Про це 24 Каналу розповів журналіст RISE Moldova Володимир Тхорик, зазначивши, що Росія спробує використати для реваншу президентські та парламентські вибори, які мають відбутися в Молдові. Також вона продовжує розпалювати конфлікти в країні.

До теми 12 держав ЄС закликали почати переговори про вступ з Україною й Молдовою вже в червні

Спробує використовувати демократичні інструменти

Росія в останні роки робить ставку на політиків, які в Молдові оголошені в розшук за розкрадання в особливо великих розмірах, за шахрайство, створення злочинних угруповань.

Взагалі щодо дестабілізації ситуації з боку Росії в Молдові, то вона зберігається вже років з 30. І це вдається Кремлю, адже Молдова залишається найбіднішою країною Європи. Росіяни вправно використовують місцевих корупціонерів, гангстерів,
– зауважив журналіст.

Йдеться про такого політика як Ілан Шор, який намагається "сколотити" в Москві якийсь політичний блок під назвою "Перемога". Ще один олігарх – Володимир Плахотнюк грабувала Молдову приблизно 10 років. Він також втік з країни, був оголошений у розшук за розкрадання у сотні мільйонів доларів.

Зараз організовані злочинні угруповання Плахотнюка-Шора намагаються взяти реванш і за допомогою російських спецслужб і молдавських політиків, яким вже немає що втрачати, повернутися до влади в Молдавії,
– підкреслив він.

Росія спробує використовувати демократичні інструменти проти Молдови, а саме президентські вибори, які мають відбутися восени 2024 року та парламентські, які назначені на 2025 рік.

Намагаються маніпулювати

Найближчим часом почнуться переговори щодо вступу України та Молдови до Європейського Союзу. Через це Росія розпочала в Молдові компанію проти ЄС. За допомогою пропагандистів вона поширює наративи, що нібито "Європейський Союз – це війна", "Майя Санду – це також війна".

Місцеві проросійські пропагандисти не помічають, що насправді війна – це все, що пов'язано із сьогоднішньою Росією, режимом Путіна, але намагаються маніпулювати,
– наголосив Володимир Тхорик.

Росія, на його думку, готова розпочати в Молдові міжрелігійний, міжконфесіональний, міжетнічний конфлікти тільки, щоб зберегти контроль над Молдовою.

Він нагадав, що східні регіони Молдови досі окуповані Росією – це Придністров'я, де у резервації мешкає близько півмільйона людей. Росія готова витрачати близько мільйона доларів на місяць на те, щоб розпалити різні конфлікти, які досі ще не спалахували в Молдавському суспільстві.

Більше про ситуацію в Молдові

  • В країні 20 жовтня 2024 року відбудуться президентські вибори та референдум щодо вступу Молдови до Євросоюзу. Росія планує вплинути на ситуацію в країні, проте наразі не знайшла єдиного політичного діяча, який би міг протистояти Маї Санду та перемогти її у другому турі. Серед кандидатів на таку роль є олігарх Ілан Шор та лідер соціалістів Ігор Додон.
  • Крім того, уряди Великої Британії, Канади та Сполучених Штатів заявили про те, що Росія має намір вплинути на результати президентських виборів та референдуму в Молдові. Зазначається, що Кремль може використати "кримінальні угруповання для фінансування політичної діяльності та підриву демократичних інститутів Молдови".
  • Також журналісти The Insider з'ясували, що ексначальник генштабу Молдови Ігор Горган був інформатором російського ГРУ. Про це стало відомо з його листування з російськими кураторами. Імовірно його контакти з військовою розвідкою Росії розпочалися у 2004 році, коли Горган служив у місії НАТО.