У Києві розпочалась реставрація церкви 11 століття

513 Читать новость на русском

Унікальна церква Спаса на Берестові у Києві перебуває в аварійному стані вже понад 10 років. На реставрацію пам'ятки 11 століття у держави не було коштів. Проте знайшовся меценат, який профінансує усі роботи.

Після воскресіння Ісус Христос кілька разів являвся людям. Одного разу це сталося на Тиверіадському морі. Там його учні безуспішно намагалися наловити риби. Коли ж побачили Христа, сталося диво – сіті переповнилися уловом.

Читайте також: Річниця хрещення Київської Русі-України: програма заходів та схема руху транспорту в Києві

Ці події описані у Євангелії і зображені на фресці церкви Спаса на Берестові. Розгледіти малюнок складно, адже настінному розпису близько тисячі років. Про його існування історики дізналися випадково наприкінці 90-х років, коли досліджували стіни давньоруської церкви.

Унікальний сюжет, рідкісний для цієї частини храму. В Україні немає аналогів малярства цього часу. Реставратори розробили унікальну методику, яка дала змогу не знищити малярство 17 століття, перенести на нову основу і розкрити унікальну фреску давньоруського часу,
– зазначив мистецтвознавець Аліна Кондратюк.

Побудували церкву під час правління князя Володимира Мономаха приблизно у 1113 році. Тоді тут було село Берестове, у якому київські князі влаштували свою заміську резиденцію.

"Храм декілька разів руйнувався, у тому числі під час татаро-монгольської навали. Але дуже добре, що збереглося ядро цього храму з давніх часів", – сказав директор Києво-Печерського заповідника Любомир Михайлина.

Читайте також: У Львові влаштували арт-терапію для бійців АТО, які пережили полон

Кілька століть церква була у занедбаному стані. Взявся її відновлювати Петро Могила. Ця історична подія зафіксована на унікальній фресці 1643 року. На ній зображений єдиний портрет Київського митрополита, який зробили за життя.

Петро Могила підносить наче модель відновленого храму Ісусу Христу, таким чином даруючи храм і себе самому Господу Владиці,
– пояснила мистецтвознавиця Аліна Кондратюк.

Церква Спаса на Берестові розташована в кількох метрах від Києво-Печерської лаври. Попри те, що архітектурна пам'ятка у переліку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО, храм зараз в аварійному стані. Реставрацію востаннє проводили ще в 1991 році.

Головна архітекторка проекту Тетяна Філіпова каже, будівлю потрібно терміново рятувати. Ґрунтові води просочуються у тріщини у фундаменті, і це може навіть обвалити пам'ятку архітектури.

Гроші на реставрацію дав меценат. Порятунок храму коштуватиме 50 мільйонів гривень.

Читайте також: Легендарна пам’ятка України потребує порятунку

Джерело: 24 Канал
powered by lun.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі
Залиште відгук