27 вересня у Криму до 2 років відбування покарання у колонії-поселенні було засуджено заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова. Окупаційна влада півострова інкримінує йому сепаратизм та заклики до порушення територіальної цілісності Росії. Сам Умеров своє провини не визнає, а його рідні та адвокати вважають подібний вирок подібним до смертного, адже 60-річний Умеров страждає на хворобу Паркінсона, пише у статті для сайту "24" Наталія Лебідь.

Читайте також: Не буду благати своїх гнобителів про помилування, – Ільмі Умеров

"Сьогодні в Криму зрадники судять патріотів – ті, хто зрадили, тих, хто не зрадили (…). Боротьба триває незалежно від змісту вироку. Кримськотатарський народ відстоює тут безпеку всього цивілізованого світу. Якщо агресія Росії щодо України та Криму залишиться непокараною, це стане прецедентом, через який обвалиться весь світовий порядок (…). Я поклявся і дав слово за народ свій померти. До зустрічі в Гаазі", – зазначив Ільмі Умеров в останньому слові на суді.

Наразі Ільмі Умеров знаходиться вдома – в очікуванні рішення апеляційної інстанції, де оскаржується його вирок. Втім, сам він не плекає великих надій щодо змін у суддівській ухвалі.

Формально, звичайно, ми будемо подавати апеляцію до так званого "Верховного суду Криму". Ілюзій не маємо з приводу скасування цього вироку, хоча, якщо чесно, я хотів би розраховувати тільки на виправдувальний вирок. Тому що те, що порушено кримінальну справу і доведено до такого вироку – це все абсолютна фабрикація,
– говорить Умеров в інтерв'ю "Голосу Америки".

Він додає, що теперішнє російське ФСБ діє ще більш нелюдяними методами, аніж колишнє КДБ. Згадуючи, як його піддавали примусовій психіатричній експертизі, Умеров каже: "Зараз навіть трішки гірше, ніж було за часів Радянського Союзу, тому що терміни дають дуже великі. Мені-то два роки всього лише оголосили, а Ахтему Чийгозу (іншому нещодавно засудженому заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу) нізащо – 8 років.

Потім, у нас є група віруючих, так звана "справа Хізб ут-Тахрір" – там терміни взагалі 17 років, 12 років, 5 років. Людей, які просто дотримуються всіх канонів ісламу, засуджують на такі терміни. А партія Хізб ут-Тахрір, наскільки я знаю, заборонена тільки в Росії. Вони здійснювали в Криму свою діяльність в період української юрисдикції і не були заборонені. А зараз із ними розправляються, звинувачуючи їх у причетності до цієї організації, причому без доказів. Такими прикладами, говорячи про дуже великі терміни, я хочу підкреслити, що ситуація навіть гірша, ніж була в радянські часи,
– констатує Умеров.

Детальніше читайте у публікації: Репресовані Путіним: кримські "в'язні сумління", про яких потрібно пам'ятати