Нова нафтова війна
Символічне зображення падіння ціни на нафту / Фото Warrior trading news
Після обвалу нафтових цін 9 березня, який став найбільшим з 1991 року (тоді це сталося на фоні першої війни у Перській затоці), серйозно заговорили про нову цінову війну. Ер-Ріяд на зустрічі ОПЕК та країн-експортерів поза межами організації спробував просунути найбільше з 2008 року скорочення видобутку – ще на 1,5 мільйона барелів на добу.
Цікаво Чи можливий крах економіки РФ та що буде з Україною
Але росіяни, на чию долю припало б 500 тисяч барелів скорочення, відмовились, як і продовжувати чинний договір. Джерела Bloomberg розповіли, що чорна кішка між двома країнами пробігла після початку епідемії коронавірусу, яка знизила попит Китаю – головного покупця нафти — на 20%.
Через зменшення перельотів та поїздок, потреба у дизельному пальному і бензині теж падає. Ринок наразі переживає шок як зі сторони постачальників, так і зі сторони покупців. "Це зіткнення нафти, геополітики та вірусу, які разом відправили ринки вниз. Оскільки вірус прогресує, зменшення попиту піде за ним по світу", – роздумує Даніель Йергін, енергетик та галузевий історик у коментарі NYT.
Головні дійові особи ОПЕК – профільні міністри Олександр Новак та Абдулазіз бін Салман / Фото Asharq Al-Awsat
Не допомогла ситуації навіть телефонна розмова між Королем Салманом та Володимиром Путіним. Що вже казати про профільних міністрів Новака та Абдулазіза бін Салмана – вони не обмінялись навіть усмішкою.
Зараз діжка "чорного золота" торгується на рівні 37 доларів США. Ер-Ріяд також оголосив про значні знижки (6 – 8 доларів США) на свою нафту і готовність продавати її навіть у Північну Європу. Це дуже амбітний та неочікуваний крок, бо є прямим зазіханням на ринкову долю Росії.
Заводи по переробці отримуватимуть основний арабський сорт Arab Light на 10,25 долара дешевше, ніж Brent. Для порівняння, дисконт російського бренду Urals складає всього 2 долари. Це найбільше зниження ціни на "чорне золото" з боку Саудів за 20 років.
Важливо знати Ціни на нафту зросли після масштабного обвалу: що прогнозують аналітики
Більше не пов’язані домовленостями, Саудити – найбільші експортери – обіцяють з квітня збільшити видобуток аж до 12 мільйонів барелів на день (наразі цей показник складає 9,7 мільйона барелів). Таке різке збільшення може призвести до перенасичення ринку нафтою і викликати подальше зниження ціни. Головну роль у цьому грають політика та національна гордість, а не економіка.
Це необхідне рішення, оскільки низька ціна фактично ставить хрест на економіці арабського королівства та вводить її у глибокий дефіцит. Саудівський бюджет потребує космічних зараз 83 доларів за барель (дані МВФ), щоб фінансувати багато соціальних проєктів та програму реформ "Візія-2030", яку просуває наслідний принц Саудівської Аравії Мохамед бін Салман.
Водночас, за даними Energy Intelligence, Саудити готуються як до ціни у 12 – 20 доларів за діжку, так і до вкрай екстремального сценарію, коли вона буде меншою від 10-ти доларів. Якщо нафта залишиться на нинішньому рівні, саудівська "діра у бюджеті" може скласти 133 мільярди доларів США (500 мільярдів ріалів). "Кожне падіння ціни у 5 доларів провокує збільшення дефіциту у 50 мільярдів ріалів", – пояснив виданню економіст Мазен аль-Судайрі, дослідник з Al-Rajhi Capital.
В Москві заявили, що теж планують збільшувати видобуток на 300 тисяч барелів на добу. Це ставить дві країни на межу відкритого економічного протистояння. Більшість членів ОПЕК, де Сауди де-факто головують, скоріш за все послідує їх прикладу. Нинішня криза може "змити" результати трьох років співпраці всередині ОПЕК за один місяць, вважають аналітики ринку.
З іншого боку, епідемія коронавірусу у світі викликала перше просідання попиту на нафту з 2009 року. Агентство Міжнародної Енергетики прогнозує наразі, що попит буде зменшуватися на 90 тисяч барелів нафти на день. Фінансові ринки теж пережили "чорний понеділок" з падіннями індексів та зупинками торгів, перш ніж трохи оговтатись та знову зростати.
Девід Тавіл, президент Maglan Capital, поділився враженнями з Bloomberg: "Раніше вже були проблеми з попитом, але ця битва титанів між Росією та Саудівською Аравією – неймовірний шок. У найближчій перспективі ринки будуть абсолютно хаотичні і це буде складний час для всієї індустрії". Еллен Уолд, голова Transversal Consulting у тій же статті каже, що "видобування навряд чи виграє цю війну, а ринки балансують на межі 20-ти доларів". Wall Street теж пророкує ціну у 26 доларів за барель.
Стратегічні запаси та помста США: яка стратегія в Росії
"Роснефть" – головна російська нафтова компанія / Фото Caspian News
В Російській Федерації, незважаючи на бравурний тон, конфлікт через нафту теж відчувається. У російський бюджет була закладена ціна нафти у 42,6 долара, але вона вже менша. Якщо вона відновиться, то всі прибутки від експорту переводяться у валюту та відправляються у Фонд національного благоустрою.
