Сайт "24" пропонує огляд основних справ, які відкрила Генпрокуратура під керівництвом Юрія Луценка.
Непідкупний генпрокурор?
За кілька місяців після початку роботи на новій посаді Юрій Луценко опинився в центрі уваги ЗМІ через візит на Кіпр для того, щоб отримати потрібну інформацію у справах по офшорах. Проблема в тому, що Луценко поїхав туди у супроводі народного депутата від БПП Олександра Грановського, якого журналісти вважать куратором всіх правоохоронних органів від президента. Більше того, Грановського та Ігоря Кононенка – народного депутата і близького соратника Петра Порошенка – називають заочними керівниками одного з важливих департаментів у ГПУ (з розслідування економічних злочинів).
Юрій Луценко заявив, що залучив Грановського в інтересах розслідування справ з офшорами деяких депутатів. Однак досі невідомо, наскільки реальною була допомога Грановського і чи вдалося ГПУ "накопати" щось проти народних депутатів, прізвища яких не розголошувалися.
Бенефіс Луценка
ГПУ відкрила кілька гучних кримінальних проваджень, провела низку обшуків, які супроводжувалися яскравим висвітленням у ЗМІ, що більше нагадувало американський крутий бойовик. Приміром, ГПУ обшукала двох мерів міст Бучі та Ірпеня в Київській області – Анатолія Федорука і Володимира Карплюка, яких звинувачують в тому, що протягом шести років вони незаконно відводили у власність земельні ділянки своєму оточенню. Загалом мери розкрали 890 га лісу під Києвом, вартість якого складає сотні мільйонів гривень. Однак жодного так і не заарештувала, і вони і надалі перебувають при своїх посадах.
З особливим пафосом Генпрокуратура провела обшуки в маєтках Андрія Клюєва і Володимира Сівковича, яких підозрюють у причетності до подій на Майдані.
ГПУ направила до Верховної Ради подання щодо зняття депутатської недоторканності з Олександра Онищенка, якого підозрюють в розкраданні державних коштів в особливо великих розмірах. Недоторканність з парламентарія зняли, але на той момент Онищенко перебував далеко за межами України.
Щоб переконати нардепів зняти недоторканність з відомого олігарха, представника "Опоблоку" Вадима Новинського (неформального лідера "Опоблоку" підозрюють у викраденні людини – Прим. "24"), Юрій Луценко особисто приїхав до парламенту. Депутати підтримали подання Луценка. Новинський не став тікати з країни, але особливих успіхів у справі не помітно. Експерти вважать, що вона може легко розвалитися в суді.
Єфремов і сепаратизм
Одна з ключових справ ГПУ – щодо екс-глави фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, якого, серед іншого, підозрюють у державній зраді, організації і підтримці так званої "ЛНР". Але одного з головних свідків у цій справі – Володимира Медяника відпустили. Хоча Юрій Луценко заявляв, що є достатньо доказів проти Медяника. Пізніше генпрокурор змінив свої погляди і заявив, що Медяник проукраїнськи налаштований. Як нагадує військовий експерт Дмитро Снєгирьов, так званий "проукраїнський" Медяник оголосив про винагороду 1 мільйон гривень за голову українського пілота, який начебто був причетний до бомбоудару по Луганській ОДА.
Справа проти Олександра Єфремова нині розглядається в Старобільському суді Луганської області. Але в Єфремова сильні адвокати, і не виключено, що він уникне покарання.
Луценко і Янукович
Найгучнішою справою, яку анонсував Луценко, є заочне засудження екс-президента Януковича. Генпрокурор обіцяв передати справу до суду ще до кінця 2016 року. Але постійно щось заважало. Зокрема, в Луценка виник конфлікт з керівником Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергієм Горбатюком, який безпосередньо розслідував кримінальне провадження проти Януковича.
Крім того, захист Януковича здійснив спробу зробити з екс-президента свідка під час розглядання справи колишніх "беркутівців". Юрій Луценко оголосив підозру Януковичу у державній зраді. Однак судовий заочний процес розпочнеться тільки 4 травня і продовжиться кілька місяців у кращому випадку. Результати можуть бути різними. Яким би не був вирок, адвокати Януковича його оскаржуватимуть, в тому числі в Європейському суді з прав людини.
Читайте також: Рік уряду Гройсмана: про успіхи і промахи роботи Кабміну