Вкладники, які самі себе обманули
Протести обманутих вкладників – давно не новина. Нацбанк за неповний рік зачистив кілька десятків банків, де багато українців зберігали свої вклади. Однак у своїй більшості зберігали вклади до 200 тисяч гривень. Всі вони отримають гроші назад через Фонд гарантування вкладів. Це питання часу. Проблема вийшла із вкладниками банку "Михайлівський", який відверто обдурив своїх клієнтів.
Керівництво через фактично підставну фірму – афільоване з банком товариство з обмеженою відповідальністю запропонувало вкласти гроші в фінансову піраміду під дуже великі відсотки. Піраміда, зрозуміло, тріснула, власник банку Віктор Поліщук втік за кордон.
Проблема в тому, що, згідно закону, люди, що вклали гроші в цю піраміду, не можуть отримати свої гроші через Фонд гарантування.
До них приєдналися владники згорівшого "Дельта-банку", чий власник отримав рефінансування в 2014 році, а потім вивів гроші з України, залишивши своїх вкладників ні з чим.
Обмануті вкладники вважають, що у всьому винна глава Нацбанку
Президент Петро Порошенко, вочевидь, щоб зняти напругу, зробив широкий жест і подав до парламенту законопроект щодо компенсації втрачених грошей вкладникам "Михайлівського". Причини, як зауважив у коментарі сайту політичний експерт Тарас Чорновіл, серед владників опинилося багато ветеранів АТО. По-друге, за його словами, в тому, що сталося, є вина й держави. Зокрема, Нацбанку, який повинен був вчасно помітити цю аферу і зупинити її. Ціна питання – один мільярд гривень, який, до речі, ляже на плечі платників податків, але водночас продемонструє великодушність влади і народних депутатів.
Читайте також: "Банкопад": що потрібно пам'ятати про зачистку банків і захист вкладників
І хоча закон, так би мовити, одноразовий – його не можна буде застосувати вдруге для інших вкладників, прецедент може мати негативні наслідки.
"Ухвалення такого закону – поганий прецедент. Фактично кожен, хто порушив закон, або взяв участь у сумнівній афері, тепер може розраховувати, що почне мітингувати і отримає свої гроші назад. Ці люди насправді не мають права отримати такі компенсації", – зауважив Чорновіл.
Операція "Шатун" і "тітушки"
Та, якщо проблема вкладників "Михайлівського" зрозуміла і вирішена, то інші протестувальники, які вийшли в центр Києва цими днями, викликали у спостерігачів певне дежа вю часів "антимайдану" і дуже негативні емоції. Так, як зауважив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, протестувати є стосовно чого. Протестувати необхідно і потрібно. Питання в тому, які вимоги в тих, хто вийшов на акції?
Вимоги, судячи з відповідей їх учасників, досить нечіткі. Щоб стало краще жити, визначитися, куди ж ми рухаємося – в Євросоюз чи ще кудись? Хоча зовнішньополітичний вектор України вже давно чітко визначний на законодавчому рівні – це європейська інтеграція. Ще частина обурювалася високим курсом долара і євро і виступала за зниження комунальних тарифів.
Але було більш, ніж очевидним, що ці так звані акції протесту, як і кілька років тому, проплачені їхніми організаторами. І це не приховували самі учасники, а в соцмережах пропонувалося за 120-140 гривень прийти за вказаною адресою. Згідно звіту ОБСЄ, за участь у акції біля НБУ організатори пропонували суму, еквіваленту 10 доларам.
Характерною ознакою стала поява "тітушок" – молодиків спортивної зовнішності. Причому, вони без особливих перешкод, незважаючи на встановлені правоохоронцями металодетектори, організованою групою прийшли на мітинги.
Поява "тітушек" означає, що готуються провокації
Поява цих людей свідчить, що явно готуються провокації, щоб використати їх для звинувачень влади в репресіях, диктатурі тощо. Хоча невідомо, хто саме з політиків стоїть за приходом "тітушек", але певна підказка є серед учасників акцій.
Зокрема, закликали вийти на мітинги проросійська партія "За життя" екс-опоблоківців Вадима Рабіновича і Євгена Мураєва. Також приєднався Геннадій Балашов зі своєю кишеньковою партією "5.10", зате розкішним офісом в центрі Києва. Затесався в протестувальники екс-глава СБУ і колишній соратник президента Віктора Ющенка Валентин Наливайченко із новоствореною "Справедливістю", яка об’єднує ветеранів АТО, яку деякі ЗМІ пов’язують з відомим олігархом Дмитром Фірташем. До речі, в Опоблоці також заявили, що починаються мирні протести.
