Серію публікацій про політичну рекламу в Україні продовжуємо аналізом президентської кампанії 2009-2010 років.
Про головні технології та візуальну картинку виборчих перегонів 2004 року читайте у матеріалі: Політична реклама в Україні: президентські вибори-2004 – три сорти українців, розкол та "нашизм"
Вибори президента України-2010: коротко про головні події та кандидатів
Спочатку Верховна Рада призначила датою виборів 25 жовтня 2009 року, але Президент України Віктор Ющенко оскаржив це рішення як протиправне у Конституційному Суді. Зрештою, парламент переніс їх на 17 січня 2010 року. Під час тієї президентської кампанії виокремилося два лідери – Юлія Тимошенко та Віктор Янукович – і з'явилося чимало нових кандидатів, які в деяких регіонах склали лідерам серйозну конкуренцію. Загалом до участі у президентських перегонах-2010 зареєструвалося 18 претендентів. Детальніше пригадаємо рекламні лозунги і передвиборчі заяви найпопулярніших із них.
Тимошенко з її "Вона – працює" та "Україна – це ти"
У 2009 році прем'єр-міністр Юлія Тимошенко розгорнула потужну електоральну кампанію в усіх регіонах України. В її основу була закладена антитеза – "вона" та "всі інші". У перші місяці передвиборчої агітації на рекламних щитах Тимошенко можна було прочитати гасла: "Вони балакають, вона – працює", "Вони блокують, вона – працює", "Вони зраджують, вона – працює", "Вони руйнують, вона – працює".
Тимошенко побудувала свою передвиборчу кампанію на контрасті
В агітпропаганді за Тимошенко робився акцент і на "досягненнях" прем'єр-міністра. Її політтехнологи вирішили пояснити, яким же чином "Вона працює". Так на рекламних щитах з'явилися фрази на кшталт: "Шість мільйонів українців отримали 1000 гривень", "Закрито гральний бізнес", "Всупереч кризі зарплати бюджетним працівникам виплачують вчасно", "Всупереч кризі будуємо найбільшу в Європі Дністровську ГЕС", "Створено стратегічний запас газу. Будемо з теплом", та подібні.
Тимошенко намагалася продемонструвати, що результати її "праці" існують, і вона не збирається про них замовчувати
Білборди Тимошенко були лаконічними, із читабельними шрифтами та гаслами, які запам'ятовувалися
Згодом піарники Тимошенко почали переконувати, що "Вона – це насправді Україна".
У жовтні 2009 року штаб Тимошенко змінив стиль, придумавши новий текст "Вона працює. Вона – це Україна"
Окрім того, під час третьої хвилі піар-кампанії у підтримку Тимошенко її політтехнологи вигадали ще один лозунг: "Україна – це ти".
Трансформація меседжів Тимошенко: від "Вона – це Україна" до "Україна – це ти"
Читайте також: Президентські вибори: стало відомо, скільки політичні партії вже витратили на рекламу
Електоральна "ТигрЮля"
На завершальному етапі президентської кампанії Тимошенко був використаний образ білого тигра. Ідея з'явилася після того, як українському прем'єру подарували справжнє тигреня-альбіноса. Тимошенко, яка обіймає екзотичну тварину, красувалася на сіті-лайтах, білбордах, календарях, зошитах та щоденниках, – вдалий піар-хід у рік Тигра.
Новорічний календар із "ТигрЮлею"
У середині січня зовнішня реклама Тимошенко "промовляла": "Обери новий шлях України" і "Захисти Україну".
У січні штаб Тимошенко вигадав нові смислові послання для виборця
Тимошенко активно використовувала і телерекламу. З блакитних екранів кандидат у президенти України в декількох двадцятисекундних відеороликах пояснювала, з чого почнеться "справжній розквіт України".
