Левову частку операцій здійснили у сфері фінансів - майже 20% - та важкої промисловості - 15%. На третьому місті - аграрний сектор з часткою 9%. Та, за словами фахівців, у грошовому виразі лідерство належить саме важкій промисловості.
“Об’єм в основному був сформований буквально кількома угодами в важкій промисловості, в першу чергу металургії. І якщо їх відняти від тих 7,5 млрд. дол., вже зафіксованих, то на решта операцій приходиться всього 3 млрд. дол.”, - каже глава відділу корпоративних фінансів Ernst&Young Владислав Остапенко.
В Україні економічну концентрацію контролює Антимонопольний комітет. Тож, усі угоди мають проходити через це відомство. Отже компанії, які планують злиття чи поглинання, мають отримати дозвіл АМКУ. Їхні порогові показники за фінансовий рік не можуть перевищувати 12 млн. євро. Ідеться про сукупність активів або обсяг реалізації товарів. Щоправда, АМКУ планує підвищити цю межу рівень, проте коли саме і на скільки - регулятор поки не визначився.
“Зараз АМКУ працює над тим. Щоби порогові показники, оскільки відбулося зміцнення бізнесу і як правило більшість угод за нинішніми пороговими показниками вони не представляють загрози для ринку”, - каже представник АМКУ Юлія Ільєнко.
При здійсненні угод злиття та поглинання важливою складовою є їхнє структурування, переконані фахівці. Саме структурування дозволяє визначити оптимальні параметри операції, збалансувати комплекс оціночних, аудиторських, фінансових та маркетингових процедур, що у кінцевому результатів може збільшити вартість угоди.
Нині інвестори, що приходять в Україну, обирають компанії для фінансових вливань ретельніше, ніж у до кризовий період. По-перше, звертають увагу на прозорість та зрозумілість корпоративної структури. Крім того зважають і на ділову репутацію компанії.
“Є багато компаній Мicrosoft, Disney, Coca-Cola, де вартість матеріальних активів становить всього 30% від основної вартості. Все решта – це гудвіл”, - каже директор Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України Юрій Бойко.
Прогнозуючи ситуацію на ринку M&A на 2011 рік, фахівці переконані - обсяги угод перевищать показники попереднього року, проте про повернення України до рекордів 2007-го року - понад 15 млрд. дол. - говорити ще зарано.