Білорусь не оминула пандемія коронавірусу COVID-19. Станом на 21 квітня офіційно у цій країні було зафіксовано 6264 випадків зараження, більше 50 людей померли. Показники вже обійшли Україну.
Читати також Реальна кількість інфікованих коронавірусом у світі – до 10 мільйонів людей, – експерт
Президент Олександр Лукашенко не вірив у реальність "корони" й спочатку не став вживати запобіжних заходів. Хоч хвороба вже "гуляє" по Мінську й іншим регіонам, ніякого карантину в Білорусі не вводили. В країні навіть не скасували спортивні змагання – тривають чемпіонати з футболу, хокею тощо.
Сайт TUT.by повідомляє, що білоруси насправді хочуть карантину й вважають рішення Лукашенка божевільним. В інтернеті тисячі громадян цієї країни підписали петицію у якій закликають владу ввести карантин.
Але за переконанням Лукашенка в Білорусі не така жахлива ситуація з коронавірусом аби вводити жорсткі заходи. Він сказав, що це навпаки може загострити ситуацію саме в боротьбі з вірусами.
Замикати людей в тухлих квартирах – це не метод, при респіраторних захворюваннях потрібно, навпаки, виходити на вулицю, дихати свіжим повітрям і провітрювати приміщення,
– сказав президент.
У закритих квартирах, на його думку, люди знаходяться "в атмосфері вірусів і часто надто пізно, вже в критичному стані, надходять на лікування".
Психоз Лукашенка
На думку президента Білорусі, великої загрози для його країни не існує, а весь цивілізований світ з'їхав з глузду. Лукашенко називав це психозом.
Проте він таки почав визнавати існування вірусу й надає "корисні" поради своїм громадянам як боротися з заразою.
Зокрема Лукашенко впевнений, що заняття спортом є чудовим засобом боротьби з вірусом. Особливо він відзначив зимові види спорту, а саме хокей. У інтерв’ю президент запитав у журналістки чи бачить вона мікроби на хокейному полі.
А ось ці настанови від "Бацьки" сподобались багатьом людям. Лукашенко впевнений, що для профілактики вірусу потрібно вживати горілку, ходити в сауну й їздити на тракторі.
Ну що ж, дійсно спорт й робота в полі певною мірою сприяють покращенню здоров’я людини, навіть помірне вживання алкоголю корисне, кажуть лікарі. Але що ж робити тим, хто не п’є й трактора не має? До слова, хокей доволі дороге задоволення, не кожен буде цим займатися.
Проте у Лукашенка знайшовся спосіб доступний для кожного – їсти більше жиру.
До теми Коронавірус і Білорусь: Мінськ з гелікоптера покропили свяченою водою
"Вершкове масло треба зараз їсти, виявляється, жир допомагає легеням боротися з вірусами", – зазначив Лукашенко.
Крім того, президент запевняє, панікувати не варто, голоду не буде, адже картопля всіх врятує.
Загалом Лукашенко багато говорить про коронавірус, про це можна серіал знімати. Білоруські аналітики вважають, що у цьому є причина – президент демонструє електорату власну безстрашність.
Причини хвороби
Білоруський офіційний лідер хоче показати себе мудрим політиком з великим досвідом, який не піддається психозу, а проводить свою лінію. Ця лінія, в трактуванні Лукашенка, заснована на загальному медичному обслуговуванні (яке краще, надійніше, ніж приватна медицина десь в Європі), сильній державі, яка контролює всі сфери, пояснює експерт аналітичного центру "Стратегія" (Мінськ) Валерій Карбалевич пишуть на Naviny.by.
Він також зазначає схильність білоруського президента до конспірології, його переконаність у тому, що "всі негативні події в світі відбуваються під впливом якоїсь світової змови".
Зі свого боку, директор Центру стратегічних і зовнішньополітичних досліджень (Мінськ) Арсеній Сивицький вважає, що білоруське керівництво ще не цілком усвідомило ту ступінь загрози, яку представляє собою пандемія коронавірусу в порівнянні з попередніми епідемічними спалахами. Хоча, мабуть, якесь розуміння небезпеки приходить,
– сказав аналітик.
Насправді за бравадою Лукашенка ховається страх, оскільки він почав збирати наради й запроваджувати певні заходи, але вряд чи він сам визнає, що помилявся, адже це нанесе удар по його репутації. Тож, справжню статистику можуть й приховувати.