Політична реклама Юлії Тимошенко "Новий шлях України починається": дивіться відео
Читайте також: Які телеканали активно піарять "своїх" політиків: цікаве дослідження
"Ефективний" Янукович "почує кожного"
Якщо політична реклама Тимошенко ґрунтувалася на відмежовуванні її персони від інших кандидатів, то штаб Віктора Януковича намагався зіграти на критиці українського прем'єр-міністра. Його електоральна кампанія будувалася за принципом протиставлення – усе, що зробив попередній уряд, висвітлювалося негативно, а Янукович був єдиним, хто міг би це виправити. Політтехнологи Януковича активно експлуатували економічну та соціальну тематику. "Україна для людей" – головне гасло його президентської кампанії. Її головна ідея – захист інтересів широких народних мас.
У політичній рекламі Януковича були використані патріотичні кольори: синій, жовтий, білий
Штаб Януковича намагався маніпулювати на соціальній тематиці та акцентувати увагу на поразках попереднього уряду
Додаткові гасла президентської кампанії Януковича пояснювали, як Україна має перетворитися на країну для людей. До прикладу, біло-сині рекламні щити обіцяли: "Пенсії вищі за прожитковий рівень", "Молоді – освіту і гарантоване працевлаштування", "Безпечні ліки, доступна медицина", "Звільнення малого бізнесу від податків на п'ять років".
Політична сила Януковича активно використовувала такі теми, як покращення рівня життя, підвищення зарплат і пенсій, стабільність цін
Населення намагалися переконати, що Янукович принесе стабільність
"Ефективний лідер, з яким Україна запрацює" – ще один ключовий агітаційний лозунг Януковича у 2009 році.
"Почую кожного" – одне з перших гасел президентської кампанії Януковича у 2009-му
Читайте також: Хто на кого ставить перед виборами
Ющенко і кінець "помаранчевої" епохи
Перед Віктором Ющенком у 2009 році стояло важке завдання – зберегти президентське крісло в умовах, коли колишні союзники перетворилися на суперників, а післяреволюційний ентузіазм перетворився в розчарування у "помаранчевих" політиках. Тому команда Ющенка намагалася зробити його передвиборчу кампанію якомога оптимістичнішою, з нагадуваннями про те, що Україна "здобула" за час його керівництва. Так з'явилися лозунги на кшталт: "З Ющенком пов'язана поява гривні і піднесення економіки", "Ющенко захистив наше право обирати владу", "З Ющенком Україна стає справжньою європейською державою", "Ющенко забезпечив нам свободу. Решту – ми повинні зробити самі", "Ющенко підтримує українську культуру, мистецтво, народну творчість", "Буде Ющенко – буде Україна" та подібні. Важлива деталь: усі ці гасла озвучувала молодь – громадські активісти, волонтери, просто успішні містяни. На білбордах чи телебаченні фігурували їхні імена.
За Ющенка агітувала успішна українська молодь
Під час другої агітаційної хвилі виборці побачили жовто-помаранчеві білборди з меседжами "Ми зробили", "Ми здобули" та фразами-поясненнями спільних "перемог" у різних сферах державної політики Ющенка: "Єдине вікно для підприємців", "Служба в армії один рік", "У десять разів збільшено допомогу при народженні дитини", "Вища освіта – без хабара".
Агітаційні білборди Ющенка були дещо ностальгійними та життєствердними
Політтехнологи Ющенка намагалися повернути виборця у період Помаранчевої революції, проте народ жив похмурим сьогоденням та невиконаними обіцянками
Камуфляжний Яценюк і "війна з корупцією"
Політична реклама Арсенія Яценюка викликала хвилю обговорень і критики через її стиль "мілітарі"."Йду на війну з корупцією" – оголошували гасла на білбордах камуфляжного забарвлення. Загалом метафора "фронту" (асоціація з назвою руху Арсенія Яценюка "Фронт змін") стала основою всієї його рекламної кампанії. На початку електорального сезону політик пропонував виборцю такі лозунги: "Продуктивне село", "Нова індустріалізація", "Боєздатна армія", "Здорові, освічені люди".
