До того ж мобілізація неабияк обурила російське суспільство. Так, росіяни активно почали шукати шляхи, щоб покинути країну, та навіть гуглять як же безболісно зламати руку у домашніх умовах, щоб не піти на війну.

Читайте також Часткова мобілізація, ядерний шантаж і підтримка референдумів: що путін наговорив у зверненні

Сайт 24 каналу розповідає все, що потрібно знати про мобілізацію в росії, кого там планують забирати на війну, як на це відреагує Європа та США та чому це виглядає як агонія путінського режиму.

Кого мобілізують в росії

владімір путін оголосив часткову мобілізацію в росії. Згідно з планом, повинні призвати до війська 300 тисяч резервістів. Окрім того, вже зараз на окупованих росією територіях йде активна підготовка до референдумів, які навіть не намагаються зробити легітимними. Так, самопроголошені "ДНР" та "ЛНР", окупаційні адміністрації Херсонщини та захопленої росіянами частини Запорізької області призначили "референдуми" про входження у склад росії на 23-27 вересня.

Таким чином російська влада намагається виправдати рішення про мобілізацію. Адже вони заявляли, що після проведення референдумів наступ ЗСУ на анексовані території буде вважатися наступом на саму росію. Саме така мотивація повинна була допомогти росіянам зголоситися й піти на війну, втім, поки що бачимо лише протилежний ефект.

У росіян постало цілком логічне питання, кого ж повинні призвати у рамках цієї часткової мобілізації, тому що російське міністерство оборони цю інформацію не уточнило. Пізніше російські ЗМІ писали про те, що мобілізації підлягають ті, хто вже відслужив, хто має якусь потрібну зараз військово-технічну спеціальність, та ті, хто має бойовий досвід. Але зрозуміло, що на практиці все зовсім інакше, адже вже сьогодні у різних містах росії масово відловлюють хлопців та вручають їм повістки.

У росії путін оголосив часткову мобілізацію: відео

Як нам роз’яснив юрист Владислав Юрчак, цей указ не містить періоду, на який відповідна мобілізація оголошується, а також переліку підстав для припинення такої мобілізації. Більше того, указом не встановлено також і вимог щодо обов’язкового навчання чи підготовки таких військовослужбовців, а тому цілком ймовірно "ваньки" будуть відправлені в Україну відразу із військомату. Указ не містить також і граничної кількості осіб, які підлягатимуть мобілізації. Враховуючи наведене, дуже сумнівним є присвоєння статусу "часткової", оскільки формулювання, які використані в указі не мають будь-яких обмежень, що потенційно дозволить мобілізувати до війська будь-яку особу.

Указ не містить переліку осіб, на яких буде поширюватися така "часткова мобілізація", зокрема тих, про які говорив путін у своєму зверненні, оскільки в тексті указу визначено наступне: "Осуществить призыв граждан Российской Федерации на военную службу по мобилизации в Вооруженные Силы Российской Федерации",
– пояснив Юрчак.

Він додав, що спірним залишається твердження путіна про те, що мобілізації підлягатимуть тільки особи, які перебувають в запасі збройних сил росії, оскільки про це прямо не вказано у тексті указу. Окрім того, мобілізовані у росії не матимуть права припинити службу за сімейними чи іншими обставинами. Зокрема, під мобілізацію підпадатимуть і батьки багатодітних сімей, особи, які здійснюють догляд за родичами, а також ті військовозобов’язані, у яких близький родич вже загинув під час так званої "спеціальної військової операції".

Та й можливості добровільно припинити службу у росіян не буде, а за відмову йти на війну взагалі може загрожувати тюрма. Тому росіяни не надто активно рвуться у бій.

Микола Волківський, президент "Першого міжнародного фонду розвитку України" та Юрій Ванетик, американський юрист і політичний консультант, у коментарі 24 каналу сказали, що буквально пояснювати цей закон не вийде. Дуже схоже, що часткова мобілізація додаткових 300 тисяч бійців протягом певного часу торкнеться росію неоднорідно, як вже це бувало раніше, а перевага надаватиметься рекрутації військових із бідних районів країни та етнічно неоднорідних округів. Це робитиметься для того, аби зберігалася відносна стабільність міських центрів.

Можна також прогнозувати, що у хвилю донабору потраплять люди з бойовим досвідом (у тому числі з приватних військових компаній), спеціалісти в галузі логістики та авіації, інші особи із специфічним досвідом та часом служби. Припускаю, що в разі неможливості комплектування нового бойового з’єднання за рахунок призваних учасників бойових дій, станеться донабір інших частин, а також застосування російських сил штатного базування. У будь-якому разі, російське суспільство схвильоване. І такого не було вже принаймні 30 років,
– кажуть експерти.


