Росія використовує шляхи через Казахстан та Киргизстан, щоб купувати товари подвійного призначення – тобто ті, які можуть використовуватися як у цивільному житті, так і на війні. Від початку повномасштабного вторгнення експорт таких предметів у ці країни різко зріс.

Дивіться також Стрімке падіння: як найбільший виробник алмазів втрачає прибуток через санкції проти Росії

Росія обходить санкції

Видання WSJ пише, що Росія продовжує успішно обходити західні санкції. Зокрема, це можливо завдяки відкритим кордонам, непрозорій торгівлі та посередникам. Товари, які купує Кремль, часто походять з Китаю, де вони часто виробляються американськими компаніями – у Росію такі товари потрапляють без дозволу.

Центрально-азіатський торговельний шлях особливо важливий, оскільки він забезпечує високу концентрацію товарів західного виробництва в Росію. Це ключовий шлях для мікроелектроніки, автомобільних запчастин, предметів розкоші,
– стверджують аналітики.

США та союзники ведуть перелік товарів, які можуть використовуватися Росією у війні. Зокрема, санкції поширюються на комп’ютерні мікросхеми, маршрутизатори та кулькові підшипники, які використовуються в танках. Торік у списку було 45 пунктів, у лютому додано ще п’ять.

Водночас видання пише, що з 2022 року Китай різко наростив експорт до Казахстану та Киргизстану. Експорт 45 цільових товарів зріс до 1,3 мільярда доларів у 2023 році – це на 64% більше, ніж у 2022 році. Значна частина цих товарів отримує Росія.

Згідно з відкритими данними, у 2023 році Казахстан купив у Китаю безпілотників на 5,9 мільйона доларів і експортував такої продукції до Росії на 2,7 мільйона доларів. При цьому Казахстан ніколи не був великим виробником БпЛА.

Санкції Азії проти Росії

  • Днями Японія розширила список компаній й осіб, що підпадають під санкції – зокрема, обмеження торкнулися й російського банку "Тінькофф-банк". Окрім цього нові санкції стосуються заборони на експорт до ще 29 російських організацій й заморожування активів 12 осіб.
  • Нещодавно Китай припинив використання платіжної картки "Мір". У Росії карти китайської платіжної системи UnionPay, які були пов'язані з Huawei Pay, припинили працювати. Це стало результатом запроваджених США санкцій.
  • Окрім цього, азійські монобрендові магазини побутової техніки LG та Sony почали закриватися по усій Росії. Так сталося через відсутність постачання нового товару та завершення договорів оренди. Також про закриття повідомила й німецька фірма Bosch.