Стаж не менше п'яти років для суддів та семи років для адвокатів та правників – ось основні критерії для кандидатів у Вищий антикорупційний суд.
Читайте також: Порошенко скасував скандальні правки до закону про Антикорупційний суд
Але громадськість каже, що служителі Феміди мають додатковий привілей. Якщо юристи мають надати справи, які вели, то суддям цього не потрібно робити. Бо підтвердження їх стажу є в електронному реєстрі. У Вищий кваліфікаційній комісії нерівність пояснюють боязню шахрайства.
Підтвердіть це чимось, якщо в тебе є про це документи або подайте їх, а ми будемо дивитись, в кого є документи, які підтвердять, що в людини є досвід у цьому,
– зазначив член Вищої кваліфікаційної комісії суддів Станіслав Щотка.
Ще один ризик, кажуть громадські діячі, – в методах оцінювання. Вони лишаютьcя такими, як на конкурсі до Верховного суду. Там близько 300 балів з 1000 комісія віддає за так звані "інші показники", а ще 100 за так звану "інтегративність". Члени конкурсної комісії, які ставили оцінки за тим критерієм, самі не змогли пояснити за що.
– Що ви розумієте під словом "інтегративність", за яку члени комісії дають 100 балів?
– Зараз я точно вам не буду це казати.
20 % – це їх досвід знання, фахова підготовка. 80% з тисячі балів – це те, що пан Щотка і пан Козьяков будуть самостійно призначати своїм колегіальним органом,
– запевняє голова Громадської ради при ВККС Віталій Титич.
До того ж бали за суб'єктивні незрозумілі критерії комісія не оприлюднює і не обґрунтовує, і навіть не планує.
Читайте також: Вища рада правосуддя: у складі антикорупційного суду буде 39 суддів
Адвокатська спільнота все одно закликає йти колег на конкурс. А громадськість стежитиме за відбором.
"Контроль, моніторинг і тиск – це фактично єдині речі, які ми можемо робити", – сказав юрист Transparency International Україна Максим Костецький.
Однак основний ризик знову криється в міжнародній раді експертів, яка має відфільтрувати недоброчесних кандидатів. Пропозиції щодо кандидатів Вищій кваліфкомісії надають міжнародні організації. Однак, вакансій в міжнародній раді лише 6, а відповідних організацій 14. І серед них є й такі, де чинна українська влада має свій вплив. А членами міжнародної ради можуть стати і українці. Отже українська верхівка через ВККС спробує вплинути на склад. Саме кваліфкомісія і вирішить, хто з запропонованих увійде до шістки.
Три лояльні людини могли б перетворити громадську раду з хорошого контролюючого органу в "фіговий лист". Найкращий запобіжник – це отримати ВККС один консолідований список номінацій,
– підкреслила експертка Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.
Зараз міжнародні авторитетні організації домовились формувати узгоджений список, а в ВККС обіцяють його дочекатись.
Саме узгоджений список стане запобіжником від призначення контрольованих членів міжнародної ради. Визначитись, хто саме фільтруватиме кандидатів на конкурсі до Антикорупційного суду, у ВККС мають до 14 вересня. До цього ж числа комісія прийматиме заявки від бажаючих вершити правосуддя над українськими корупціонерами.