Копія документа, що ймовірно є аффідевітом показів Шокіна опублікована 26 вересня у США Джоном Соломоном, автором видання The Hill, інформує Kyivpost. Раніше Соломон був одним із авторів, які поширювали чутки про Джо Байдена і його сина, а також стверджували, що українські високопосадовці втручалися у президентські вибори 2016 року в США.
Актуально! Шокін через суд намагається повернути собі посаду генпрокурора
Що таке аффідевіт? У праві США та Великої Британії письмове свідчення або заява особи, що виступає в ролі свідка при неможливості особистої явки. Заява дається під присягою і засвідчується нотаріусом або іншою уповноваженою посадовою особою.
Мене вигнали, бо я проводив широкомасштабне розслідування корупції у Burisma Holdings,
– заявив Шокін у своїх письмових свідченнях.
За його словами, Порошенко кілька разів просив його припинити розслідування у справі Burisma, але він відмовився. Потім Порошенко вимагав у Шокіна подати у відставку, тому що Байден пригрозив заблокувати 1 мільярд доларів допомоги для України, поки його не звільнять з посади генпрокурора.
Шокін заявив, що це був не єдиний випадок, коли Байден впливав на Порошенка і українську владу. За словами ексгенпрокурора, Байден тиснув на адміністрацію президента, щоб заблокувати повернення Фірташа в Україну в грудні 2015 року.
Дивіться також: Я висушу це болото: Трамп оприлюднив відео з Байденом, Порошенком та Зеленським
Згідно з показами Шокіна, українські чиновники "під потужним тиском Байдена" зробили все, щоб Фірташ не повернувся в Україну. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков тоді попередив, що Фірташа заарештують відразу після повернення в Україну.
Шокін стверджує, що не було жодних доказів того, що Фірташ зробив якийсь злочин.
Я б ніколи не допустив, щоб Генеральна прокуратура використовувалася в політичних цілях для необґрунтованого кримінального переслідування особи за відсутності достатніх доказів того, що такі злочини були скоєні,
– сказав Шокін.
У чому звинувачують Фірташа у США?
Міністерство юстиції США звинувачує Фірташа у змові з метою підкупу посадових осіб в Індії на загальну суму 18,5 мільйонів доларів за дозвіл на розробку титанових рудників в індійському штаті Андхра-Прадеш. На думку слідства, отриманий титан міг бути проданий американській компанії Boeing.
Фірташ вперше був арештований у Відні у 2014 році. Протягом останніх п'яти років він бореться з екстрадицією у США. Нещодавно австрійський суд і міністр юстиції країни дозволили його екстрадицію в США, але адвокати Фірташа подали прохання про повторне слухання справи до суду першої інстанції. Ще у квітні 2015 року, австрійський суддя відхилив екстрадицію Дмитра Фірташа у США, визнавши наявність політичної складової у справі і запиті на екстрадицію українського бізнесмена. Після цього Фірташ планував приїхати до Києва.