путін намагаєтсья підвищувати ставки / Getty Images

У цьому питанні експерти з різних країн виступають доволі одноголосно й говорять про те, що мобілізація аж ніяк не допоможе путіну переломити хід цієї війни. Основна проблема російської армії – погане спорядження, застаріла техніка та відсутність адекватного керівництва. І збільшення кількості бійців лише поглибить ці проблеми.

Утім, перші наслідки мобілізації ми зможемо спостерігати не раніше початку 2023 року. Тому що цих людей треба зібрати, треба поставити у стрій, навчити, а тільки потім їх можна буде відправляти на війну. Щоправда, чи буде росія навчати новобранців – ще те питання.

Максим Джигун, політолог, співзасновник консалтингової компанії Good Politics, впевнений, що на хід війни мобілізація вплине дуже обмежено і несуттєво. Тому що росія стикнулася з більш глобальними проблемами, аніж мобілізація, ще місяців 3 – 4 тому, коли Україна почала отримувати якісне озброєння і знищувати пункти, де перебувало російське військове обладнання, командування.

За 7 місяців війни ми знищили більшість кадрових військових росії, які за логікою мали би навчати мобілізованих росіян тому, як вести військові дії. Однак цих військових немає, величезний кадровий голод спостерігається. Я впевнений, що 300 тисяч точно не буде, бо росіяни не розуміють, навіщо їм воювати десь у чужій країні, у них немає глибинної мотивації це робити. Тому ця мобілізація буде не добровільною, а примусовою, і мобілізують точно не 300 тисяч. Якщо їм вдасться мобілізувати хоча б половину, вже було б добре для них. Але навіть половину з них навчити якісно воювати просто неможливо, тому вони перетворяться на гарматне м'ясо,
– каже Джигун.

Експерт додав, що в росії не вистачає високоточного озброєння, підтримки інших держав, за винятком Ірану і Північної Кореї. Остання зустріч у Самарканді підтвердила, що навіть Індія та Китай не дуже хочуть підтримувати росію у цій хворобливій війні.

Так, безперечно, у ЗСУ буде більше роботи, бо фізично така кількість людей впливає на розхід боєприпасів. Але в цілому для наших навчених, професійних військових це не стане глобальною проблемою.

Марія Золкіна, аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, каже, що для України все це абсолютно нічого не змінює. Тому що починаючи з квітня офіційно у всій риториці, в експертному середовищі, в політичному, Україна виступала за те, що не визнає жодних нелегальних форм анексії територій.

По-перше, це не змінить стратегію України по військовій деокупації цих територій. По-друге, це не поверне Україну політично у 2014 рік, коли починалися переговори і росіяни фактично намагалися торгувати українськими територіями, зараз цього не буде. До того ж, немає тиску зі сторони західних партнерів України, щоб Україна пішла на умовний Мінськ-3. По-третє, для України це аргумент на користь збільшення обсягів та пришвидшення поставок зброї, тому що сам механізм вже відлагоджений,
– говорить Золкіна.

Вона також додала, що рішення про мобілізацію та псевдореферендуми допомагатимуть Україні та підкріплюватимуть нашу позицію, що ми потребуємо більше допомоги і що у нас немає шансів дипломатично врегулювати цю ситуацію та звільнити території.


Непідготовлені та невмотивовані бійці стануть черговим гарматним м’ясом / Getty Images

Вадим Трюхан, заступник командира 4-ї роти Добровольчого формування Бориспільської міської територіальної громади #1, ексдипломат, політолог-міжнародник, пояснює, що у сучасній війні малонавчена мобілізаційна маса відіграє далеко не першу роль.

Також до теми Ядерна зброя росії: чим погрожує путін світові та які проблеми є в російської тріади

Для отримання перемог на фронтах на перше місце давно вже вийшли:

  • сучасні технології управління військами, в тому числі на основі розвідданих;
  • технічне забезпечення, зокрема сучасними видами ракетно-артилерійських систем, авіацією та бронетехнікою;
  • наявність кваліфікованих навчених спеціальних підрозділів різних спеціальностей.

Водночас, і недооцінювати ефект від спроби фактичного переведення всієї державної машини та економіки рашистської федерації на військові рейки не можна. Військово-політичне керівництво України має зробити відповідні висновки і ухвалити рішення асиметричного характеру для нейтралізації потенційних загроз, які виникнуть у зв’язку з запланованим поповненням особового складу угрупування рашистських військ в Україні та проведенням референдумів про входження до росії тимчасово окупованих територій,
– говорить Трюхан.

