Зважаючи на можливе переобрання Дональда Трампа президентом США, союзники обговорюють ідею реформи засідання у форматі "Рамштайн", передає кореспондентка 24 Каналу у Брюсселі. Усе, аби лідерство перейшло від Вашингтона до Північноатлантичного альянсу.

Дивіться також Члени НАТО домовились про посилення ролі Альянсу в координації допомоги Україні, – Столтенберг

Генсек НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що необхідна передбачувана та довгострокова підтримка української армії. Одна із пропозицій – створення окремого фонду з бюджетом 100 мільярдів доларів. Україна змогла б їх отримати протягом наступних 5 років.

Утім, думки членів Альянсу щодо цього розділилися. Так, наприклад, Угорщина проти того, аби НАТО змінювало роль "від оборонного альянсу до наступальної коаліції".

Міністр закордонних справ Петер Сіярто твердо заявив, що Угорщина не підтримає жодних пропозицій НАТО, які могли б наблизити Альянс до війни або перевести його з оборонної в наступальну коаліцію. Підкреслюючи домінування війни в Україні на порядку денному зустрічі НАТО, він оголосив НАТО оборонним альянсом, застерігаючи від загрози подальшої ескалації,
– наголосив речник уряду Угорщини Золтан Ковач.

Сподівання Столтенберга

Водночас генсек Альянсу Єнс Столтенберг вважає, що він все ж таки зможе переконати угорську сторону та досягнути консенсусу у майбутньому. Мовляв, він має хороші відносини з прем'єром Угорщини Віктором Орбаном, тож сподівається знайти спільне рішення до зустрічі у Вашингтоні.

Генсек НАТО наголосив, що обговорюється не бойова присутність блоку в Україні, а те, як Альянс може координувати та підтримувати українську державу так, як це роблять союзники по блоку.

"У мене хороший діалог із Петером Сіярто. За останній тиждень я також двічі розмовляв з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. І тепер, коли ми розпочинаємо планування, я впевнений, що ми також можемо розглянути питання, які висловила Угорщина, і знайти спосіб досягти консенсусу протягом кількох тижнів", – сказав Єнс Столтенберг.

Фонд НАТО для України: що відомо

  • Bloomberg повідомило про те, що генсек НАТО Єнс Столтенберг запропонував створити фонд союзницьких внесків – 100 мільярдів доларів для України. Ці гроші передбачені на 5 років.
  • Члени блоку обговорюють цю пропозицію та механізми розподілу внесків. Джерела видання зазначили, що, найімовірніше, пропозицію можуть змінити до того моменту, як союзники погодяться. Якщо пропозицію Єнса Столтенберга підтримають, це означатиме, що парадигма НАТО зміниться.
  • Генсек Альянсу заявив, що українській державі треба більше грошей. Ця потреба не зникне протягом багатьох років. Столтенберг зауважив, що ідея обговорення підтримки в інституційних рамках є у тому, аби фіндопомога для України надходила б щомісяця або щороку протягом тривалого часу.