Між тим, на зустрічі держав-членів "Великої сімки" була висловлена ідея про "повернення РФ до G7", а дехто з європейських лідерів запропонував скасувати санкції проти Москви. Що ж це було – "зрада" чи "перемога"?

Читайте також: Клімкін розповів, про що домовилися країни "Великої сімки" та Україна

Принаймні з одного боку – справжня перемога: вперше міністр закордонних справ України був запрошений на цей саміт. Спрацювала та обставина, що цього року хазяйкою зустрічі стала Канада – адвокат України на Заході. І вже саме запрошення глави українського МЗС на тлі відмови щодо участі у саміті його російському колезі – дуже показове.

Павло Клімкін уперше взяв участь у саміті країн
Представник від України Павло Клімкін уперше взяв участь у саміті країн "Великої сімки"

І справді: країни "Великої сімки" дуже переконливо продемонстрували, що не збираються відмовлятися від свого жорсткого антиросійського курсу – саме через агресію РФ проти України. Ця безкомпромісна позиція була зафіксована в підсумковому документі, який ухвалили у понеділок, 23 квітня, в Торонто. Водночас, багато коментаторів (особливо українських) наводять інші тези з цієї ж декларації: "Ми маємо продовжувати співпрацю з Росією в галузі міжнародної безпеки", або ж "санкції можуть бути частково знятими, якщо Росія виконає свої обов'язки щодо мінських угод". Мовляв, насправді країни "Сімки" прагнуть "продовжувати співпрацю з Росією".

Що ж, певно, найкомпетентнішу думку щодо того, вважати цю зустріч зрадницькою чи переможною – висловив незапрошений до Торонто міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров: він назвав її "слизькою" та "русофобською". Якщо російський дипломат вважає підсумки цієї зустрічі "зрадою" для Росії, то для України це – безперечно, перемога. Велика чи мала – інше питання, але перемога.

Читайте також: Росія розробляє сценарії повернення до "Великої сімки", – експерт

Цікаво також, що на тлі цієї зустрічі в деяких ключових країнах G7 щодо питання Росії точилися внутрішні суперечки. Наприклад, дуже показовою є політична боротьба з "російським" підґрунтям, яка відбувається в Німеччині. Новий міністр закордонних справ ФРН Гайко Маас (слід зазначити – типовий представник християнських демократів, вірний "боєць" Ангели Меркель), з одного боку, закликав Росію до конструктивного співробітництва з вирішення сирійської кризи, позаяк "врегулювання цього конфлікту неможливе без участі Москви", а з іншого ж, заявив, що "ніякого скасування санкцій без виконання Росією зобов'язань бути не може".

Водночас, напередодні зустрічі в Німеччині майже одночасно прозвучали заяви керівників двох опозиційних партій. Лідер проросійської партії "лівих", "подруга Путіна" Сара Вагенкнехт закликала, по-перше, зняти з Росії санкції без всяких умов, по-друге – повернути Росію до "Великої сімки", зробивши з неї знову "Вісімку". Загалом ця заява – цілком характерна для спадкоємців "Соціалістичної єдиної партії", які відомі "палкою" прихильністю до Путіна.

А от заява одного з провідних керівників ліберальної партії (СвДП) Александера Ламбсдорфа – збентежила. Він, так само, як і комуністка Вагенкнехт, закликав повернути Путіна до "Сімки" – щоправда, не на правах повноцінного члена, а на правах "спостерігача", перетворивши G7 на G7+1. Вмотивував він це тим, що із РФ нібито потрібно вести переговори, підтримувати зв'язок, але чомусь вирішив, що найкраще, якщо ці переговори вестимуть так, ніби Росія нічого не порушувала, ні на кого не нападала й взагалі – займається business as usual та заслуговує на рівноправні відносини. Такі, які були до нападу на Україну, терактів і Сирії...

Німецький політик  Александер Ламбсдорф пропонує зробити із
Німецький політик Александер Ламбсдорф пропонує зробити із "Великої сімки" G7+1, повернувши до її складу Росію у ролі "спостерігача"

Варто зазначити, що зустріч міністрів закордонних справ семи провідних індустріальних країн світу відбулася після того, як США, Франція та Велика Британія завдали ракетного удару по хімічних об'єктах у Сирії 105-ма ракетами. Нагадаємо, німецький уряд офіційно підтримав цей авіаналіт, але участі в ньому не взяв. Наразі ФРН та Франція запропонували свої посередницькі послуги в переговорах із Кремлем, проте залишається незрозумілим, яким чином взагалі Москву можна примусити до перемовин. У Торонто керівник німецького зовнішньополітичного відомства ухилився від відповіді на запитання журналіста про те, чи готова Німеччина використати в якості важеля тиску на Росію проект газогону "Північний потік-2", аби посадити росіян за стіл переговорів.

"Північний потік-2" – це економічний проект, який, за німецьким законодавством, може отримати дозвіл. Він вже отримав велику кількість дозволів, але не всі,
– незрозуміло пояснив Маас.

Тепер важко сказати: чи він так не хоче зізнаватися, що Німеччина має змогу натиснути на Росію тими "не всіма" дозволами, чи навпаки – Росія тисне на Німеччину, аби отримати, зрештою, всі.

Гайко Маас не дав чіткої відповіді на питання про майбутнє проекту
Під час саміту G7 глава МЗС Німеччини Гайко Маас не дав чіткої відповіді на питання про майбутнє проекту "Північний потік-2"

Приблизно така ж ситуація складається і у Франції. З одного боку – французи взяли участь в атаці на хімічні об'єкти в Сирії. З іншого – французький президент Еммануель Макрон зібрався до Санкт-Петербурга на економічний форум. Виходить, що французький уряд разом із німецьким пропонує себе в ролі посередника на можливих переговорах із Росією, водночас той же Макрон напряму заявив, що "Путін одержимий втручаннями в наші демократії".

В інтерв'ю американському телеканалу Fox Макрон сказав, що із Путіним слід дотримуватися жорсткої позиції й що "в жодному разі не можна проявити слабкість". За його словами, "Путін втручається всюди, аби послабити демократії", і водночас – він (Макрон) Путіна "розуміє та поважає".

Читайте також: Було відчуття, що Україна є частиною цієї спільноти, – Клімкін про зустріч "Великої сімки"

Що ж, якраз єдиної позиції і не вистачає лідерам Заходу, аби "не проявити слабкість" у відносинах із Кремлем. Більше того – всередині країн-членів G7 вона почасти також відсутня. Втім, принаймні офіційно, але "Велика сімка" все ж таки висловила єдність.

Ми підкреслюємо нашу рішучість у підтримці України та міжнародного порядку, заснованого на правилах,
– висловилася міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд. За її словами, державний суверенітет та територіальну цілісність України мають поважати всі.

Що ж, і за таку "ласку" подяка...