Читайте ще Обвал цін на нафту: як це вплине на Україну, курс гривні і ціни на бензин
Тим не менш, курс російського рубля щодо долара впав до 74,84, а до євро – до майже 86 рублів. 10 березня російські біржі відкрилися з відчутного падіння вниз. Акції таких провідних компаній як "Сбербанк", "Лукойл", "Газпром", "Роснефть" теж впали.
Казати про збанкрутування Кремля зарано, впевнені спеціалісти. РФ має золотовалютні резерви у 570 мільярдів доларів США. Міністр фінансів РФ заявив 9 березня, що країна зможе витримати ціни на нафту у 25 – 30 доларів протягом 6 – 10 років. Щоправда, в "Лукойлі" підрахували, що розрив угоди з ОПЕК обійдеться РФ у 100 – 150 мільйонів доларів США в день з урахуванням падіння ціни на нафту.
Але нібито росіяни "можуть собі таке дозволити, а от американці з їх шельфовою нафтою – ні". Втім тут не врахована гарна здатність шельфових добувачів адаптуватися до критично низьких цін (але, звичайно, дехто з них постраждає і змушений буде згорнути бізнес, не без цього).
Взагалі в РФ вважають, що вся ця історія – атака Володимира Путіна на нафтові системи Саудівської Аравії та Сполучених Штатів після накладання санкцій на "Північний Потік-2" та дочірню компанію "Роснефти", яка має бізнес у Венесуелі.
Що сталося: Саудівська Аравія оголосила "нафтову війну" через Росію: ціни на нафту різко обвалилися
"Кремль вирішив пожертвувати групою "ОПЕК+", щоб зупинити американський шельф та покарати США", – впевнено заявив Bloomberg Олександр Динкін, президент Інституту світової економіки та міжнародних відносин у Москві. Він визнав, що погіршувати відносини з Саудитами ризиковано, але нинішня стратегія Росії є доволі гнучкою. Втім у Кремлі незадоволені, що альянс не приніс значних саудівських інвестицій в російську економіку.
Американський шельф: у пошуку стабільності
Американське видобування на шельфі теж може опинитись під загрозою / Фото Oil Price
Стаття у виданні NYT докладно розписує, що може очікувати американську нафтову галузь через торгову війну Саудів та РФ. Постраждають насамперед головні штати-виробники: Техас та Південна Дакота. Хоча техасці зуміли дещо урізноманітнити свою економіку, багато бізнесів там все ще залежать від енергетичного сектора. Кліматичні зміни та небажання інвесторів вкладати кошти у нафтову індустрію, яка останніми роками не приносила бажаних прибутків, підкосили її ще до проблем всередині ОПЕК.
Навіть якщо обидві країни вирішать свою суперечку, світовий ринок ще роки може мати низькі показники. Багато маленьких нафтових компаній у США можуть збанкрутувати. А вони відповідають за 15% американського видобутку загалом! Багато таких виробництв мають величезні борги та мало грошей через постійно низькі ціни. Більші будуть змушені захищати виплату дивідендів. Chevron переживе шок, а от Exxon Mobil буде змушений зменшувати розвідку та новий видобуток у Техасі, Мексиці та Гайані.
Тисячі робітників можуть бути звільнені. Це вже було у 2014 – 2015 роках, коли через падіння вартості нафти роботу втратили 170 тисяч людей. Під загрозою також компанії, які безпосередньо виконують послуги з буріння для великих корпорацій. Вони, наприклад, можуть скорочувати чисельність робочих бригад. Можливій вихід з ситуації – буріння без фіналізації, у сподіванні, що у майбутньому справи підуть краще.
Кому нинішня ситуація на користь, то це нафтопереробним заводам, які можуть купувати багато дешевої нафти. Також у плюсі ті, хто замість нафти добуває природний газ. Навіть незважаючи на все це, серйозно нинішня нафтова криза США не зачепить, впевнені місцеві аналітики.
Чим все може закінчитись
В огляді The Bell пояснюють: нова угода була невигідна голові "Роснефти" Ігорю Сечіну, який ще рік тому писав Володимиру Путіну лист, де називав домовленість з ОПЕК "стратегічною загрозою". Цього року спрацювало. Тепер компанія буде зайнята розширенням своєї ринкової долі, заявив їхній спікер Михайло Леонтьєв.
Зрештою, протистояння сягне критичної точки, коли обидві країни знову будуть змушені сісти за стіл перемовин. Наступна зустріч технічної ради ОПЕК+ пройде 18 березня. Але ще до цього, 11 березня, міністр енергетики РФ Олександр Новак збере керівників нафтових компаній, щоб обговорити подальшу співпрацю (або ні) з ОПЕК. В принципі, РФ не виключає спільних дій з "картелем" для стабілізації ринку.
Саудівська Аравія ж буде й далі тиснути, хоча там визнають, що торгова війна буде катастрофічною для всіх виробників. "Політизація нафтової галузі Мохаммедом бін Салманом зробило політику Саудівської Аравії... схильною до... непередбачуваних та драматичних рішень, які виглядають нерівномірно та контрпродуктивно", – пояснюють Energy Intelligence у іншому коментарі.