Таки карантин?
Проте Лукашенко одумався. 7 квітня почали вводити жорсткі заходи у Мінську. Зокрема, підприємствам і організаціям заборонено допускати до роботи працівників з ознаками простудних захворювань, наради та семінари повинні проводитися з використанням аудіо- та відеоконференцій. Відрядження скасовуються.
У бібліотеках припиняють роботу читальні зали, в музеях забороняються масові заходи, скасовуються всі виставки та презентації.
Дитячі садки та школи в Мінську продовжать працювати, але батьки можуть самі вирішувати, чи відправляти туди своїх дітей.
Мешканка Мінську / фото: picture-alliance/dpa/Н.Федосенко
У будинках для літніх та інвалідів запроваджено заборону на відвідування. У готелях заселення повинно проводитися з максимальним віддаленням, постояльцям будуть щодня вимірювати температуру.
Їдальні, кафе і ресторани також продовжать роботу, але столи в закладах громадського харчування повинні стояти не ближче 1,5 метра один від одного. У торгових центрах і магазинах забороняється проводити групові презентації та рекламні акції, співробітники повинні бути в масках.
Перукарні та салони краси можуть працювати лише за попереднім записом з інтервалом між клієнтами не менше 5 хвилин, персонал повинен бути в масках.
У церквах і монастирях наказано забезпечити регулярне миття рук, прибирання приміщень з використанням дезінфікуючих засобів, провітрювання і дезінфекцію дверних ручок, ікон, до яких прикладаються парафіяни, і церковного начиння.
Захід нам допоможе
Також стало відомо, що уряд Білорусі звернувся до ЄС за допомогою. У Мінську просять підтримати її систему охорони здоров'я і допомогти в подоланні макроекономічних наслідків коронавірусної кризи.
Про це заявив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель на пресконференції за підсумками відеонаради міністрів у справах допомоги розвитку країн ЄС.
Що цікаво, зовсім нещодавно Олександр Лукашенко критикував європейську систему охорони здоров’я й пишався, що в Білорусі він зберіг радянську медицину.
Але ми йдемо обраним шляхом
Проте Лукашенко не відмовився від власного бачення ситуації. Жорсткий карантин в країні не запровадили. Більше того, Білорусь готується до святкування Дня перемоги 9 травня. Навіть Росія відмовилась від проведення урочистостей цьогоріч.
Білорусь послідовно йде обраним шляхом в плані протидії поширенню коронавірусу. Це дуже важка та витратна робота – боротися осередково. Не ізолюючи людей, не виписуючи пропуски, коли Москву зупинили взагалі геть. Ми цим шляхом не пішли,
– заявив Лукашенко.
Схоже білоруський диктатор не збирається взагалі відмовлятись від зручностей. Ніякі вірусу йому не страшні.
На Великдень в Білорусі не закривали церкви. Сам президент навіть відвідав службу, узявши з собою сина.
До храму Лукашенко взяв молодшого сина / president.gov.by
"Ми ці віруси переживаємо щороку", – сказав Лукашенко й засудив тих, хто закрив церкви на Великдень.
А ось ці слова глави Білорусі взагалі неадекватні: Лукашенко заявив, що в Білорусі жодна людина не померла від COVID-19. Білоруський президент впевнений, усі летальні випадки від коронавірусу – це насправді результат хронічних захворювань.
Попри негативну статистику, Лукашенко продовжує вихвалятись системою охорони здоров’я в Білорусі. Останні дні свідчать, що за добу в Іспанії і Білорусі зафіксували майже однакову кількість хворих на COVID-19.
Іспанія перебуває на другому місці у світі за кількістю хворих на коронавірус. За добу там зафіксували 1536 нових випадків. У той же час в Білорусі, де Лукашенко відмовляється вводити карантин зареєстрували майже ту ж кількість – 1485 нових хворих.
Епілог
Що найгірше, так це те, що риторика Бацьки Лукашенко знаходить своїх прихильників як у Білорусі, так і в Україні. За даними соціологічних досліджень, українці визнали президента сусідньої країни найпопулярнішим з іноземних політиків.
Насправді ситуація доволі серйозна й зневажливе ставлення до загрози епідемії коронавірусу в Білорусі може мати доволі сумні наслідки. Авторитарність й несприйняття критики влади до добра не призведе, ми вже переконались у цьому на прикладі Китаю. Це небезпечно для власної країни й для усього світу.