Що відбувається у Словаччині, які загрози існують для України, хто в цьому винен та як завадити проросійському реваншу – читайте в матеріалі 24 Каналу.

До теми Фаворит у прем'єри Словаччини обіцяє скасувати допомогу Україні та блокувати її вступ у НАТО

Словаччина переживає затяжну політичну кризу. Навесні 2023 року уряд країни фактично остаточно розвалився: міністр сільського господарства Самюель Валчан змушений був піти у відставку через корупційний скандал (але перед цим у квітні встиг долучитися до блокади українського зерна), а голова МЗС Растислав Качер – через публічний конфлікт з прем'єром Едуардом Геґером.

Останній теж триматися за крісло не став та оголосив голові держави – президентці Зузані Чапутовій, що йде у відставку. Та змушена була оголосити про заміну аж до дострокових виборів, які були призначені на 30 вересня 2023 року.


Едуард Геґер і Зузанна Чапутова / фото Sme / Jozef Jakubco

Керувати країною протягом цього часу буде так званий уряд технократів (в Словаччині його називають "урядом експертів") на чолі з чинним заступником голови Національного банку Словаччини – Людовітом Одором. Що цікаво, Одор – етнічний угорець і є першим в історії Словаччини угорцем на посаді прем'єра.


Людовіт Одор / фото TASR

Останнє соцопитування в Словаччині вказує на тренд зростання підтримки популістів. І не звичайних, а власне проросійських.

До теми Вибори в Словаччині 2023: чому підтримка України та єдність Заходу під загрозою

Липневе опитування агенції Ipsos фіксує першість електоральних симпатій словаків партії колишнього прем'єр-міністра країни Роберта Фіцо Smer-SD.

  • За Smer-SD готові віддати свій голос 19,4% виборців. Одне з попередніх опитувань, проведених у травні, давало партії Фіцо 16,9% виборців, у червні – вже 18,9%. Таким чином, бачимо дуже небезпечну тенденцію зростання підтримки проросійської політсили.
  • На друге місце вийшла "Прогресивна Словаччина" (Progresívne Slovensko) – отримала 15,9% (у травні мала "бронзу" та 13,3%).
  • Партія "Глас" (Hlas – sociálna demokracia або Hlas-SD)), яка у травні мала 15,6%, а до цього взагалі тримала першість, опинилася на третьому місці з показником 14,9%. І це теж вказує на тенденцію.
  • Ультраправа партія "Республіка" зберегла позиції 8,6%.
  • Також до парламенту може потрапити ще одна права партія "Словацька національна партія". Вона має рівно 5%.
  • Ліберальна партія SASKA також може отримати 5%, необхідні для проходження до парламента, як і Християнсько-демократичний союз – майже 6% та консерватори з "Ми – родина" 6,4% (у травні мали 8,5%).
  • Необхідний до потрапляння до Народної Ради 5-відсотковий бар'єр долає партія-переможець виборів-2020 OĽANO експрем'єра Ігоря Матовича (7,1%).
  • У нової партії "Демократи" ще одного колишнього прем'єра і колишньої зірки партії O'ANO Едуарда Геґера лише 2,1%, хоча в червні вона мала 4%.

Дивіться також Лідерка Словаччини побувала у підвалі у Ягідному, де ворог тримав сотні цивільних

Соціологія вказує, що шанси повернення Роберта Фіцо до влади великі. І це дуже велика проблема.

Роберт Фіцо – один із давніх, послідовних прихильників Росії у ЄС та, мабуть, найцінніший кадр росіян після Орбана та Сійярто.


Віктор Орбан та Роберт Фіцо / фото Hungary Today

Біографія Фіцо строката – він юрист і фахівець з кримінального права, темою його дисертації була практика смертної кари в Чехословаччині (до 1 січня 1993 року дві країни були об’єднані в межах однієї держави).

  • Політичні погляди Фіцо доволі химерні. Він був членом комуністичної партії і залишався в її рядах навіть після перемоги Оксамитової революції та припинення радянської окупації. Фіцо залишився на лівих позиціях, та все ж змінив політичну приналежність – він приєднався до поміркованої Демократичної лівої Партії, але згодом йому стало затісно в її лавах і він створив власну політичну силу – партію Smer.
  • Спочатку вона мала за повну назву Smer – Tretia Cesta, що можна перекласти як "Курс – третій шлях", але пізніше політтехнологи вирішили все ж уникати паралелей з неофашистами, які заброньювали за собою цю частину політичного спектру. Таким чином, з 2005 року партія Фіцо позбулася "третього шляху" та стала Smer-SD, у даному випадку SD – не Sicherheitsdienst, а "соціальна демократія".

Важливо Три країни Євросоюзу зменшують допомогу українським біженцям: що зміниться

Ребрендинг допоміг – у 2006 році партія Фіцо перемогла та стала основою коаліції, а сам Фіцо вперше став прем'єр-міністром. У 2012 році Smer-SD знову перемогла, але цього разу отримала більшість (83 мандати зі 150), а тому Фіцо сформував однопартійний уряд.

Фіцо добре разом з Путіним / фото – ЕРА

Правління Роберта Фіцо завершилось ганьбою навесні 2018 року спокійну та тиху країну сколихнули масові акції протесту. Тоді десятки тисяч людей вийшли на вулиці на знак протесту проти вбивства журналіста Яна Куцяка та його нареченої. 27-річний журналіст видання Aktuality.sk розслідував корупцію в уряді Фіцо та його зв'язки з італійською мафією –калабрійською "Ндрангетою".

