Росіяни не тільки гатять по Україні ракетами. Вони використовують і більш витончені методи впливу – наприклад, поширюють фейки в соцмережах. Міненерго спростувало вигадки, які ширяться інтернетом.

Дивіться також Знеструмлення через масовану атаку на Україну: яка ситуація в енергосистемі 29 грудня

На свята не планують відключати світло, інша інформація – вигадка

Ось так виглядає справжня російська ІПСО. У соціальних мережах почалась ширитись інформація про нібито відключення енергопостачання в новорічні свята. Для посилення ефекту автори провокації використовують відеокадри ефіру телемарафону "Єдині новини" з накладанням іншого звукового ряду. Міністерство енергетики України офіційно повідомляє: це ФЕЙК!
– написали в Міненерго.

Там пояснюють: планових відключень в Україні немає і не передбачається. Наразі електроенергії достатньо, щоб покрити потреби споживачів. В енергосистемі є резервні потужності та можливість залучення імпорту.

"Закликаємо громадян бути пильними і використовувати інформацію тільки з офіційних джерел. Не дамо ворогу посіяти в нас паніку та зневіру! Військові та енергетики 24/7 роблять усе можливе, аби українці мали світло та тепло", – наголосили енергетики.

Як розпізнати фейк: аналізує 24 Канал

  • 24 Канал знайшов у соцмережах той фейк, про який писали в Міненерго. Його поширили зранку 29 грудня через низку телеграм-каналів. Загалом ці канали начебто патріотичні, але там засилля реклами та посилань на інші телеграм-канали, в тому числі закриті. Це вже насторожує.
  • Немає лінку на те повідомлення Укренерго, де буцімто написали про дефіцит енергії.
  • Фейк містить відео, в якому справді говорять про відключення світла. Відеоряд показує енергетиків, є плажка "Єдині новини", тож виглядає все як реальний сюжет телемарафону. Імовірно, це вирізка з минулорічного ефіру. А от звукова доріжка сумнівна: голос журналістки має дивний відзвук.
  • Допис містить емоційні заклики відправити це повідомлення рідним, багато знаків оклику, виділення жирним і капслоком. Це теж указує на фейковість інформації, бо нашими емоціями маніпулюють.
  • Оперують цифрами "до 16 годин", що має відключити раціональне мислення в користувача, і словами "вже завтра".
  • Але найголовніше те, що допис містить перелік міст України із посиланнями. Мовляв, натисніть на лінк, щоб дізнатися графік відключень у вашому місті. Таким чином користувача ведуть на сумнівні сторонні ресурси.
  • За посиланням міститься запрошення долучитися до телеграм-каналу. Фактично це прихована реклама, а людей використовують задля розширення бази підписників.


Заявлена кількість підписників у каналі (чорний колір) не збігається з реальною (сірий колір) / Скриншот 24 Каналу

Не ведіться на маніпуляції!