Хоч Росія зовсім не готова до війни проти НАТО, однак подібні провокації та маніпуляції грають їй на руку. Про це 24 Каналу розповів військовий оглядач з Ізраїлю Давид Шарп, пояснивши, до чого уже призвели дії Кремля.

Дивіться також Як Росія використовує систему ГЛОНАСС у війні проти України та яку роль відіграє Китай

Ескалація напруженості

У Міноборони Росії заявили, що Росія має намір оголосити своїми внутрішніми морськими водами частину акваторії Фінської затоки, а також поблизу міст Балтійськ і Зеленоградськ у Калінінградській області. ЗМІ звернули увагу на те, що Кремль опублікував, а потім видалив повідомлення про "перегляд" морських кордонів.

У Литві назвали це ескалацією проти НАТО, а у Росії згодом сказали, що пропозиція Міноборони "оновити координати кордону", мовляв, має "технічний характер".

З одного боку російська практика показує, що недолугі помилки трапляються. Але це той випадок, коли це, найпевніше, не помилка, а промацування в рамках загального плану ескалації напруженості та різного роду шантажу НАТО. Мета головна – аби менше допомагали Україні,
– зазначив Давид Шарп.

Це доволі неочікуваний та дивний крок з боку Росії – визначити, де нібито починаються та закінчуються територіальні економічні води. Хоч конфлікти та суперечки щодо цього є доволі частим явищем у світовій політиці.

"Не виключаю, що росіяни намагаються знайти новий осередок напруженості, щоб країни НАТО були обережнішими. Росія абсолютно не готова до конфлікту та не хоче його, але їй вигідна маніпуляція. Факт заборони Україні бити по Росії, затримки чи взагалі відсутність поставок тих, чи інших видів зброї якраз є плодами цієї політики залякування", – зауважив військовий оглядач.

Шарп вважає, що якщо жодна сторона не хоче воювати, то навіть певні спірні ситуації та конфлікти можуть ігнорувати. Правильним також є обернене твердження – якщо хтось прагне війни, то привід можна знайти будь-який.

Провокації Росії: що відомо

  • Командувач Сил оборони Естонії ще у січні 2024 року повідомив про те, що Росія стоїть за глушінням GPS у Східній Європі. Тоді Мартін Херем пояснив, що хоч немає доказів, які однозначно на це вказували б, проте усі підозри падають на Росію. Херем також додав, що Кремль навчається та тестує на випадок ймовірного конфлікту у цьому регіоні.
  • Наприкінці квітня міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви знову попередили про небезпеку глушіння GPS у регіоні Балтійського моря. Очільник МЗС Естонії заявив, що вважає глушіння GPS частиною діяльності Росії. Гібридні атаки Росії створюють низку загроз як для цивільних літаків, так і для кораблів.
  • Тим часом військова контррозвідка Польщі повідомила, що Владімір Путін може провести мініоперацію проти однієї з країн Балтії. Хоч якихось конкретніших деталей Ярослав Стружик не навів.