Після промови путіна всі впевнилися у тому, що він не лише пішов ва-банк, але й фактично визнав поразку російської армії. Адже за офіційними повідомленнями шойгу, на війни в Україні загинуло лише близько 5 тисяч російських солдатів. Тоді постає питання, навіщо при таких малих втратах проводити часткову мобілізацію і намагатися стягнути ще 300 тисяч людей?

Олег Жданов, військовий експерт, впевнений, що ця мобілізація може зіграти злий жарт з путіним і вона саме так зараз і працює. Тому що російське суспільство сьогодні не готове до таких мобілізаційних дій, до такого розвитку подій.

Зараз вони й ставлять запитання своїй владі: чому треба мобілізувати 300 тисяч, якщо втрат менше 6 тисяч? Де ці патріоти, які кричали: "Крим наш", нехай йдуть і воюють. Я з самого початку говорив, що це крик відчаю цього режиму. Це може спровокувати незворотні процеси у росії, які й похоронять цей режим,
– каже Жданов.

Максим Джигун, говорить, що, коли мобілізація стосувалася кадрових військових, мешканців окупованих регіонів Донбасу і Луганщини, коли мобілізували людей з різних частин росії, які, на думку путіна, не мали права голосу, то тоді ще можна було нашкребти ці запаси. Однак зараз, коли мобілізація буде стосуватися саме росіян, це викличе глобальний опір російського суспільства. Воно хоч і хворе, але має інстинкт самозбереження і буде намагатися у будь-який спосіб уникати мобілізації. Це спричинить незадоволення і падіння підтримки путіна. І в один момент росіяни можуть задуматися, чи воюють вони за країну, чи за хворобливу фантазію путіна. І ось тоді з’явиться потреба у виборі: чи підтримувати режим путіна, чи зносити його і будувати нову політичну систему.

Це 100% агонія. Це було зрозуміло з розповідей путіна про ядерний шантаж з боку України і країн НАТО, чого в принципі немає, з заяв, що ядерну зброю буде використовувати й сама росія. З заяв шойгу, який каже, що лише 5 тисяч російських військових загинуло. Це вже зрозуміло навіть для якогось 15-річного мешканця Костроми, що не проводять часткову мобілізацію, коли загинуло 5 тисяч солдатів. Очевидно, що кількість загиблих росіян більша, як мінімум у десять разів. Це передсмертні конвульсії і спроба йти ва-банк,
– говорить експерт.


Дуже скоро росіяни не захочуть підтримувати режим путіна / Getty Images

Росія зазнала серйозної поразки на Харківщині і за сім місяців війни не змогла досягти жодної поставленої задачі: жодне з ключових міст не взяте, бліц-кріг провалився, Донбас неокупований, у Луганській області повний розбрат серед окупаційних ватажків, бо настрої такі, що треба тікати. Контроль над Чорним морем не вдався, наступ на Миколаївщині захлинувся, з Херсонщини вони будуть вимушені відступати і шукати, як взагалі знятися з того правого берегу Дніпра, бо вони там затиснуті.

Про це говорить Марія Золкіна і додає, що навіть на тих територіях, які зараз під контролем росії, вона не почувається впевнено, не має ресурсів, щоб утримати ці території, якщо піде контрнаступ України. Тому це своєрідне визнання неспроможності, але рішення про мобілізацію просто підточить режим і він впаде.

Я не вірю, що будуть відкриті масові протести у росії, які можуть вплинути на це. Але лояльність до самого режиму, віра у те, що все у них відбувається правильно – вона піде на спад. А коли починається підточування внутрішньої легітимності режиму, тоді починається розкол еліт і зміна еліт,
– каже Золкіна.

Вся ця історія з мобілізацією – запізніла реакція на те, що відбулося у Харківський області, на перспективи деокупації Луганської області, на контрнаступальну активність ЗСУ у Херсонській області, особливо, що стосується правого берега Дніпра.

Для росіян є серйозний ризик, що й Луганська область буде так само швидко деокупована як Харківська. Резервів тримати лінію оборони у них немає. До того ж, у Луганській області складніше тримати лінію оборони, ніж у Донецьку. Тому що зараз там випалена земля, на місті, де колись точилися бої у міській інфраструктурі, як у Попасній чи Рубіжному, зараз немає можливості сховатися за містами, умовно кажучи,
– каже Золкіна.

