"Одкровення" від Януковича – театр абсурду

Президент-утікач за два роки кілька разів намагався зробити "сенсаційні" заяви, однак його слова викликали лише сміх. То він розповідав, як в нього нібито стріляли і взагалі хотіли вбити. То про те, що він ще "живий і легітимний". Одного разу він вже намагався розказати "правду", натякуючи на те, що Майдан – це була справа рук тодішнього керівника адміністрації президента Сергія Льовочкіна.

Особливо розсмішило українців інтерв’ю Януковича ВВС, де він намагався переконати журналіста в тому, що просто мусив годувати страусів у Межигір’ї, аби вони не повмирали з голоду. Янукович тоді проявив себе у всій "красі". Українські громадяни змогли переконатися, що в 2014 році зробили правильний вибір на користь європейських демократичних цінностей.


Після слів Януковича про "підтримку" страусів у Москві вирішили зробити паузу

Але всі розуміли, що кожен такий виступ екс-президента абсолютно не спонтанний, і чітко зрежисований Кремлем. Москва використовувала всі способи для того, щоб розхитати внутрішню ситуацію в Україні. Щоправда, особливого впливу заяви Януковича не мали. Швидше навпаки – після "страусиного" інтерв’ю в Москві, вочевидь, вирішили, що краще не дозволяти екс-президенту публічні виступи.

Чи повірять цього разу екс-президенту?

Заява адвоката Віктора Януковича Віталія Сердюка про те, що екс-президент хоче публічно розповісти українцям "правду про Майдан", але тільки після передачі справи до суду, не здивувала. Напередодні Мін'юст України звернувся до Росії з проханням допомогти організувати допит Януковича.

Тому абсолютно очевидно, що адвокати Януковича обрали таку тактику для захисту. Як зазначив у коментарі сайту політолог Володимир Фесенко, це самопіар і один із способів захисту. Екс-президент хоче виступити не в ролі обвинуваченого, а в ролі обвинувача.

Це тактика і не більше. Замість слідчої процедури адвокати Януковича хочуть зробити йому піар. Влаштувати нібито публічне звернення до українського народу. Боротьба інтересів сторін. Одна – українська – хоче взяти свідчення у потенційного обвинуваченого, а інша – хоче використати це для піару,
– підкреслив він.

За словами Фесенка, насправді нічого особливого Янукович розказати не може. Він викладе свою відому всім версію, що на нього готувався замах, про причетність "Правого сектора". Ці заяви, вважає експерт, свідчать про неадекватне сприйняття Януковичем і його адвокатами ситуації в Україні.

Так само скептично оцінив експерт і заяву щодо звернення Януковича в міжнародні судові інстанції.

Ні Україна, ні Росія не перебувають під юрисдикцією Міжнародного кримінального суду. До того ж, мова йде про злочини, скоєні на території України. Все це гра. Ніякої міжнародної інстанції в даному випадку бути не може. Інша справа, коли йдеться про злочини проти людяності, тоді є Міжнародний кримінальний суд. Але тільки, якщо відповідна країна підписала і ратифікувала Римський статут,
– підкреслив Фесенко.

Однак політичний експерт Тетяна Лупова вважає, що Януковичу є про що розповісти. Інше питання – що з того буде правда, а що ні. Та, на її думку, важливо не тільки те, що він скаже, а чому екс-президент зробив зараз таку заяву.

Заява екс-президента збіглася з тим, що наразі в Україні йде розхитування суспільства. Це певний реванш колишньої влади, і це було передбачувано. У екс-регіоналів зараз досить велика підтримка серед населення. І це все відбувається не без потурання, навмисного чи ні, нинішньої влади,
– зазначила вона.

Дійсно, наразі в Україні все більше загострюється ситуація.

По-перше, Росія активізувала дії на Сході України, де знову відбувається військова ескалація. Москва намагається будь-що добитись проведення так званих виборів на окупованих територіях на її умовах і привести до влади своїх маріонеток.

По-друге, в українському суспільстві росте внутрішня напруга, пов’язана і з війною на Донбасі, і з подальшим зниженням рівня життя більшості громадян. Ціни, тарифи, податки ростуть, а корупції менше не стає.

По-третє, Москва руками УПЦ МП навмисно організувала так звану хресну ходу на Київ, щоб розхитати суспільство, поляризувати його.

По-четверте, резонансне вбивство в центрі Києва журналіста Павла Шеремета шокувало українців, які відчули, наскільки беззахисними вони є. Як зазначив Тарас Чорновіл, злочин мав на меті дестабілізацію ситуації в державі.

Всі ці фактори в підсумку наштовхують частину суспільства на думку про те, що при Януковичу було краще. Не було війни, була відносна соціально-економічна стабільність тощо. Власне, за словами Володимира Фесенко, саме це і хочуть використати в Кремлі, оскільки там вважають, що в Україні тільки те й роблять, що чекають на повернення Януковича. Хоча, на його переконання, там неадекватно оцінюють ситуацію, і в Києві ніхто екс-президента не чекає.

В той же час, стверджує Тетяна Лупова, такі негативні внутрішні чинники можуть призвести до реваншу екс-регіоналів. В "Опоблоку" постійно зростає рейтинг. За різними даними, "Опозиційному блоку" симпатизують 12-14% виборців. Це один із найвищих показників. Недарма екс-регіонали хочуть проведення дострокових парламентських виборів – вони прекрасно розуміють, що збільшать присутність у Верховній Раді, і, як варіант, навіть можуть повернути собі владу.