Вбивство Яна Куцяка спровокувало масові протести в Словаччині / фото Getty Images

Фіцо до останнього не бажав втрачати владу. У всьому традиційно звинувачував Сороса (нічого не нагадує?), але все ж змушений був піти, коли на вулиці вийшло понад 10% мешканців Братислави, масові протести були й в інших містах.

Після відставки Фіцо не пішов з політики і став акцентовано грати на боці Росії в амплуа затятого євроскептика.

Новий зоряний час скандального політика настав у 2022 році – Фіцо відзначився антиукраїнськими заявами і робив усе можливо, щоб заблокувати санкції проти Росії та підтримку України, що її здійснював уряд Геґера.

Як треба Глава МЗС Словаччини вилаяв Орбана і колаборантів російською фразою: "Іди на х*й"

Політик буквально відкрив "скриньку Пандори" у твітері і почав штампувати асболютно дикі заяви – ставив під сумнів факти геноциду в Бучі, коли жертвами російських воєнних злочинців стали сотні мирних українців.

Дивно, як він ще не поїхав до Путіна на парад 9 травня. Там би Фіцо органічно виглядав на тлі пригнічених й ображених облич диктаторів.

Фіцо не зупинявся навіть перед відвертим злочином і публікував у соцмережах секретні дані про транспортування словацькою територією комплексів С-300. Таким чином Фіцо фактично шпигував на користь Росії.

На жаль, судова справа проти російського агента завершилась нічим. Так само, як і історія з можливим судовим позовом міністра оборони Словаччини Ярослава Надя до Фіцо, який намагався заблокувати передачу Україні Міг-29.

Головною зброєю Фіцо та його однодумців був популізм – проблеми Європи та Словаччини в економіці політик прив'язав не до Росії, як прямого джерела, а до українського спротиву агресії. Фіцо заявляв, що війну в Україні у 2014 році розпочали "українські фашисти", загарбаний росіянами український Крим політик вважає частиною Росії, який ніхто не буде повертати законним власникам.

Звісно, не обійшов Фіцо тему багастраждального українського імпорту зерна та вдало розпалював переляк словацьких фермерів, а українські біженці (їх з початку російського вторгнення до Словаччини прибуло понад 300 000 людей) на думку Фіцо, взагалі ледь не причина всіх проблем у країні.

У разі перемоги Фіцо, у Росії може з'явитись ще один адвокат на рівні ЄС. Нині цю ганебну функцію виконує самотня Угорщина, але вже у вересні 2023 вона може отримати нового "союзника".

Україна ж отримає нового ворога, адже вся остання діяльність Роберта Фіцо – антиукраїнська. І це на контрасті з нинішніми лідерами Словаччини може стати реальним шоком.

Вибори у Словаччині відбудуться 30 вересня 2023 року – і це добрі новини. Соціологія може за цей час змінитись і далеко не факт, що на користь проросійського Фіцо.

Наразі перевага проросійської партії відчутна, але не критична – це означає, що Smer-SD навіть у разі перемоги не матиме права на формування однопартійного уряду, а відповідно й не матиме всієї повноти влади й не ухвалюватиме одностайних рішень.

Цікаво У Словаччині провалився референдум проросійської опозиції

Також запобіжником виступають самі демократичні інститути. До прикладу, щось подібне ми спостерігали в Італії, де після перемоги на виборах-2022 партії Fratelli d'Italia в коаліції з політсилою проросійського політика Сільвіо Берлусокні існували побоювання щодо міцності курсу на підтримку України по відбиттю російської агресії. Натомість нова прем'єрка Джорджа Мелоні швидко дала зрозуміти, що діятиме виключно в інтересах Італії та цивілізованого світу й тим більше не слухатиме представників п'ятої колони.

Чи можна очікувати чогось подібного від Роберта Фіцо, який давно заплямував себе численними скандалами і відвертою грою на боці Росії? Сумнівно, але надія на мудрість інших політиків і міцність політичних інститутів наразі зберігається.

Наступні кілька місяців будуть надважливі для опонентів Фіцо – вони мають знайти аргументи для виборців і переконати їх не голосувати за проросійських популістів і євроскептиків. Прикладом має стати сусідня Угорщина, яка свого часу припустилася помилки з Орбаном, а нині ніяк не може позбутися цієї ракової пухлини.

Важливо розуміти, що вибори-2023 будуть дуже "брудними". Власне, вони такими вже стали. І, звісно, не обійшлося без Фіцо. Нині в Словаччині новий скандал – справа Rozuzlenie. Силовики викрили групу своїх колег на чолі з очільником спецслужби (SIS) Міхалом Алачем, які мали підчистити" за паном Фіцо його "брудну білизну" часів, коли він був при владі.

Цей скандал потенційно може вплинути на виборців і зіграти роль "чорного лебедя". Сам Фіцо в кращих традиціях Трампа поспішив назвати все змовою проти себе і "поліцейським переворотом", проте, розслідування триває і перші "великі голови" вже полетіли. Так, президентка Чапутова тимчасово відсторонила від виконання обов'язків голови SIS Міхала Алача.

Розлого У Словаччині викрили злочинну змову за участю розвідки та поліції

Нарешті важливим фактором виборів 30 вересня 2023 року можуть стати перемоги ЗСУ. За 14 місяців українці, в тому числі, завдяки потужній допомозі влади Словаччини та її громадян показали, що російський "король – голий". Нині ЗСУ готуються до контрнаступу – його результати можуть призвести до того, що в Роберта Фіцо не стане господарів та цілі в житті.