Згідно з новими правилами мобілізації та військового обліку, що діють з 18 травня 2024 року, по всій Україні ЦНАПи почали приймати військовозобовʼязаних, які мають оновити свої дані. Директорка Департаменту надання адміністративних послуг КМДА Наталія Шамрай розповіла, як цей процес відбувається у ЦНАПах.

Дивіться також Мобілізація в Україні: які документи потрібні чоловікам для перетину кордону

Як оновити дані у ЦНАПі

Наталія Шамрай зазначає, що адміністратор ЦНАПу приймає приблизно 7 – 10 хвилин. Після цього доведеться почекати певний час, поки дані оновляться. Далі людина отримує витяг про оновлення даних. Його доведеться чекати від 10 хвилин до кількох годин. Тривалість залежить від технічної спроможності системи.

Якщо витяг не сформувався відразу, ми видаємо людині опис прийнятих документів. Це є підтвердженням того, що людина прийшла до ЦНАПу, зробила заявку на оновлення даних і чекає на результат. Навіть якщо самого витягу ще немає,
– уточнює директорка ЦНАП КМДА.

Коли все готово, в СМС-повідомленні людині приходить сповіщення, і роздрукований адміністратором з проставленими печаткою та підписом витяг можна забирати.

Шамрай говорить, що в перший день роботи ЦНАПу зранку все йшло швидко. Першому чоловіку, який прийшов оновити дані о 9 ранку, о 9:20 вже видали витяг. Він сам не очікував, що все пройде дуже швидко. Але йому прийшло повідомлення, і він повернувся забрати документи.

Утім, варто звернути увагу, що в оновленні даних у деяких випадках можуть бути відмови. Це може бути через те, що ЦНАПи не мають повноважень та можливостей змінювати дані системи. Якщо людина отримала відмову, то їй треба йти до ТЦК і СП. Це єдиний орган, який розв'язує такі проблеми.

Нові правила військового обліку та мобілізації

  • Голова Національної поліції України Іван Вигівський зазначив, що працівники поліції разом із представниками ТЦК беруть участь в оповіщенні військовозобов'язаних та перевіряють їхні документи. Однак вони не мають права вручати повістки.
  • В Україні з 18 травня чоловіки призовного віку повинні мати при собі відповідні військово-облікові документи. Це посвідчення про приписку до призовної дільниці, військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.

  • Речник Міноборони Дмитро Лазуткін також розповів, що за новим законом про мобілізацію ті, хто після 2022 року визнаний непридатним і знятим з обліку, все одно мають пройти ВЛК.

  • Роботодавців нині також зобов'язали сприяти проведенню мобілізації. Вони мають не лише вручати повістки, а й доставляти працівників до ТЦК та СП, якщо є відповідна вимога.

  • Жінок-медиків та фармацевток теж зобов'язали стати на військовий облік. Уряд вилучив норму, за якою жінки-медики чи фармацевти, що не отримували військово-обліковий документ, могли працевлаштовуватися як невійськовозобов'язані.