Як і 99 років тому, вранці 1 листопада з'явився блок-пост Січових Стрільців перед головною будівлею Галичини – колись намісництва австрійської влади, а нині облдержадміністрації. Зачитують відозву Української Національної Ради.

"Просто на вулиці зачитувалася оця відозва до людей, для того, щоб всі дізналися про те, що саме відбулося", – пояснив член товариства "Пам'ять" Макар Гаталяк.

Читайте також: Як радянський режим жорстоко знищував "ворогів народу"

Січові Стрільці взяли Львів під контроль усього за одну ніч. Осінь 1918 року – крах Австро-Угорської імперії. До Львова 1 листопада мала приїхати Польська ліквідаційна комісія і перебрати владу в Галичині. Українці вирішили діяти на випередження і вночі Січові Стрільці захопили усі головні об‘єкти міста.

Воно десь виглядало так, як виглядає зараз. Ранок 1 листопада, львів'яни йдуть до праці і бачать під адміністративними будівлями в центрі міста барикади, військові патрулі у звичних австрійських одностроях, але уже із синьо-жовтими обв'язками на рукавах і такими ж квітами на головних уборах. Вітають ці хлопці всіх перехожих із проголошенням Західноукраїнської Народної Республіки,
– розповів голова товариства "Пам'ять" Любомир Горбач.

Наслідком Листопадового чину стало проголошення ЗУНР, а також початок українсько-польської війни і боїв за Львів. У 99 річницю цих подій товариство "Пам'ять" влаштувало військово-історичне дійство в одностроях і з автентичною зброєю.

Читайте також: Ми розвінчуємо міфи, сформовані радянським режимом, – представник СБУ про розсекречені документи

"Ми повинні нагадати людям про те, як важко здобувалася українська державність, як вона забрала багато життів, Січових Стрільців дуже багато загинуло тоді", – зазначив член товариства "Пам'ять" Олександр Василюк.

5 листопада члени товариства відтворять бій за Львів. Військово-історичне дійство почнеться маршем слави, а далі влаштують реконструкцію бою у сквері "На валах".