Яке життя пропонують українцям Рабінович і Мураєв?
Такий симбіоз наштовхує на думку, що ці акції протесту, організовані за принципами колишнього керівництва України, яке нині переховується в Росії, без "руки Москви" не обійшлися. Крім того, СБУ офіційно повідомила, що має документи, які свідчать про план дестабілізації ситуації в Україні в листопаді під назвою "Шатун". За даними відомства, цю інформацію підтверджує, зокрема, листування, вилучене з поштової скриньки радника президента РФ Владислава Суркова. Початок таких акцій запланований на 15 листопада.
Схема проста: проплечені мітинги, "тітушки", створення видимості "народного протесту". Хоча реально на мітинги зібралися всього кілька тисяч людей.
На акціях "обманутих" з’явилася і Надія Савченко, яка належить до фракції ВО "Батьківщина". Це знову змусило Юлію Тимошенко виправдовуватися. За її словами, партія не платила за участь у протестах, це все добровільно, а ніякої операції "Шатун" не існує. Але експерти і спостерігачі протилежної думки.
Поява на мітингу Савченко викликала підозру про причетність "Батьківщини"
Соціальної бази протесту немає. Вийшли ті, кого вивели, і які не можуть пояснити своєї присутності, за що вони стоять, і за що борються. Тому це політична акція. Вочевидь, вона може бути направлена на те, щоб добитися дострокових виборів або виконати російське замовлення щодо плану "Шатун". Є імовірність, що це пов’язано саме з цим російським сценарієм, направленим на дестабілізацію ситуації в нашій країні. Виходячи з того, хто стоїть за такими акціями, то це акція умисної дискредитації, ініційованої РФ,
– переконаний Чорновіл.
Невдала "революція" – сигнал для влади
Так званий майдан відверто провалився. До того ж, судячи з його учасників, туди навіть за гроші мало хто погодився прийти. За словами Тараса Чорновола, частково привозили людей з Харківської області, щоб менше платити. Але дійсно характерною ознакою була сумнівна зовнішність учасників, які явно, принаймні, вкладів ніколи в жодному банку не мали. Ті, хто стояв під партійними прапорами, не могли назвати ім’я лідера політсили.
Ось ці всі ваші псевдомайдану мають до цього протесту таке ж відношення, як наколоті апельсини до справжньої революції. Дивно, що автори цієї платної партійної масовки цього так і не зрозуміли в більшості своїй. Ті, хто в партійному меншості, роблять що і завжди, пиляють бюджети. Якщо гніт мокрий, він не загориться, дорогі ви наші. Дорогі у всіх сенсах,
– написав у Facebook політтехнолог Тарас Березовець.
Українці добре знають різницію між справжнім і псевдомайданом
Спостерігачі влучно підмітили, що деякі політики так і не зрозуміли, що Майдан за гроші не збирається.
Найдивніше, що дятли за всі ці роки так і не зрозуміли, що майдани не відбуваються за гроші. За гроші виходить тільки сумна масовка ще більш сумних політиків,
– написав у Facebook Роман Шрайк.
Тим більше, що минуло три роки після Євромайдану і Революції Гідності, і українці прекрасно розуміють, що це за мітинги. За словами директора Центру суспільних відносин Євгена Магди, якщо ми живемо у демократичній країні, то повинні бути готовими до того, що люди можуть вийти на протести. Але не можна порівнювати манекен із живою людиною. Він також зауважив, що поява "тітушок" – поганий сигнал для всіх і для влади також, що свідчить про її неефективність.
Це свідчить також про те, що суспільство і надалі житиме запитом на справедливість до тих, хто допустив жертви під час революції. Не покаране зло повертається,
– підкреслив Євген Магда.
Протести штучні і не носять поки що масового характеру. Та ігнорувати їх не можна. Тим більше, якщо до цього явно доклалася Росія.
По-перше, Москва використовує кожен зручний момент для розхитування внутрішньополітичної ситуації, підбурювання до соціальних бунтів. Особливо зараз, напередодні третьої річниці Революції Гідності.
По-друге, в тому, що так чи інакше люди готові до протестів, є вина самої влади. Питання і в ефективності реформ, і в боротьбі з корупцією. Точніше, з її відсутністю, якщо судити по електронним деклараціям можновладців. Потрібно змінювати всю систему управління державою, щоб перетворити її, як зауважив Віталій Кулик, у державу-сервіс для людей, де права людей на першому місці. Ці акції провалилися, але, якщо далі влада не робитиме реальних кроків для того, щоб змінити ситуацію, на мітинги підуть більш масово і свідомо.
Читайте також: П’ять умов від Порошенка: зрозуміло про вимоги України до Росії