Під час перемовин лідери обох країн обговорили низку питань. Серед них була й Україна.

До теми Знакова подія: Байден вперше зустрівся зі Сі Цзіньпіном як президент США

Під час зустрічі лідери держав порушили питання:

  • конкуренції,
  • співпраці для вирішення транснаціональних викликів,
  • дії Китаю у Сіньцзяні, Тибеті, Гонконгу та навколо Тайваню,
  • війну Росії проти України.

Питання України

Джо Байден та Сі Цзіньпін також обговорили неспровоковану війну Росії проти України.

Сі Цзіньпін сказав Байдену, що КНР підтримує і з нетерпінням чекає відновлення мирних переговорів між Росією і Україною. Водночас у Китаї сподіваються, що США, НАТО і ЄС будуть вести всебічний діалог з Росією.

Лідер Китаю також перелічив кроки, які повинна зробити міжнародна спільнота, щоб вирішити російсько-українську кризу, а також наголосив, що "конфронтації між великими державами потрібно уникнути".

Лідер США при тому й підкреслив безвідповідальні погрози Росії щодо використання ядерної зброї.

Президент Байден і президент Сі підтвердили свою згоду з тим, що ядерна війна ніколи не повинна вестися і ніколи не може бути виграна, і підкреслили своє неприйняття використання або загрози застосування ядерної зброї в Україні,
– повідомили на сайті Білого дому.

В рамках цього питання згадали й про провокаційну поведінку КНДР. Байден зазначив, що необхідно спонукати КНДР діяти відповідально, а також підкреслив непохитну відданість Штатів захисту індо-тихоокеанських союзників.

У заяві Китаю не згадали про ядерні погрози Москви

У підсумках китайської сторони відсутній один з ключових моментів, який міститься у тексті Білого дому, опублікованому після тригодинної розмови лідерів США і Китаю.

В американському документі зазначено, що президент Байден і китайський лідер Сі Цзіньпін повторили свою згоду з тим, що в ядерній війні неможливо перемогти, тому її ніколи не можна починати, "а також підкреслили свій протест проти застосування або погроз застосувати ядерну зброю в Україні".

В заяві Вашингтона також йдеться про те, що Байден "підняв питання російської жорстокої війни проти України і безвідповідальних погроз Росії застосувати ядерну зброю".

Конкуренція та співпраця

За словами Байдена, США продовжуватимуть активно конкурувати з Китаєм. Відбуватиметься це шляхом інвестування Америкою у власні джерела сили всередині країни та об’єднання зусиль із союзниками та партнерами по всьому світу.

Однак така взаємодія країн повинна бути відповідальною та не повинна перерости в конфлікт. Для цього США та Китай повинні, зокрема, підтримувати відкриті лінії зв’язку. Також Джо Байден та Сі Цзіньпін обговорили важливість розробки принципів для досягнення цих цілей та доручили своїм командам продовжити їх обговорення.

Окрім конкуренції повинна існувати між державами й співпраця. Зокрема у таких глобальних питаннях як:

  • зміна клімату,
  • глобальна макроекономічна стабільність,
  • безпека охорони здоров’я,
  • глобальна продовольча безпека.

У Білому домі підкреслили, що на таку співпрацю очікує міжнародна спільнота. Тож обидва лідери домовилися підтримувати комунікацію та поглиблювати конструктивні зусилля держав з цих та інших питань.

США занепокоєні діями Китаю

В США також висловили свою занепокоєність діями Китаю у Сіньцзяні, Тибеті та Гонконгу. Також їх непокоять дії Китаю щодо прав людини загалом.

Що стосується Тайваню, то в державі заявили, що підтримують політику "єдиного Китаю", однак виступають проти насильницьких і все більш агресивних дій КНР щодо Тайваню. В США пояснили, що це підриває мир і стабільність у Тайванській протоці та в ширшому регіоні, а тому ставить під загрозу глобальне процвітання.

Також стурбованість викликає неринкова економічна практика Китаю. У Білому домі пояснили, що вона шкодить робітникам і сім’ям як Америки, так і світу.

Цікаво – експерт переконаний, що Китай та США поділять Росію: дивіться відео