Пряма трансляція на
Останні випуски

Порожні обіцянки і бездіяльність, – експерт про справжню "опіку" ЄС Східною Європою

- Читать новость на русском
Саміт Східного партнерства показав, як ЄС насправді "опікується" Україною
Саміт Східного партнерства показав, як ЄС насправді "опікується" Україною / Young Liberals for Belarus

Саміт Східного партнерства та його підсумкова декларація продемонстрували, чи справді Євросоюз опікується країнами цього регіону.

Для висміювання результатів цього саміту, на жаль, існує декілька причин, пише Андерс Ослунд, експерт із міжнародних питань у статті для Atlantic Council.

Читайте також: Підвищення ставок: що зміниться у відносинах України та ЄС після саміту Східного партнерства

По-перше, Східна Європа – це регіон, на який ЄС міг би здійснити вагомий вплив. Загалом Східне партнерство складається з шести держав, три з яких – Грузія, Молдова та Україна – "демократії, що борються", а три – "авторитарні держави" – Вірменія, Азербайджан та Білорусь, йдеться у публікації. "Зараз ЄС не бачить сенсу тримати їх разом. Таким чином, навряд чи ЄС зможе допомогти трьом хитким демократіям, не роблячи нічого для решти. Це серйозна помилка", – вважає політолог.

По-друге, найважливішим питанням у цій частині світу є російська військова агресія проти України з 2014 року. Під час саміту ЄС не згадав про збройний конфлікт на Донбасі чи навіть про Росію. Єдине, що прозвучало, – це те, що "Європейський Союз підтримує територіальну цілісність, незалежність та суверенітет усіх своїх партнерів". Звідси стає зрозумілим, що ЄС не пропонує ніякої безпеки учасникам Східного партнерства, зауважує Ослунд.

По-третє, ключовим питанням у колишніх республіках Радянського Союзу є встановлення верховенства права та реальних прав приватної власності, але це також не у фокусі Євросоюзу, акцентує увагу автор статті. Натомість спільна декларація містить лише загальні положення "про зміцнення демократії, верховенства права та основних свобод людини, на яких ґрунтується Східне партнерство". Оскільки участь у саміті брали "суворі авторитарні Білорусь та Азербайджан, говорити про це було не реально", пояснює аналітик.

Читайте також: "Східне партнерство" ніколи не розроблялося для протидії Росії, – європарламентар

По-четверте, на саміті не згадали і про Центральноєвропейську угоду про вільну торгівлю, яка принесла б значну користь для приєднання Грузії та України до ЄС.

Зайве говорити, що цим європейським державам не запропонували жодної перспективи того, чого вони прагнуть найбільше – членства в ЄС,
– констатує експерт.

Отже, у підсумковій декларації саміту не було зазначено жодної обіцянки, лише вказано про можливість винагороди чимось "більшим" тим країнам-парнерам Євросоюзу, які активніше займатимуться своїм реформуванням.

"ЄС не робить нічого для їхньої безпеки і не пропонує доступу до ринку. Але чи є будь-яка іноземна країна важливішою для ЄС, ніж Україна?" – риторично запитує Ослунд.

Читайте також: Захід робить усе, щоб не розізлити Росію Східним партнерством з Україною, – Die Welt

Нагадаємо, 24 листопада учасники саміту Східного партнерства підписали спільну підсумкову декларацію. Так, згідно із текстом документу, Євросоюз засуджує порушення територіальної цілісності усіх країн "Східного партнерства", щоправда у декларації немає пунктів, що б підтверджували агресію Росії проти України. Не вказана у ній і можливість членства України в ЄС.

powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Коментарі