З одного боку, дії Росії є продуманими і складними, пишуть американські політологи Рафаель Коен та Ендрю Радін у Warontherocks.
Читайте також: Що завадить Путіну покласти Молдову собі в Кишеню після виборів: пояснення експерта
Тактика Кремля передбачає використання різних наборів інструментів в залежності від місцевих умов. З іншого боку, в більшості країн Європи результати цих дій не можна назвати успішними.
При цьому політологи зазначає, що потенційна сфера впливу Москви охоплює континент Європи від Швеції до Італії і від Іспанії до Молдови.
Москва може звернутися до населення російських та радянських мігрантів і їхніх дітей в Естонії та Латвії. Кремль може також загострити етнічний конфлікт на Балканах, навчаючи воєнізовані формування в Боснії. У разі потреби Росії вдасться також посіяти розбрат серед угорської меншини в Румунії,
– пише видання.
Однак автори наголошують, що найбільше вплив Кремля відчутний на пострадянському просторі. Особливо Росія прагне втрутитись у ті країни, що розташовані за межами Європейського Союзу, а також в державах Центральної Азії.
При цьому політологи пишуть, що підтримка правого популізму збільшилась по всьому континенту через загальне розчарування в Європейському Союзі. Однак деякі уряди, наприклад, в Польщі можуть скептично ставитися до Європейського союзу, але вони ніколи не стануть на підтримку Москви.
Видання зазначає, що Росія зараз використовує м'яку стратегію. До прикладу, у Москві не сподіваються, що НАТО та Євросоюз підірве підтримка будь-якої вкрай правої партії у Франції чи Угорщині.
Там очікують, що ці заходи у поєднанні з іншими діями або випадковими обставинами створять можливості, які Москва зможе використати згодом.
У відповідь на протидії ворожим силам Росії Сполучені Штати і їхні європейські союзники найперше повинні усунути власні слабкі місця. Необхідно працювати над зміцненням верховенства закону, зниженням етнічної напруженості, підвищенням кібербезпеки та створення стійкості до інформаційниї кампаній.
Читайте також: Чому можливе об'єднання Білорусі з Росією: експерт назвав мету Путіна
Так, політичні та економічні важелі Європейського союзу і США цілком можуть бути настільки важливими для стримування Росії, як і військові інструменти НАТО.