З урахуванням правок, право на відстрочку буде у військовозобов'язаних, які мають дружину або чоловіка з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи. Втім, лише за умови, що немає інших працездатних родичів, зобов'язаних їх утримувати, пояснила адвокатка Марина Бекало.

Дивіться також Мобілізація в Україні: чи можуть виключені з військового обліку чоловіки виїжджати за кордон

Хто може отримати відстрочку від мобілізації

Зауважимо, що відповідний закон вже підписав Володимир Зеленський.

Реалізувати право на відстрочку можливо буде тільки у разі доведення, що в родині (серед членів сім'ї) немає інших працездатних осіб, які зобов'язані за законом утримувати таких осіб з інвалідністю,
– зазначила адвокатка.

Згідно з Сімейним кодексом, утримувати осіб з інвалідністю можуть повнолітні діти, другий з подружжя, працездатні батьки (члени сім'ї першого ступеню споріднення).

"Наприклад, військовозобов’язаний, у якого мати є особою з інвалідністю І або ІІ групи, підлягає мобілізації, у разі наявності інших осіб, які можуть утримувати маму: працездатних повнолітніх братів або сестер, подружжя, працездатних батьків", – пояснила Марина Бекало.

Читайте також Виїзд за кордон, відстрочка та повістки: як триває мобілізація студентів і кого можуть призвати

Що саме змінилося

  • До цього відстрочку від мобілізації можна отримати, якщо у військовозобов'язаного є родич з інвалідністю I чи II групи – дружина (чоловік), батьки або батьки дружини (чоловіка). Окрім того, це було підставою для звільнення в запас.
  • Зауважимо, що відповідний закон Верховна Рада схвалила 28 червня. Уже незабаром, 30 червня, його підписав президент.
  • Додамо, що закон набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим нормативно-правовим актом, але не раніше дня його опублікування.