У Держатомрегулюванні розповіли, що об 11:22 9 березня втрачено останню лінію електроживлення майданчика. Зв'язку з персоналом, який перебуває безпосередньо на майданчику, наразі немає.
Актуально Росія напала на Україну: хронологія основних подій початку 3 тижня війни
Що відбувається на ЧАЕС
Наразі зовсім немає регулювального контролю за станом ядерної та радіаційної безпеки на майданчику Чорнобильської АЕС та на території зони відчуження. Окрім цього, немає контролю ядерних матеріалів на підприємстві.
Відновлення електропостачання та зв'язку з оперативним персоналом – неможливе через бойові дії у районі пошкодження високовольтних ліній. До втрати зв'язку все відпрацьоване ядерне паливо розміщувалось у 2 сховищах:
- СВЯП-1 (мокрого басейного типу);
- СВЯП-2 (сухого контейнерного типу).
На енергоблоках № 1, 2, 3 Чорнобильської АЕС ядерного палива немає. Планові роботи з перевезення відпрацьованого ядерного палива із СВЯП-1 до СВЯП-2 зупинилися до захоплення майданчику ворожими військовими. Реальна ситуація наразі невідома.
На майданчику увімкнули аварійні дизель-генератори для забезпечення живлення систем, важливих для безпеки об'єктів, зокрема СВЯП-1, СВЯП-2 та Нового безпечного конфайнменту над об'єктом "Укриття" (НБК ОУ). За умови безвідмовної роботи запасу дизельного палива вистачить на 48 годин з моменту втрати зовнішнього електропостачання.
До теми "Укренерго" не потребує "допомоги" Білорусі у відновленні електропостачання до ЧАЕС
Потенційні загрози на СВЯП-1
Станом на 10 березня на СВЯП-1 є понад 19,44 тисячі відпрацьованих тепловидільних збірок. Відведення залишкового тепла від ядерного палива відбувається через циркуляцію води в басейні витримки сховища. Це потребує електропостачання. У разі повного знеструмлення, зокрема аварійного, персонал СВЯП-1 не може:
- дистанційно контролювати радіаційний стан в приміщеннях сховища;
- дистанційно контролювати рівень води у басейні витримки та її температуру;
- підживлювати басейн витримки водою та очищувати її;
- контролювати пожежну сигналізацію;
- підтримувати температурний режим у приміщеннях.
Коли температура води у басейні витримки досягне 40 градусів через інтенсивне випаровування, можлива відмова контрольно-вимірювальних приладів. Це значно ускладнить можливість керувати потенційними аварійними ситуаціями та аваріями.
Також значно погіршиться радіаційний стан на цій установці, який призведе до додаткового дозового навантаження на персонал. Окрім цього, якщо система вентиляції не працюватиме, а компенсаторні заходи не можна буде виконати, можуть утворитися вибухонебезпечні концентрації водню внаслідок реакції радіолізу.
Важливо Найкраще, що може зараз зробити Росія – вивести війська з ЧАЕС і ЗАЕС, – Кулеба
Потенційні загрози на СВЯП-2 та НБК ОУ
Зберігання відпрацьованого ядерного палива на СВЯП-2 має пасивний принцип. У разі повного знеструмлення персонал не зможе:
- дистанційно контролювати радіаційний стан в приміщеннях сховища та на його майданчику;
- підтримувати температурний режим у приміщеннях;
- контролювати пожежну сигналізацію.
Своєю чергою, повне знеструмлення НБК ОУ призведе до:
- втрати автоматизованого контролю за параметрами стану ядерної та радіаційної безпеки, а також стану нестабільних конструкцій зруйнованого енергоблока №4;
- припинення роботи важливих для безпеки систем вентиляції та інтегрованої системи управління;
- неможливості застосування важливих для безпеки систем, які за нормальної експлуатації перебувають в режимі чергування – системи введення нейтронного поглинача, поводження з рідкими РАВ, протипожежного захисту.
Варто прочитати "Укренерго" очікує коридору, який надасть можливість відновити лінію живлення на ЧАЕС
Ситуація на ЧАЕС може призвести до важких радіаційних наслідків
У Держатомрегулюванні наголосили, що довготривале знеструмлення ЧАЕС та обмежені можливості персоналу, який наразі є фізично та психологічно виснаженим через відсутність ротації та постійної присутності окупантів, призведе до втрати можливості управління параметрами безпеки. Своєю чергою, неможливість реагувати на різноманітні події, наприклад пожежі, може призвести до важких радіаційних наслідків.
Після втрати аварійного електропостачання припинять роботу системи вентиляції та очищення повітря у приміщеннях усіх радіаційно небезпечних об'єктів ДСП "Чорнобильська АЕС", що тягне за собою додаткове дозове навантаження на персонал, зокрема під час проведення обходів, а також робіт з ліквідації наслідків можливих аварій,
– мовиться у повідомленні.
Окрім цього, через те, що окупанти не дотримуються вимог радіаційної безпеки та санітарно-пропускного режиму, збільшиться радіоактивне забруднення території майданчика ЧАЕС та зони відчуження.
Оперативна інформація рятує життя. Читайте наш телеграм, там ми зараз найшвидші. Цілодобово!
Зверніть увагу – Коментар очільника "Енергоатому" про наслідки повного знеструмлення ЧАЕС