Вишеградська четвірка – це угрупування чотирьох країн центральної та східної Європи, а саме: Польщі, Чехії, Угорщини та Словаччини. Про це 24 каналу розповів директор програм практичної політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.

Цікаво Наришкін і Орбан: як Будапешт став другим домом для головного шпигуна Путіна

Вишеградська група розсварилася через війну в Україні

Так, маючи спільне радянське минуле, країни створили відповідну групу для того, щоб спільно домогтися включення до Євросоюзу та НАТО. Вони співпрацювали з багатьох питань й, окрім того, створили Вишеградський фонд, який за останні 10 – 15 років "зробив багато добра й для України".

За словами Солонтая, фонд профінансував реалізацію великої кількості проєктів щодо співпраці країн Вишеградської групи з Україною. А зараз держави розсварилися через війну Росії проти нашої країни.

Загалом тут сварка 3 до 1. Тобто Чехія, Словаччина та Польща займають більш проукраїнську позицію, а Угорщина займає позицію "і вашим, і нашим". Насправді це особиста позиція Орбана,
– розповів експерт.

Він зауважив, що угорський прем'єр Віктор Орбан розвиває стосунки з російським диктатором Владіміром Путіним і це є помітним не тільки для українців, а й для усього світу.

Солонтай прокоментував конфлікт Вишеградської четвірки: дивіться відео

Політика Угорщини не синхронізується з політикою ЄС

В ЄС є країни-донори, які фінансують спільний бюджет та допомагають іншим державам й країни-реципієнти, які цим коштом "підтягуються" та трансформують свою економіку. "Донори" займають проукраїнську позицію і вважають, що вони "платять великі гроші, щоб обороняти Європу та зберігати європейську єдність".

Тоді як Вишеградська четвірка на війну в Україні дивиться під іншим кутом. А саме з точки зору великої безпеково-політичної та економічної проблем, оскільки добре пам'ятають радянське минуле. Однак Угорщина, будучи країною-реципієнтом, намагається вести окрему зовнішню політику.

Ця країна намагається вести якусь самостійну окрему зовнішню політику, яка інколи розходиться в синхронізації з Брюсселем та Берліном, а якщо ми говоримо за межами європейських країн, то вона розходиться і з Лондоном, і з Женевою тощо,
– пояснив Солонтай.

На його думку, ця сварка стає все гострішою в міру того, як Орбан намагається вести окрему зовнішньополітичну лінію. І дійшла вона навіть до серйозного обговорення на рівні європейських країн щодо формул голосування, бо зараз вони голосують консенсусом, тобто всі країни мають ухвалити єдині спільні рішення.

Однак у таких умовах постає питання щодо того, щоб в окремих випадках мати різну кількість голосів, які мають дати країни. Й Угорщина підштовхує решту країн Європейського Союзу до такої реформи.

Угорщина підігрує Росії: що відомо

  • Угорщина постійно блокує санкції Євросоюзу проти Росії. Навряд це є прямими вказівками Владіміра Путіна. Ймовірно, це особиста позиція прем'єра Віктора Орбана, на якій насправді й тримаються його рейтинги.
  • Голова МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що санкції проти Росії провалилися, адже не допомогли завершити війну в Україні та закликав лідерів ЄС піти у відставку. На його думку, ЄС хоче нових санкцій лише для того, щоб якимось чином виправдати власні помилкові рішення, які лише завдають шкоди.
  • Крім того, угорський міністр закордонних справ оголосив про початок економічної співпраці з Іраном, який постачає Росії зброю. Він заявив, що це необхідно для реінтеграції підсанкційної країни у систему міжнародного співробітництва.