Окрім того, росія все ще намагається втягнути Україну у перемовини й торги територіями. Адже для них це б стало справжнім подарунком і виграшом часу. Марія Золкіна пояснила, що для росії був би найкращий сценарій, якби зараз почалися певні переговори і наступні 3 – 4 місяці вони б використали для збору мобілізаційних ресурсів.

Росія завжди примушує до перемовин свого візаві погрозами ще гіршим сценарієм. Тому поряд з заявами про мобілізацію ми чуємо відвертий ядерний шантаж. Вони зараз оголосять анексію українських територій за цими псевдореферендумами, далі розмістять чи оголосять, що розміщують зброю з ядерними боєголовками на якійсь з цих окупованих територій. І після цього ядерний шантаж, за їхніми розрахунками, має спрацювати,
– говорить Золкіна.


Російська армія не досягла жодної з поставлених цілей / Getty Images

Микола Волківський та Юрій Ванетик також переконані, що оголошення мобілізації свідчить про великий політичний провал путіна. Фактично провал спеціальної операції визнано на рівні Кремля і неоднозначно заявлено: є загроза для росії, ворог на наших кордонах. Це похитнуло позиції москви у міжнародних відносинах, адже росію припинили сприймати як геополітичного гравця. Так само і всередині країни росіяни почали боятися. У першу чергу за свої життя та безпеку.

Відтепер путін офіційно не цар-батюшка, не гарант стабільності, а той, який поставив росію на поріг знищення. Відкриті заяви про загрозу розпаду росії – це визнання неминучого, адже це результат політики путіна. Отже, сьогодні місце владіміра дуже слизьке. І ризик приходу інших "яструбів війни" чи опозиції проти чинного керівника стали нашою реальністю. Оголошення мобілізації – останній серйозний наказ путіна. Ставки максимальні, вище них – лише наказ про використання ядерної зброї, але його навряд хтось виконає. Тому цей наказ історично стане останнім у політиці путіна, останньою заявою у кампанії війни, яка розв’язана москвою,
– вважають експерти.

Вочевидь, путін очікував, що його ядерні погрози та оголошення мобілізації змусять весь світ боятися. Утім, росія сильно здала позиції на геополітичному рівні і всім вже байдуже на чергові диктаторські погрози.

Так, наприклад, пані посол США в Україні Бріджит Брінк вважає оголошення мобілізації, а також термінове проведення так званих референдумів на тимчасово окупованих українських територіях свідченнями про слабкість росії та провал планів Кремля. Про провал говорять й у Великій Британії, Польщі та країнах Балтії.

Навіть у Німеччині, яка намагається все ще лояльно ставитися до росіян, назвали рішення про мобілізацію "помилковим кроком".

Європейські країни закликають надавати Україні ще більшу підтримку, аби протистояти у цій війні. Адже вже всім стало зрозуміло, що путін обрав шлях ескалації конфліктів, а його заяви про прагнення миру та перемовин насправді нічого не вартують.


Путіну не вдалося залякати Європу та Захід / Getty Images

В Україні до чергових погроз взагалі ставляться іронічно та зі скепсисом, а секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов назвав план російського диктатора "комплексною програмою утилізації росіян".

Марія Золкіна впевнена, що нам треба очікувати на більш жорсткі санкції зі сторони Заходу. Одним із їх приводу стане відкритий ядерний шантаж, який прозвучав сьогодні, і відсутність будь-якого прогресу у демілітаризації ЗАЕС. Бо ті заяви, які зробили МАГАТЕ, були неочікуваними, адже це достатньо деполітизована організація, яка обмежується нейтральними і беззубими формулюваннями. На цей раз вони дали жорстку реакцію і сказали, що російські війська повинні бути виведені з АЕС, і цього, звичайно, немає.

І у Європейській комісії зараз відбувається дискусія про визнання помилок 2014 року, що реакція на ті псевдореферендуми і анексію була надто слабкою і зараз мають бути санкції і більша допомога Україні. Тому все це матиме зворотній ефект для росії, реакція Європи буде зараз більш вигідна Україні, бо не буде переляку і зменшення підтримки. Буде усе навпаки,
– коментує ситуацію Золкіна.

Саме тому ні псевдореферендуми, ні мобілізація не допоможуть росії вийти переможцем з цієї війни. І це вже розуміють навіть у самій росії. Втім, путін сильно загрався та пішов ва-банк, кинувши на шальки терезів все, що в нього було. Експерти зі всього світу переконані, що таким чином диктатор лише втрачає підтримку та наближає кінець своєї імперії.