Під час президентської кампанії-2009 Яценюк обрав собі образ "ворога корупції"
Щитова реклама Яценюка у стилі "мілітарі" стала мішенню критики, бо, насамперед, суперечила раціональному та прагматичному іміджу самого Арсенія
Політична реклама Яценюка виділялася з-поміж передвиборчої агітації інших кандидатів
"Темна конячка" Тігіпко
У 2004-2005 роках персону "регіонала" Сергія Тігіпка розглядали як гіпотетичну альтернативу Януковичу, а у 2009 році він офіційно оголосив, що йде у президенти. Його піар-кампанія була стриманою, і, за оцінками експертів, затратною. Політик пропонував такі гасла: "Нація – це спільнота людей, об'єднаних спільним майбутнім. Вірю у прекрасне майбутнє нашого народу і я знаю: Україна буде сильною"; "Піднімемо економіку – піднімемо і країну", "Ми повинні змінити життя на краще". У рекламній кампанії політтехнологи Тігіпка робили ставку на його професіоналізм (до політичної кар'єри він працював банкіром та був головою Нацбанку).
Сітілайти Тігіпка спонукали до безпосереднього спілкування з політиком. Він як колишній банкір нібито міг відповісти на актуальні економічні питання
Тігіпка намагалися позиціювати як успішного менеджера. Окрім його обличчя, на білбордах рекламували і його книгу "Україна: проект розвитку"
Читайте також: Гіршої Верховної Ради у нас вже не буде, – політичний експерт
"Тільки Литвин"
Цього кандидата "подавали" потенційному виборцю як політика ексклюзивного та унікального. Про це свідчать передвиборчі лозунги Володимира Литвина – "Тільки Литвин гідний бути президентом", "Тільки Литвин об'єднає країну для великої справи", "Тільки Литвин гідний нашої довіри".
Спочатку політтехнологи Литвина розігрували інтригу, не використовуючи його ім'я на білбордах, аби підігріти інтерес населення до загадкового політика, якому "можна довірити долю країни"
Згодом на щитовій рекламі з'явилося обличчя та прізвище Литвина. Виборця запевняли, що "тільки Литвин" може бути наступним президентом України
Чорний піар
Президентські вибори-2010 в Україні не стали виключенням у плані розповсюдження антиреклами основних кандидатів. До "брудних" маніпуляцій вдавалися штаби всіх претендентів на крісло глави держави.
До прикладу, команда Тимошенко у своїх агітках проти Януковича використовувала той же прийом контрасту: він на чорному фоні – антилідер, вона на білому – поборниця інтересів українського народу.
Агітаційна брошура штабу Тимошенко проти Януковича
Тимошенко, протиставивши себе усім, також стала мішенню критики.
Вона – це криза,
– запевняв у 2009 році Ющенко.
Рекламні атаки на Тимошенко: опоненти намагалися обіграти її лозунги
На західній Україні навіть були зафіксовані випадки розповсюдження листівок, стилізованих під кольори рекламної кампанії БЮТ, із закликами не голосувати за Тимошенко через її нібито єврейське походження.
Антисемітські листівки, які розповсюджувалися проти Тимошенко в Івано-Франківську в лютому 2010 року
Насамкінець
Президентські вибори-2010 року обійшлися українцям в 1 мільярд 532 мільйони гривень. У другому турі перегонів переміг Віктор Янукович, набравши 48,95% (12 481 268 голосів), за Тимошенко ж проголосувало 45,47% (11 593 340 голосів) українців. Тоді ми обрали лідера, президентство якого призвело до розколу країни, тотальної корупції та війни.
Читайте також: Перевороти на телеканалах: перебільшення чи "реванш старих проросійських еліт"
Навіщо потрібна політична реклама та що це таке?Політична реклама необхідна політикам, аби формувати свій електорат і переконати людей голосувати лише за них. Вона є важливою частиною політичного процесу в демократичних країнах, зокрема й в Україні. Політичною рекламою вважаються будь-які не заборонені законами України друковані, усні, звукові та аудіовізуальні види і форми ідейного впливу на виборця, що переконують у перевагах певного кандидата чи політичної організації над іншими.