Окупанти справді не мають достатньо сил для проведення наступальних дій. Таку думку 24 Каналу висловив ексспівробітник СБУ Іван Ступак, зауваживши, що ця проблема фіксується не вперше.

Дивіться також ЗСУ зупинили росіян на Харківщині, ворог окупував Уманське: як змінилася лінія фронту за тиждень

Людський ресурс подорожчав

"У росіян є проблема з живою силою, тобто кількісно люди в них є, але з кожним місяцем цей ресурс здорожчує, його вартість стає надзвичайно великою", – зауважив Іван Ступак.

Для окупантів це серйозна проблема й зараз вони шукають алгоритми виходу з ситуації. Адже раніше, ще на перших етапах війни, росіяни платили своїм військовослужбовцям по 2 тисячі доларів. Цього було більш ніж достатньо.

Потім сума виявилася замалою й почалися виплати від регіонів. Регіон, від якого мобілізовувався чоловік, платив йому 2 тисячі доларів і також була зарплатня від міноборони – теж 2 тисячі. Зараз усі ці виплати стали значно більшими, але людей вони не мотивують.

Я бачив аналітику від самих російських військкорів, які прямо кажуть, що довго так тривати не може. Цей людський ресурс споживає надто велику кількість грошей,
– зауважив ексспівробітник СБУ.

Наразі єдиним виходом стало шукати додаткові резерви у вигляді африканського континенту, можливо, росіяни спробували маневрувати та використати цю силу на українському фронті.

Чи надовго Росії вистачить ресурсів ПВК

Країна-агресорка має дуже багато найманців. Приватні військові кампанії діють від міністерства оборони, від окремих осіб, РПЦ. Також залишилася частина ПВК "Вагнера", але повторити "феномен" цієї структури росіянам не вдасться.

Колись вагнерівці вирізнялися своїм забезпечення, але причиною цього була наближеність їхнього ватажка Євгєнія Пригожина до верхівки Кремля. Саме тому це ПВК забезпечувалося готівкою з бюджету Росії, а їхнє щорічне фінансування становило мільярд доларів.

Крім цього, вони заробляли на кейтерингу, харчуванні російських військовослужбовців. У них всі розрахунки були через готівку, а також вони "брали" чесністю до родичів загиблих, поранених. Наприклад, самі везли труну загиблого вагнерівця та передавали родині,
– розповів Іван Ступак.

Все це, а також висока оплата допомагали ПВК "Вагнера" залучати людей до своїх лав. Але зараз таких коштів немає, а всі приватні кампанії, які залишилися, перейшли в підпорядкування міністерства оборони.

"Треба згадати, чому відбувся конфлікт Пригожина з Сєргєєм Шойгу. Просто була вказівка, щоб всі ПВК перейшли до міноборони. Пригожин цього не хотів, тому й почав свій заколот", – зауважив ексспівробітник СБУ.

Заколот Пригожина: контекст

  • Ватажок вагнерівців Євгєній Пригожин ввечері 23 червня 2023 року записав відео, на якому поскаржився на російське військове командування. За його словами, по тилах бійців завдали ракетного удару з боку Росії. Тоді Пригожин пообіцяв розібратися й оголосив про похід на Москву.
  • Його заколот не на жарт перелякав владну верхівку. Путін виступив зі зверненням, у Москві встановили комендантську годину, а всі важливі об'єкти взяли під посилену охорону. Росгвардію також підійняли, а строковиків озброїли.
  • Пригожин разом з бійцями справді дуже швидко наближалися до столиці. Вони навіть звітували про знищену техніку та підбиті вертольоти, втім на підступах до Москви Пригожин зупинився. А вже через 2 місяці – 23 серпня 2023 року – його літак розбився у Тверській області. Разом з ним загинуло 10 людей, зокрема його права рука – Дмітрій Уткін.