Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що Україна намагається зробити усе, аби окупований Крим став максимально дорогим для утримання Росії-агресору, передає "Крим.Реалії". Кремль у свою чергу змушений вкладати величезні ресурси в анексований півострів.

Читайте також: Чи перетвориться Крим без дніпровської води на пустелю: реакція Путіна

"Ми усвідомлюємо, що подальша відмова від постачання води не просто ускладнює життя окупантам, але має і вплив на екологічну ситуацію. Але коли йде війна між двома державами, дуже важливо, щоб питання, пов'язані з безпекою багатьох людей, вирішувалися не однією стороною у формі ультиматумів – тобто Росією. Російська держава в особі Путіна і інших політиків завжди хоче поставити на коліна і західних політиків, і українську державу, ставлячи їм ультиматуми", – заявив він.

За словами глави Меджлісу кримськотатарського народу, існує лише одна умова, за якої материкова Україна може відновити постачання прісної води на півострів - звільнення його окупантами та повернення під контроль Києва.

Умова лише одна – конкретний план деокупації Криму на стіл, коли ми бачимо етапи, дати, хроніку виведення російських військ. Тільки прямі перемовини про це. Вода – після деокупації або в момент деокупації щонайменше,
– наголосив Чубаров.

Що відомо про проблеми з водою у Криму?Україна не постачає окупантам воду з Дніпра ще з 2014 року. А згодом зовсім відрізала півострів від неї, спорудивши дамбу на Північно-Кримському каналі. Усі роки в окупації води для промисловості і сільського господарства катастрофічно не вистачало.

Українська влада зауважує, що екологічний стан в окупованому Росією Криму є катастрофічним. Більша частина півострова знищена посухою через нестачу води.

Через відсутність води влітку 2018 року Крим накрила сильна засуха. Тоді пересохла одна з найбільших річок півострова – Біюк-Карасу. Її русло повністю висохло поблизу села Карасівка вище Білогірського водосховища. Вже у 2019 році повністю висохло озеро в Байдарській долині, що під окупованим Севастополем.

Окрім того, прісна вода із материкової України поповнювала підземні води Криму, не даючи їм стати солоними. Нині ж засолені ґрунти стали неродючими. За однією із версій, саме використання солоної води призвело до екологічної катастрофи на заводі олігарха Фірташа в Армянську.