Зазначається, що Кремль не надто переймається потенційними жертвами серед цивільного населення. Перші прояви таких диверсій помітні вже в різних країнах Європи.

Дивіться також Європу поглинають шпигунські війни: як російські та китайські диверсанти заполонили країни ЄС

Підготовка диверсій

Європейська розвідка попередила лідерів країн про підготовку Росією диверсій, оскільки країна-агресорка взяла курс на перманентний конфлікт із Заходом. Попри те що агенти Кремля здійснювали такі атаки й раніше, зокрема в останні роки, зростає кількість доказів, що Москва планує більш агресивні та узгоджені дії.

Ми оцінюємо ризик контрольованих державою саботажних актів як такий, що значно збільшився. Росія зараз відчуває себе комфортно, проводячи операції на
європейській землі "з високим потенціалом шкоди",
– сказав Томас Хальденванг, голова німецької внутрішньої розвідки.

Зокрема, зовсім нещодавно двоє німецько-російських громадян були заарештовані в Байройті. Їх підозрюють у підготуванні нападу на військові та логістичні об'єкти в Німеччині за вказівкою Росії. Окрім цього, подібну активність кремлівських агентів зафіксували у Великій Британії, Швеції, Польщі, Чехії, Естонії, Франції. Частині із запланованих диверсій вдалося запобігти.

Не можна сказати, чи це є відображенням того, що росіяни кидають на це більше ресурсів; чи вони стали більш недбалими та потрапляють на гачок; чи західна контррозвідка просто стала краще виявляти та зупиняти їх,
– сказав Кейр Джайлз, старший науковий співробітник аналітичного центру Chatham House.

Неназваний високопосадовець європейського уряду сказав, що Путін нині відчуває себе "підбадьореним" і намагатиметься просунути лінії розмежування у Європі настільки сильно, наскільки це можливо. Для цього він використовуватиме дезінформацію, саботаж або хакерські атаки.

Російські диверсії

  • Чеські правоохоронці провели розслідування вибухів на складах боєприпасів у селі Врбетиці, що сталися наприкінці 2014 року. Поліціянти встановили, що до них причетне російське ГРУ. Це не була "ізольована акція, а частина тривалої диверсійної операції" на території ЄС та України.
  • Наприкінці січня суд у Болгарії схвалив видачу європейських ордерів на арешт (EAW) для шістьох громадян Росії. За даними прокуратури, вони займалися підривною діяльністю щодо комерційної компанії, яка виготовляє зброю. Росіяни підірвали склади боєприпасів у 2015 році.
  • Окрім цього, ще в грудні повідомлялося, що Росія планує гібридну війну в Молдові. Москва справді планує знову розхитати країну зсередини, аби в такий спосіб відвернути увагу світу від своїх злочинів в Україні.