цю техніку від ударів ракет та бомб. Ігнат вважає, що в України є спроможності захистити свої літаки. До цих пір вона навчилася оберігати свої МіГи та Су. Так само оберігатимемо і американські винищувачі, наголосив Ігнат.
Україна отримає F-16 від союзників: що відомо
- 20 серпня глава держави назвав "днем сильних новин для України". Володимир Зеленський побував спочатку у Нідерландах, де зустрівся з прем'єром країни Марком Рютте. Він відвідав авіабазу F-16 і навіть посидів у кабіні винищувача.
- Нідерланди оголосили про передачу Україні 42 літаків.
- Також того ж дня Зеленський здійснив візит до Данії.
- Данія теж зобов'язалася надати Україні 19 винищувачів F-16. Перші шість літаків мають бути в Україні до Нового року.