Як зауважив Фесенко, екс-регіонали розраховують на сценарій 2006 року. Тоді, нагадаємо, після парламентських виборів найбільше голосів отримала Партія регіонів, і тодішній президент Віктор Ющенко був змушений підписувати "Універсал національної єдності" і формувати коаліцію на чолі з прем’єром Віктором Януковичем. Закінчилося тоді все повним реваншем регіоналів, які прийшли до влади в 2010 році. Хоча експерт переконаний, що наразі це неможливо.


Так звана коаліція єдності стала кроком до повернення регіоналів до влади

Нова влада, нагадала Лупова, обіцяла конкретні дії щодо розслідування і справи Майдану, і корупції колишніх чиновників – натомість нічого не відбувається. Янукович, зазначає вона, раніше не раз виходив із подібними заявами. Поки у влади був кредит довіри, його слова викликали сміх. Натомість зараз українці будуть трохи інакше реагувати на заяви екс-президента.

При цьому ситуація виглядає так, що влада підігрує екс-регіоналам. Навмисно чи ні – невідомо. Але, якщо так буде і далі, то поплічники Януковича повернуться до влади швидше, ніж минулого разу.

Яку "правду про Майдан" хоче розказати Янукович? Думка експертів

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента”

Заяви адвокатів Януковича про те, що екс-президент хоче якнайшвидшої передачі в суд справи, щоб публічно розповісти українцям "правду про Майдан" – самопіар і один із способів захисту. Він хоче виступити не в ролі обвинуваченого, а в ролі обвинувача.

Це тактика і не більше. Замість слідчої процедури адвокати Януковича хочуть зробити йому піар. Влаштувати нібито публічне звернення до українського народу. Боротьба інтересів сторін. Одна – українська – хоче взяти свідчення у потенційного обвинуваченого, а інша – хоче використати це для піару. До того ж, ще не відомо, чи вистачить в екс-президента для такого публічного виступу акторських і інтелектуальних здібностей. Хоча багатьом буде цікаво почути, чому він утік.

Навіть ті, хто з ним працював, на нього дуже ображені. Найм’якіші слова в його адресу – "боягуз" і "зрадник". Він всіх кинув і втік. Причому для цього не було прямих підстав.

Насправді нічого особливого Янукович розказати не може. Він викладе свою відому версію, що на нього готувався замах, про причетність "Правого сектора". Ці заяви свідчать про неадекватне сприйняття Януковичем і його адвокатами ситуації в Україні. У Росії просто не розуміють ситуації і думають, що в Україні всі чекають, коли Янукович повернеться. Там є таке відчуття, що в Україні все просто жадають, щоб він повернувся . Всі стануть на коліна і скажуть: нарешті, повертайся, дорогий.

Щодо заяв адвоката про наміри Януковича ініціювати передачу розслідування справи Майдану у міжнародні судові інстанції, то захист не уточнив – в які саме. Тому що насправді таких інстанцій не існує. Ні Україна, ні Росія не перебувають під юрисдикцією Міжнародного кримінального суду. До того ж, мова йде про злочини, скоєних на території України. Все це гра. Ніякої міжнародної інстанції в даному випадку бути не може. Інша справа, коли йдеться про злочини проти людяності, тоді є Міжнародний кримінальний суд. Але тільки якщо відповідна країна підписала і ратифікувала Римський статут.

Тетяна Лупова, політичний експерт

Януковичу, вочевидь, є що розповісти про події на Майдані. Невідомо, наскільки це може дискредитувати нинішню українську владу, а також що з того, що він скаже, буде правдою. Але важливий політичний момент цієї ситуації. Чому екс-президент зараз заявив, що хоче розповісти "правду про Майдан"?

Заява екс-президента збіглася з тим, що наразі в Україні йде розхитування суспільства. Це певний реванш колишньої влади, і це було передбачувано. У екс-регіоналів зараз досить велика підтримка серед населення. І це все відбувається не без потурання, навмисного чи ні, нинішньої влади.

Коли у нинішньої влади був високий кредит довіри, вона його не використала. Зокрема, не перешкоджала розвитку корупції серед чиновників і не займалася наведенням порядку в країні. Натомість необґрунтовано піднялися тарифи, ціни і податки. Чи розуміли вони, що це призведе до того, що суспільство стане обурюватися проти багатьох дій влади? Вже було багато заяв західних політиків і експертів про те, що реформ немає, а корупції все більше, в суспільстві зростає напруга.

Нова влада обіцяла конкретні дії по розслідуванні і справи Майдану, і корупції колишніх чиновників. Натомість нічого не відбувається. Янукович, зазначає вона, раніше не раз виходив із подібними заявами. Поки у влади був кредит довіри, його слова викликали сміх. Зараз, на жаль, українці будуть трохи інакше реагувати на заяви екс-президента.

Відбувається реванш колишньої влади. В цьому є дуже очевидна "заслуга" нинішніх очільників України. Нам обіцяли гарну картинку. Але вона не працює. Коли в стіні діра, то чим би ти її не завішував, все одно протяг. У нас все зводиться до того, що зараз вкрав, а завтра подивимося. При цьому, звичайно, є питання наскільки Янукович взагалі фігура самостійна. І чи був взагалі самостійним. Кремль ніколи не відступав від мети розхитати ситуацію в Україні.

Тут питання не в тому, чим керується Янукович або Кремль. Дуже цікавить: що зробила нинішня влада, щоб цього не сталося.

Читайте також: Кому вигідна смерть Шеремета: основні версії