Для висміювання результатів цього саміту, на жаль, існує декілька причин, пише Андерс Ослунд, експерт із міжнародних питань у статті для Atlantic Council.

Читайте також: Підвищення ставок: що зміниться у відносинах України та ЄС після саміту Східного партнерства

По-перше, Східна Європа – це регіон, на який ЄС міг би здійснити вагомий вплив. Загалом Східне партнерство складається з шести держав, три з яких – Грузія, Молдова та Україна – "демократії, що борються", а три – "авторитарні держави" – Вірменія, Азербайджан та Білорусь, йдеться у публікації. "Зараз ЄС не бачить сенсу тримати їх разом. Таким чином, навряд чи ЄС зможе допомогти трьом хитким демократіям, не роблячи нічого для решти. Це серйозна помилка", – вважає політолог.

По-друге, найважливішим питанням у цій частині світу є російська військова агресія проти України з 2014 року. Під час саміту ЄС не згадав про збройний конфлікт на Донбасі чи навіть про Росію. Єдине, що прозвучало, – це те, що "Європейський Союз підтримує територіальну цілісність, незалежність та суверенітет усіх своїх партнерів". Звідси стає зрозумілим, що ЄС не пропонує ніякої безпеки учасникам Східного партнерства, зауважує Ослунд.

По-третє, ключовим питанням у колишніх республіках Радянського Союзу є встановлення верховенства права та реальних прав приватної власності, але це також не у фокусі Євросоюзу, акцентує увагу автор статті. Натомість спільна декларація містить лише загальні положення "про зміцнення демократії, верховенства права та основних свобод людини, на яких ґрунтується Східне партнерство". Оскільки участь у саміті брали "суворі авторитарні Білорусь та Азербайджан, говорити про це було не реально", пояснює аналітик.

Читайте також: "Східне партнерство" ніколи не розроблялося для протидії Росії, – європарламентар

По-четверте, на саміті не згадали і про Центральноєвропейську угоду про вільну торгівлю, яка принесла б значну користь для приєднання Грузії та України до ЄС.

Зайве говорити, що цим європейським державам не запропонували жодної перспективи того, чого вони прагнуть найбільше – членства в ЄС,
– констатує експерт.

Отже, у підсумковій декларації саміту не було зазначено жодної обіцянки, лише вказано про можливість винагороди чимось "більшим" тим країнам-парнерам Євросоюзу, які активніше займатимуться своїм реформуванням.

"ЄС не робить нічого для їхньої безпеки і не пропонує доступу до ринку. Але чи є будь-яка іноземна країна важливішою для ЄС, ніж Україна?" – риторично запитує Ослунд.

Читайте також: Захід робить усе, щоб не розізлити Росію Східним партнерством з Україною, – Die Welt

Нагадаємо, 24 листопада учасники саміту Східного партнерства підписали спільну підсумкову декларацію. Так, згідно із текстом документу, Євросоюз засуджує порушення територіальної цілісності усіх країн "Східного партнерства", щоправда у декларації немає пунктів, що б підтверджували агресію Росії проти України. Не вказана у ній і можливість членства України в ЄС.