Ще навесні 2023 року в Україні дозволили видавати повістки призовникам не лише за місцем їх проживання, але й за місцем їх фактичного перебування. Це може бути інше місто чи навіть область.
Дивіться також ДПСУ матиме доступ до реєстру призовників: для чого це потрібно
Видача повісток у місцях фактичного перебування
Йдеться про окремі випадки. А саме, якщо ТЦК довідається, що особа перебуває на постійному проживанні в регіоні, відмінному від місця реєстрації, однак на військовий облік в цьому регіоні не ставала. Тоді особі можуть вручити повістку за місцем фактичного проживання. Також це може трапитися й у разі відрядження. Військовозобов’язаний мусить попередити ТЦК, що він їде у відрядження, у семиденний період.
Якщо призовник цього не зробить, його цілком можуть "перестріти" в місті чи області, куди він вирушив у відрядження, і вручити повістку. Якщо людина перебуває у відрядженні більше семи днів, вона має сповістити про це військкомат.
Видача повісток на блокпостах
Юристи вважають, що це теж може трапитися. Наприклад, людина стоїть на військовому обліку у Харкові, а під час кількаденного перебування, скажімо, у Вінниці, її зупиняють на блокпості та намагаються вручити повістку.
У цьому разі особа не зобов’язана їхати до якогось із військкоматів Вінниці, щоб стати там на облік. Якщо призовник у Вінниці – тимчасово, він має пояснити це. Вимога з’явитися до нового ТЦК незаконна.
Тому військовозобов'язаному під час поїздок треба мати з собою військово-обліковий документ – військовий квиток, приписне, тимчасове посвідчення. Там вказано, де саме людина стоїть на обліку. Призовник повинен пред'явити їх на блокпосту і сказати, що прибуде до ТЦК, як тільки повернеться.
Юристи радять військовозобов'язаним самим ставати на облік за місцем перебування чи проживання, щоб захистити себе від "масової" видачі повісток.
Мобілізація в Україні
- Існує окрема категорія призовників, яка має право служити за місцем проживання.
- В Одеському ТЦК пояснили, чи можуть обмежено придатні уникнути мобілізації. Також юрист надав роз'яснення щодо можливості призову людини, яка отримала відстрочку від мобілізації.
- У МЗС уточнили, чи можуть повістки видавати за кордоном у дипломатичних установах.