Про це повідомляє пресслужба НАБУ.

До теми: Депутатів позбавили недоторканності: як каратимуть обранців

Чому НАБУ і САП незадоволені законом про зняття депутатської недоторканності

  • НАБУ і САП занепекоєні тим, що генпрокурор стане єдиним в Україні, хто зможе внести відомості про вчинення кримінального злочину депутатом до Єдиного реєстру досудових розслідувань, тобто почати розслідування;
  • САП підкреслює, що ця норма ставить під загрозу незалежність детективів НАБУ і прокурорів САП, адже тепер перед тим, як почати розслідування, вони повинні звернутися до генпрокурора, щоб переконати його внести відомості до Єдиного реєстру;
  • Крім того, законопроєкт не визначає, яким чином слідчі будуть передавати інформацію генпрокурора, щоб той почав розслідування;
  • Також зазначений законопроєкт частково виключає збір доказів у виробництві.

Водночас, в НАБУ і САП готові приєднатися до процесу доопрацювання законопроєкту і надати свої рекомендації.

Що передбачає законопроєкт?

Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, ним пропонується внести зміни до Кримінально-процесуального кодексу. Зокрема з КПК мають виключити норми про депутатську недоторканність.

При цьому проєктом пропонується передбачити особливості притягнення до кримінальної відповідальності нардепа, його затримання, обрання запобіжного заходу та проведення слідчих і негласних слідчих дій.

Закон передбачає, що

  • кримінальне провадження, де ймовірним фігурантом є народний депутат, зможе розпочати виключно генеральний прокурор;
  • генпрокурор повинен буде підтримувати клопотання про дозвіл на затримання нардепа, обрання запобіжного заходу, обшук, порушення таємниці листування, телефонних розмов тощо. Вони відповідно до закону обмежують права і свободи депутата, розгляд яких віднесено до повноважень слідчого судді;
  • розгляд таких клопотань буде здійснюватися слідчим суддею апеляційного суду, а в кримінальних провадженнях, що належать до підсудності Вищого антикорупційного суду, – слідчим суддею ВАКС.

Також проєкт пропонує внести зміни до закону "Про статус народного депутата України" та виключити з Регламенту Ради норми про надання згоди на притягнення нардепів до кримінальної відповідальності, затримання чи арешту.

Фактично, цей законопроєкт є узгодженням внесених змін до Конституції про депутатський імунітет з КПК та законом про статус народного депутата України.

Що таке депутатська недоторканність і як її скасовували?Це гарантія того, що депутата не притягуватимуть до кримінальної, адміністративної чи іншої відповідальності без згоди на це парламенту. Завдяки недоторканності депутати мали захист від можливого тиску з боку виконавчої і судової гілок влади – вона убезпечувала від немотивованих кримінальних переслідувань.

Проте, 3 вересня народні депутати Верховної Ради проголосували за зняття депутатської недоторканності більшістю голосів. 11 вересня його підписав президент Володимир Зеленський.

Закон про скасування депутатської недоторканності набуде чинності від 1 січня 2020 року.

Дивіться відео 24 каналу про зняття депутатської недоторканності: