Однак Європа досі шукає шляхи тиску на Росію, але робить це в дещо інший спосіб. Таку думку 24 Каналу висловив політолог Андрій Вігірінський.
Дивіться також Україна після перемоги у війні стане членом Євросоюзу, – Шольц
Стало відомо, що канцлер Німеччини Олаф Шольц збирається провести телефонну розмову із Владіміром Путіним після довгої перерви у спілкуванні. Востаннє вони говорили телефоном 2 грудня 2022 року.
"Він демонструє те, що за відсутності інших каналів можна повернутися до попередніх каналів комунікації. Звісно, ця комунікація не буде про зелену енергетику і зняття санкцій тощо", – прокоментував Вігірінський.
Так Шольц показує, що він може самостійно, без посередників типу країн Глобального Півдня, Африки чи Китаю спілкуватися напряму з Путіним.
Росії потрібний посередник
На переконання політолога, безглузді заяви Ангели Меркель та Франка-Вальтера Штайнмаєра про те, що Мінські угоди були підписані, аби Україна виграла більше часу перед війною, Росія використала на свою користь. Мовляв, як вона тепер може довіряти європейським країнам, якщо виявляється, що вони системно протягом кількох років дурили її.
З одного боку, Шольц має можливість зателефонувати в Кремль, але з іншого – там можуть відповісти, що Путін не може розмовляти з ним. Через це, наприклад, не можуть відбутися і розмови лідерів США та Китаю, адже китайська сторона постійно уникає подібних комунікацій.
Тепер Росія вирішила віддатися на волю Китаю, який як старший брат міг би вести переговори із Заходом, переконаний Вігірінський.
Після критичної кількості санкційних пакетів і повного розриву економічних зв'язків з Росією Заходу важко буде вже знайти щось, аби шантажувати чи пропонувати їй.
Тому Китай як посередники є більш виграшним і для Росії, і для Європи, ніж безпосередні двосторонні комунікації, при яких дуже високі політичні ризики. Якщо Росія це може повернути на свій бік, мовляв, Європа прогнулась, то для Заходу це репутаційно дуже важкий кейс,
– резюмував Вігірінський.
Вігірінський припустив, чому Шольц збирається телефонувати Путіну: дивитися відео
Деякі країни почали виявляти активність у посередництві між Росією та Україною
- Зараз на геополітичній арені активно показують себе як можливі "переговорники" щодо закінчення війни в Україні дві країни. Мовиться про Китай на чолі із Сі Цзіньпінем та Туреччину, лідером якої є президент Реджеп Ердоган. Деякі намагання в цей бік висуває і Папа Римський, однак його позиція неоднозначна, він відмовляється навіть від долучення до гуманітарних місій в Україні.
- Лідери 6 африканських держав також презентували Україні свій "мирний план" щодо закінчення війни. Деталі його поки що невідомі.
- Американський інститут з вивчення війни зробив висновок, що Кремль намагатиметься знову тиснути на Захід, аби змусити Україну піти на поступки та вести переговори на вигідних умовах для агресора.