15 травня відбувся антиконституційний переворот у Конституційному Суді України і захоплення державної влади.

Читайте також: Не має морального права бути суддею, – Шаповал про нову голову Конституційного суду

Недовіру очільнику суду висловили 12 з 18 його колег. Комісія знайшла в його роботі дисциплінарні проступки та нехтування обов'язками. З початку року голова Конституційного суду потрапив одразу в кілька скандальних історій.

святослав шевчук конституційний суд
Екс-голова Конституційного суду Станіслав Шевчук

Саме йому закидають відповідальність за скасування Судом статті про незаконне збагачення. А кілька суддів звинувачували Шевчука в порушенні закону.

Шевчук залякав частину суддів, які боялися, що знову до них прийдуть і будуть їх "палити". Коли вони побачили, яке обурення викликають ідеї скасувати е-декларування, люстрацію. Коли вони побачили реакцію людей на скасування незаконного збагачення, то вони зрозуміли, що Шевчук веде їх в безодню і вони просто через інстинкт самозбереження зупинилися,
– сказав народний депутат Єгор Соболєв.

Натомість сам Шевчук переконує, що за його звільненням стоїть діючий президент Петро Порошенко і погрожує піти до суду. В суспільстві новина про звільнення голови Конституційного суду на тлі перипетій з інавгурацією новообраного президента викликали занепокоєння. Адже саме його голова приводить до присяги переможця президентських виборів. Втім правники називають такі побоювання абсурднимими.

Завжди є особа, яка згідно з законом, виконує повноваження глави Конституційного суду і виконати тут церимоніальну функцію – приведення президента до присяги,
– зазначив голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

До того ж колишньому голові миттю знайшли заміну – в його крісло сіла Наталія Шаптала. Це одна з тих суддів, які в 2010 році винесли скандальне рішення про відновлення дії Конституції в редакції 1996 року, яке дозволило екс-президенту Віктору Януковичу фактично узурпувати владу.

наталія шаптала
Нова голова Конституційного суду Наталія Шаптала

"Це одна з суддів, яка мала би бути звільнена в 2014 році, за рекомендацією постанови Верховної Ради, на підставі порушення присяги, через те що вона проголосувала за неконституційне рішення змінити Конституцію 2010 року", – розповіла експерт Реанімаційного пакету реформ Юлія Кириченко.

Судді Шапталі 60 років, вона з Донецька. Освіту отримала в Росії. В Конституційний суд її призначили, коли Янукович став президентом. Антикорупційники кажуть, що саме вона є доповідачем у справі про скасування люстрації. І слідом за незаконним збагаченням, Конституційний суд може скасувати люстрацію та електронне декларування.

Більше про нову голову Конституційного суду Наталію Шапталу – читайте тут.

Втім в кріслі нова голова затримається лише на 4 місяці. У вересні термін її перебування на посаді спливає. І Суд має отримати нового очільника.

Членкиня Громадської ради доброчесності розповіла про нову голову Конституційного суду: