Що відомо про інцидент у Мінську

3 липня у центрі Мінська відзначали День незалежності Білорусі. Святкування мали завершитися парадом і святковим салютом. Було 6 пускових майданчиків, один із яких розташовувався у центрі білоруської столиці, а саме у парку Перемоги (за стелою "Мінськ – місто-герой").

Зверніть увагу! Вибухи боєприпасів у Казахстані: кількість загиблих і постраждалих зросла – фото та відео

Один із пускових майданчиків розташовувася у центрі Мінська

Перші тривожні новини почали поширювати у соцмережах. Очевидці стверджували, що запуски салюту відбувалися "підозріло низько", і це спровокувало дуже сильний шум. Також свідки відзначають величезний стовп диму.

Вибухи на салюті в Мінську: дивіться відео

Ще один резонасний випадок: Внаслідок потужного вибуху у Відні на перехожих обвалився п'ятиповерховий будинок: перші фото

Невдалий запуск салюта в Мінську: жертви та потерпілі

З першими фото інцидент мережею поширилася інформація й про загиблу 64-річну жінку. Видання Onliner пише, що вона спостерігала за феєрверком на майданчику біля річки Свіслоч, і металевий осколок влучив їй у шию. Медики, що прибули на місце, намагалися її врятувати, однак допомогти не змогли. Згодом у МОЗ Білорусі сповістили, що осколок пошкодив сонну артерію та інші магістральні судини, а це є несумісною з життям травмою.

Інцидент у Білорусі, Мінськ, вибух, салют, феєрверк
Приблизне місце, де зазнала смертельного поранення жінка

Крім того, свідки розповідають, що уламкових поранень рук і області живота, а також відкритого перелому руки зазнав молодий хлопець.

Увага! Фото 18+

Інцидент у Білорусі, Мінськ, вибух, салют, феєрверк
Внаслідок інциденту постраждав молодий хлопець / Фото Onliner

Очевидці розповіли, що вибухова хвиля вибила вікна у сусідніх будинках. За їхніми словами, до трагедії призвело те, що кілька снарядів розірвалися занадто низько.

Вже уранці 4 липня у Міністерстві охорони здоров’я Білорусі повідомили, що загалом до медиків за допомогою звернулися 10 осіб: 6 зробили це на місці та ще 4 згодом самостійно прийшли до медичних закладів.

Наразі у лікарнях Мінська залишаються двоє людей – чоловіки 1957-го і 1995 років народження. Їм провели операції, однак загрози їхньому життю зараз немає (їхній стан є близьким до задовільного). У одного поранено щоку, а інший зазнав травми плеча.

Решті допомогу надали амбулаторно та відпустили додому. За інформацією білоруської редакції "Радіо Свобода", трьох з них поранило бите скло.

Окрім потерпілих, вибуховою хвилею також повибивало вікна у будинках, що розміщуються не лише у районі пускового майданчика, а у інших районах міста.

Після салюту у Мінську повибивало вибуховою хвилею вікна

Схожі випадки трапляються й у РФ: У Росії стався вибух на танкері: є жертви (фото та відео)

Що стало причиною інциденту в Мінську

За фактом інциденту, Слідчий комітет Білорусі відкрив кримінальну справу за статтею про порушення правил поводження з речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку, повідомляє "Белсат".

Слідчі наразі розглядають чотири головні версії:

– несправність салютних установок;

– несправність феєрверкових виробів;

– неправильно заряджені салютні установки;

– неправильна експлуатація салютних установок.

Такий вигляд мають пускові установки у парку Перемоги сьогодні: на трьох з них сталися вибухи

Водночас у СК сповістили, що внаслідок вибуху розлетілися металеві уламки мортири (тип гармати з коротким стволом для навісної стрільби), за допомогою якої проводили запуск святкового феєрверка. Саме вони вразили людей, які прийшли на святкування.

Піротехніки, зі свого боку, зазначають, що святковий феєрверк робили військові. За їхніми словами, інцидент міг статися через неправильне завантаження мортири: через це снаряд міг не вилетіти з гармати та вибухнути всередині. А вже це призвело до того, що уламки мортири завдали поранення людям.

У Міноборони Білорусі переконують, що вибухнули вироби одного калібру (195 міліметрів) з п’яти, які використовували під час салюту. Також у відомстві сповістили, що вибухи відбулися у трьох з шести місць, де проводили салют. Імовірна причина – неякісні заряди вищезазначеного калібру (195 міліметрів). Водночас тут переконують, що всі заходи безпеки було дотримано.

Як зауважив, заступник голови Служби безпеки України в 2014-2015 роках Віктор Ягун, це не була ракетна установка, натомість салютні установки було змонтовано на платформі вантажної машини МАЗ або КамАЗ. Всередині встановлено менші, а з боків великі залпові труби, в які закладають порохові заряди, що вилітають одночасно або через певний відрізок часу, і таким чином створюється ефект салюту.

"Що тут сталося? Розірвалася сама установка. Як видно на фотографіях, маленькі гільзи залишилися, а великі розірвано. Це наслідок того, що був або неякісний заряд (можливо, він був сирий), або невідповідна його кількість, збільшена або зменшена", – каже експерт.

Він вважає, що це більше є халатністю людей, а не диверсією, оскільки ті повинні були контролювати стан салютної установки.

Скоріш за все, був неправильно розрахований пороховий заряд або установка вже застаріла та були проблеми з гільзами, які не витримали навантаження. А вибуховою хвилею разом із салютом винесло в повітря і залишки металу розірваних гільз. Під час пострілу могла дати збій і електрична схема, яка відповідає за черговість викидів зарядів, в результаті чого вони вибухнули одночасно,
– припустив Ягун.

Тим часом білоруські видання з’ясували, що заряди для салютів надійшли до Білорусі з Росії. Їх постачає компанія "Пиро-Росс".

Уламки від салютних снарядів, що травмували щонайменше десяток людей у Мінську

У коментарі виданню Office Life представники компанії розповіли, що поставили до Мінськ заряди з партії 2017 року. Сума поставок становить близько 20 мільйонів російських рублів (8 мільйонів гривень), і ця сума є однаковою щороку. Представники фірми вже перебувають у Мінську.

Важливо! Пожежа на заводі з вибухівкою у Дзержинську: кількість постраждалих зросла до 116 осіб

Страшний день Незалежності

Салют "пішов не за планом" не лише у центрі Мінська, а й поблизу інших пускових установок, зокрема Чижівці, Уруччі та Зацені.

Вибухи снарядів під час салюту фіксували не лише в центрі Мінська: дивіться відео

Крім того, після параду до Дня незалежності танк Т-72, що брав участь у заході, ледь не наїхав на пішоходів. На щастя, у цьому випадку все минулося без жертв.

Парад до Дня незалежності у Мінську: відео, як танк ледь не наїхав на пішоходів