На брифінгу українські та угорські політики розповіли про головні питання, які порушували під час зустрічі в Ужгороді. Про що саме говорили Сіярто, Кулеба і Єрмак – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Цікаво Глава МЗС Угорщини Сіярто прибув на Закарпаття: зустрівся з Кулебою та Єрмаком

Під час брифінгу Дмитро Кулеба зазначив, що питання щодо прав угорських національних меншин на Закарпатті є дуже давньою історією. Тому під час перемовин як українські, так і угорські представники "відмотали цю історію до самих початків" і зійшлися в позиції, що хочуть врегулювати це питання.

Ми виходимо з того, що у межах нашого курсу до набуття членства в Європейському Союзі ми ухвалили відповідне освітнє законодавство, яке по суті повернуло систему навчання для національних меншин до ситуації 2017 року, коли була запроваджена освітня реформа,
– сказав глава МЗС.

Він також зазначив, що під час зустрічі Сіярто перерахував перелік питань, які виникли в угорської сторони до прав нацменшин на Закарпатті. Тому українське та угорське МЗС зберуть спеціальну комісію, яка через 10 днів має представити на розгляд урядів обох держав, як і що з того переліку запитань потребує розв'язання або вже вирішено.

Петер Сіярто своєю чергою наголосив, що говорив з Дмитром Кулебою про ті питання, які останніми роками були досить важкими й відкритими у відносинах між нашими державами.

Глава угорського МЗС сказав, що з 2015 року в Україні ухвалювали такі законодавчі акти, які зменшували права угорської національної меншини.

Однак Угорщина, за словами Сіярто, дуже високо оцінила ухвалений Верховною Радою закон у грудні 2023 року, який зупинив всі попередні ініціативи щодо прав угорської нацменшини на Закарпатті.

Але у нас є прохання. Ми просимо повернути угорській національній меншині всі ті права, які вона мала до 2015 року,
– сказав Сіярто.

Водночас він підкреслив, що Угорщина нічого не просить більше тих прав, які були до 2015 року. Крім того, Угорщина сформувала прохання відновити статус національної угорської школи в Україні, щоб була можливість скласти на атестат зрілості угорською мовою і щоб угорську мову можна було використовувати у галузі вищої освіти, культури і суспільного життя.

Зрештою, глава українського МЗС Дмитро Кулеба заявив, що питання повернення прав угорським нацменшинам щодо освіти та використання рідної мови в Україні вирішено, як і стосовно всіх інших спільнот, які проживають на території України. Однак Кулеба зазначив, що ті питання, які МЗС України отримало від Сіярто, Україна буде опрацьовувати.

Своєю чергою глава угорського МЗС Петер Сіярто зазначив, що іноді точку зору Угорщини не так розуміють. А іноді є фейки стосовно позиції самої країни щодо нацменшин.

Повсякденність, життя, не тільки в політиці, може створювати напругу. А я повинен вам повідомити, що без пана губернатора (голови Закарпатської ОВА – 24 Канал) цю напругу ми не змогли б зняти,
– наголосив він.

Сіярто також сказав, що співробітництво з головою Закарпатської ОВА й угорцями, що проживають на території Закарпаття, є дуже важливим для угорського уряду.

Він також зазначив, що війна в Україні триває майже два роки, а Угорщина своєю чергою виступає за територіальну цілісність і суверенітет України. Сіярто також запевнив, що Угорщина хоче, щоб "наші сусіди мали мир".

Кулеба зазначив, що розуміє, що не всім хочеться, щоб між Україною та Угорщиною були гарні відносини. Однак, за словами міністра, у противників нашої держави нічого не вийде.

Якщо Путін обламав свої зуби об Україну, то окремі угорські політики, які висловлюють такі заяви, обламають їх тим більше,
– заявив глава МЗС.

Крім того, у цьому контексті Кулеба подякував Петеру Сіярто за висловлення чіткої позиції уряду Угорщини щодо суверенітету нашої держави.

Глава Офісу Президента Андрій Єрмак заявив, що Україна готує зустріч між Володимиром Зеленським та Віктором Орбаном. За словами глави ОП, наша сторона хоче, щоб ця зустріч завершилася конкретними результатами.

Про дату конкретну ми не говорили, але обидві сторони висловили зацікавленість, щоб така зустріч відбулась якомога скоріше, тому що, як сказали і Петер Сіярто, і Дмитро Кулеба, ми точно єдині в тому, що ми нікому не дамо навіть можливості думати про те, що сусідні держави можуть бути не в добросусідських відносинах,
– сказав Андрій Єрмак під час брифінгу.

Візит Петера Сіярто він назвав потужним кроком до зустрічі двох лідерів. Зустрітися прагнуть обидві сторони, вони сподіваються, що діалог буде успішним і відкриє нову сторінку в стосунках між країнами.

Під час брифінгу Петер Сіярто уник прямої відповіді на запитання, чи готова Угорщина змінити позицію з цього питання.

Щодо розблокування 50 мільярдів євро для України – це не двостороннє питання. Тому ми це обговорюватимемо не тут, а в Брюсселі,
– відповів він.

Крім того, Сіярто вкотре наголосив на тому, що Будапешт офіційно підтримує територіальну цілісність України та готовий надалі допомагати Києву в гуманітарних питаннях.

Водночас він наголосив, що його країна не буде поставляти зброю Україні, як і не поставляла раніше. Однак міністр запевнив, що його країна жодного разу не відмовила громадянину України у допомозі і буде надалі продовжувати гуманітарний напрямок.

Глава Офісу Президента Андрій Єрмак зазначив, що з 2019 року Україна мала близько 200 раундів переговорів із Росією в різних форматах.

Було близько 11 домовленостей щодо припинення вогню. І знову ж Росія використовувала цю паузу для підготовки до вторгнення,
– сказав Єрмак.

Він також наголосив, що більш ніж українці ніхто не хоче миру, але справедливого, не побудованого на "замороженому конфлікті". Саме тому, за словами Єрмака, президент Зеленський запропонував формулу миру.

Це не лише бажання України. Це 10 пунктів, які на 100 відсотків базуються на міжнародному праві і Статуті ООН. І вони не тільки про припинення війни, а й про розв'язання криз, які створила ця війна,
– наголосив глава ОП.

Єрмак також наголосив, що українська сторона завжди "ставить крапку" у компромісах щодо нашої території, адже цього не буде. А все інше – це шлях, як зробити це більш ефективно.

У ході брифінгу журналісти також запитали голову МЗС Угорщини, чи виступає його держава за або проти вступу України в ЄС. Але Сіярто не зміг дати чіткої відповіді, пославшись на вивчення питання майбутнього вигляду самого блоку.

В Брюсселі маємо багато суперечок з огляду на те, як виглядатиме майбутнє ЄС, і як виглядатиме ЄС,
– сказав угорський міністр.

Він додав, що ці питання "ми вирішуємо, щоб могли ухвалити відповідальні рішення надалі".