Заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Шейна підтвердив проведення неофіційних переговорів з головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Стосуються вони можливості звільнення польських фермерів від певних положень "Зеленої угоди".

Дивіться також Можливе припинення обміну товарами, ЄС посилює контроль: що відбувається на кордоні з Польщею

Варшава шукає компроміс

У відповідь на запитання про непублічні переговори Шейна в ефірі радіо ZET зазначив, що Польща прагне до змін, які б зняли тиск з її сільськогосподарського ринку. За його словами, галузь є вразливою через територіальну близькість до України.

Польський чиновник наголосив, що переговори стосуються "всього можливого", зокрема, змін до "Зеленої угоди" та регулювання імпорту продукції, який викликає дисбаланс на ринках ЄС. Шейна також висловив рішучість Варшави діяти самостійно, якщо переговори з Брюсселем затягнуться.

Якщо нам вдасться домовитися про вимоги Польщі в ЄС, вони стануть спільною позицією ЄС. Якщо це займе занадто багато часу, ми запровадимо зміни, ми запровадимо блокаду кордонів та мита в односторонньому порядку.

Що таке "Зелена угода"

European Green Deal (або "Європейська зелена угода") – це набір законодавчих ініціатив, висунутих Єврокомісією до країн-членів Альянсу. Стратегія має за мету зробити Європейський континент кліматично нейтральним до 2050 року – зокрема, вводить достатньо жорсткі правила для аграріїв. Це збурює польських фермерів, оскільки вони змушені конкурувати з українським агроринком, для якого ініціатива не є обов'язковою до виконання.

Контекст

  • Від восени 2023 року польські фермери та перевізники з регулярно блокують кордон з Україною. У такий спосіб вони не дають нашому зерну та іншій агропродукції через Польщу транзитом потрапляти на інші ринки.
  • Зокрема, 20 лютого поляки заблокували усі контрольно-прохідні пункти для вантажівок. Український уряд намагався врегулювати це питання, однак поки консенсусу між Варшавою та Києвом немає.
  • Президент Володимир Зеленський заявляв, що всього 5% українською агропродукції транзитом проходило через Польщу. Цими днями він також назвав це питання політичним, а не економічним, а також таким, що вийшло за усі рамки моралі.
  • Зафіксовано чимало випадків, коли польські протестувальники висипали наше зерно. Пояснювали свої вчинки вони, зокрема, тим, що українська агропродукція нібито здешевила ціни на польському ринку. Але українського зерна не знайшли у магазинах Польщі.
  • На тлі цього обговорення про можливі санкції щодо російського зерна лише набирають обертів. Власне, російська агропродукція поки безперешкодно їздить світом, зокрема через білоруський кордон потрапляє в Польщу.