Мирний протест під назвою "Мовчання вбиває" акція солідарності з 55 активістами, яких хотіли знешкодити, залякати чи вбити за 2017-2018-й роки. Її організатори – величезна кількість правозахисних й громадських організацій: Автомайдан, Центр громадянських свобод, Центр Протидії Корупції, Восток-SOS, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Нацдружини, С14 тощо.

Читайте також: Михайлик став мішенню, бо хотів бути мером Одеси, – друг активіста

Серед учасників – постраждалі активісти, відомі політики, журналісти, правозахисники, військові та українці, які не стерпіли бездіяльності влади.

Нацполіція в повному обмундируванні обмежила прохід до АП, тому мітинг розпочали зі сторони вул. Інститутської. Постраждалі активісти з'їхались з різних міст, аби наживо розповісти деталі скоєних на них нападів та правоохоронної бездіяльності.


Нацполіція обмежила прохід до АП


Постраждалий Віталій Устименко


Близько 500 активістів вимагали розслідувань

Найбільше говорили одесити, адже за 2018-й рік 14 нападів з 40 відбулися саме в Одесі.

За ці чотири роки я брав участь у багатьох акціях протесту проти незаконних забудов, корупції, громадянина РФ і мера Одеси Труханова, свавілля поліції, порушень прав людини та проросійських колаборантів. На мене тричі нападали, сфальсифікували кримінальну справу за стрім на акції й не надавали охорони, бо не вбачали загрози моєму життю. Сьогодні нападник на свободі і він має охорону, на відміну від мене,
– сказав одеський активіст Сергій Стерненко.

Він розповів, що слідство донині не встановило ні замовників, ні посередників, ні співучасників злочину і припустив, що поліції вигідно їх покривати. Активіст також наголосив на незахищеності кожного з українців.

"Доки ми стоїмо на акції протесту, прямо зараз на когось з нас готується новий замах, бо замовників не карають! А доки вони на свободі, не буде жодної складності за тисячі доларів найняти чергового ідіота для виконання вбивства щодо когось з активістів, журналістів чи волонтерів", додав Сергій.

На Віталія Устименка теж неодноразово нападали. І він теж приїхав до Києва, аби наголосити: мовчати більше не можна. Адже, за його словами, інститути влади зовсім не реагують на ситуацію, що склалась.

Активіст пояснив, чому в Одесі скоєно найбільше нападів серед українських міст за 2018 рік.


Постраждалі одесити Устименко і Стерненко


55 нападів скоєно за 2017-2018 роки

Атаки на активістів а Одесі – це звична ситуація, перманентний стан з 2014-го. Тоді утворився громадський сектор, який протидіяв фінансово-промисловій групі Труханова, яка й контролює правоохоронні органи. Олігархічному клану з цими активістами не вдавалось ніяк порозумітись: ні підкупити, ні залякати. Тому єдиний вихід нейтралізувати нас – це фізична протидія,
– сказав Устименко.

Він додав, що одесити приїхали до Києва, бо в Одесі їх не чують, а правоохоронці відверто сміються в обличчя, коли розмовляють з постраждалими. Тому активісти хочуть, щоб їх нарешті почули у столиці.

Журналіст Віталій Шабунін, на якого також нападали, розповів, що одеським активістам дійсно важче, ніж київським.

У столиці нам легше. Тут корупціонери, нікчеми, але вже не бандити. А в Одесі й Харкові – бандити! Прошу журналістів приділяти більше уваги атакам, особливо в регіонах,
– закликав Шабунін.


Винних досі не покарано


Постраждалий журналіст Віталій Шабунін



Постраждалий журналіст Григорій Козьма

Опісля учасники акції зачитали звернення до Порошенка і передали до його до Адміністрації Президента. У відкритій заяві вимагали чіткої публічної позиції вищого керівництва держави, проведення позачергового засідання РНБО через зростання інтенсивності нападів, оперативних і ефективних розслідувань кримінальних справ і звітів на кожному етапі перед громадськістю.

Також у зверненні наголосили на тому, аби генпрокурор, міністр внутрішніх справ і Президент зустрілись з активістами, створили в Верховій Раді тимчасову слідчу комісію щодо нападів на громадських діячів і прозвітували про це з трибуни ВР.

Якщо заяву проігнорують, мітингувальники пообіцяли і далі тиснути публічно та захищати власну безпеку всіма способами.

Підписати звернення до Порошенка може кожен у Facebook-спільноті "Хто замовив Катю Гандзюк?"

Під час акції активісти показали відео-звернення Гандзюк, яка досі лікується від опіків 40% тіла в реанімації столичної лікарні. Вона закликала продовжувати тиск, аби правоохоронці шукали винних у всіх замахах.

Мета акції – не лише протест, а й привернення уваги українців до серйозності проблеми, переконаний керівник С14.

Це не акція проти Порошенка чи проти Авакова, чи проти людей Юлі або Пєті... Це протест, аби українці розуміли, що нас окуповують. Це загроза національній безпеці! Бо нападають на людей, які не дають чиновникам нас грабувати. Або влада наведе порядок, або наведемо ми самі. Кожного ката чекає розплата. Вона буде або по закону, або ні,
– сказав Карась.


Фото понівечених активістів


Євген Карась

З екранів говорили й активісти, які не змогли приїхати особисто. І навіть розповідали історії людей, яких вже фізично не існує. Тих, кого знищила система.

Так, активіста з Харківщини Миколу Бичка 5 червня знайшли повішеним у лісі за 2 км від очисних споруд, розслідуванням корупційних схем навколо яких він займався, розповіла правозахисниця.

"У річку скидали у великій кількості нечистоти, а він хотів домогтись щоб цього не було: збирав підписи, належав до ініціативної молоді… І от його знайшли повішеним. Насправді це моторошно…", сказала вона.


Харківського активіста Миколу Бичка вбили


"Ніч на Банковій" триває

За її словами, поліція загубила речові докази й усунула адвоката, який домагався об'єктивного розслідування.

У маленьких містечках люди один на один проти системи. Поліція починає "чесатись" лише тоді, коли ці історії показують центральні телеканали. Хочу, щоб про загиблого почули всі,
сказала правозахисниця.

Українці скандували гасла "Один за всіх – і всі за одного", "Слава Україні", грілися гарячим чаєм та обіймами і співали гімн.

Окрім того, на екрані весь час показували фото активістів, зроблені відразу після погромів. На стіну будинку спроектували зображення Гандзюк, а на асфальті біля АП лишили послання – напис "Мовчання вбиває" та зображення Порошенка в навушниках.


Меседж для Порошенка


Навідались і до Авакова

Читайте також: "Ваті – торба!": як у Києві навідалися до офісу Медведчука та що з того вийшло

Після цього частина мітингувальників поїхала під офіс Авакова, аби лишити промовисті написи перед вікнами будівлі. Обійшлось без сутичок і провокацій.

Схожі акції пройшли і в інших містах України. Київська "Ніч на Банковій" триватиме до 3 години ранку.